Новини Наука та космос 10.04.2023 о 16:49 comment views icon

Подрібнювач астероїдів та будівництво обсерваторії на Місяці — ось 6 фантастичних ідей, які отримали фінансування NASA

author avatar

Катерина Даньшина

Авторка новин

Тиждень ШІ на ITC.ua за підтримки

На ITC.ua Тиждень ШІ. Ми досліджуємо, як саме ШІ покращує життя мільйонів людей прямо зараз і що чекає нас у майбутньому. Партнер проєкту – компанія Favbet Tech, яка активно інтегрує ШІ у свої продукти.

У попередні роки усі проєкти отримали кошти на початкову роботу від програми інноваційних концепцій NASA NIAC, а в межах другого раунду фінансування розробникам космічної техніки нададуть ще до $600 000 протягом двох років.

Одна з ідей стосується розробки масиву низькочастотних радіотелескопів FarView, який буде побудований з використанням місцевого реголіту на зворотному боці Місяця – таке розташування захистить обсерваторію від атмосферних і радіоперешкод із Землі. Команда стверджує, що їхнє обладнання допоможе вивчити таємничі Темні віки – період розвитку всесвіту між виникненням реліктового випромінювання та утворенням перших зірок.

Кілометровий телескоп планують встановити у чаші кратера діаметром від трьох до п’яти кілометрів. Його створенням займатимуться роботи-планетоходи DuAxel, які розтягнуть сітку у відповідному за співвідношенням глибини до діаметра кратера та сформують параболічну антену. Після цього, над центром утвореної «місячної тарілки» телескопа, буде підвішений чутливий приймач.

Графічне зображення обсерваторії FarView. Джерело: Ronald Polidan
Графічне зображення обсерваторії FarView. Джерело: Рональд Полідан

Ще один грантоотримувач – проєкт PI, який прагне захистити Землю від астероїдів та інших потенційних ударів з космосу. Як продемонструвала місія DART у вересні минулого року наразі найбільш ефективним методом захисту планети є зміна траєкторії такого об’єкта шляхом його тарану – натомість автори ідеї Planetary Defense досліджують метод подрібнення астероїдів на дрібні шматочки, що згорять в атмосфері Землі. Для цього пропонують використати «масив малих гіпершвидкісних кінетичних пенетраторів»

Графічне зображення PI - системи планетарного захисту. Джерело: Філіп Лубін
Графічне зображення PI системи планетарного захисту. Джерело: Філіп Лубін

Попри те, що проєкти здаються не надто реальними, вони кидають виклик загальноприйнятим нормам — те, на що звертає увагу місія NIAC.

«Історія NASA — це історія подолання бар’єрів і трансформації технологій для підтримки наших місій і користі для всього людства. Концепції, відібрані в рамках програми, допоможуть дослідникам запровадити нові технології, які могли б революціонізувати дослідження космосу і покращити повсякденне життя тут, на Землі», — сказав адміністратор NASA Білл Нельсон.

Ось повний перелік ідей та їх головних дослідників, які отримають додаткове фінансування у рамках NIAC 2023:

Програма NIAC (NASA Innovative Advanced Concepts) була запущена в 1998 році для стимулювання ідей та проєктів у галузі космонавтики, дослідження Сонячної системи та далекого космосу, ракето- та супутникобудування та аеронавтики, які надалі можуть вплинути на розвиток усієї аерокосмічної галузі та можуть бути запроваджені протягом 10-40 років. У рамках першої фази NIAC 2020 агентство відібрало 16 проєктів. У другий етап перейшли лише шість із них, а один одразу вийшов у третій завершальний тур (концептуальний телескоп «сонячна гравітаційна лінза» (SGL).

Favbet Tech — українська продуктова компанія, розробник iGaming-рішень. Входить до топ-50 найбільших IT-компаній України за версією DOU.Спеціалізується на високонавантажених системах, хмарній інфраструктурі та штучному інтелекті. У 2025 стала ініціатором створення АІ-комітету Асоціації «ІТ Ukrainе» — першого галузевого об’єднання, що займається питаннями розвитку АІ на рівні бізнесу й держави.

Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: