Вже кілька тижнів триває сага надпровідності, яку розпочала стаття вчених з Південної Кореї, де говориться про модифіковану форму свинця-апатиту під назвою LK-99, яка є надпровідником за нормальних температур та тиску.
Далі все пішло за маятником, деякі дослідження давали добро, зокрема в лабораторії Лоуренса в Берклі, Каліфорнія провели комп’ютерну симуляцію, яка підтвердила теоретичну можливість результатів корейського експерименту. Проте одне із китайських роликів левітації надпровідника LK-99 виявився підробкою.
Нові дослідження, проведені групами з материкового Китаю, Тайваню та Індії, стверджують, що прориву немає і що матеріал може навіть не бути діамагнітним, передає Tom’s Hardware. Підсумовуючи всі три, акаунт Центру теорії конденсованих середовищ Університету Меріленда написав: «З великим сумом тепер вважаємо, що гра закінчена. LK99 НЕ є надпровідником при кімнатній температурі (або при дуже низьких температурах)».
With a great deal of sadness, we now believe that the game is over. LK99 is NOT a superconductor, not even at room temperatures (or at very low temperatures). It is a very highly resistive poor quality material. Period. No point in fighting with the truth. Data have spoken.
— Condensed Matter Theory Center (@condensed_the) August 8, 2023
Втім, ці дослідження поки не остаточне слово, враховуючи, що кожна група створила власну LK-99, яка можливо не була ідентичною оригіналу.
Група вчених з Індійської національної фізичної лабораторії CSIR опублікувала статтю, в якій пояснює, що зразок LK-99, який вони створили в лабораторії, не мав доказів надпровідності за будь-якої температури, а також був «високорезистивним», прямо протилежно очікуваному.
Група з Національного університету Тайваню (NTU) провела експерименти з LK-99 у відеотрансляції на YouTube, але не продемонструвала надпровідність. Кайжен Го та дослідники з Міжнародного центру квантових матеріалів Пекінського університету, опублікував статтю, в якій стверджує, що LK-99 насправді має деякі м’які феромагнітні компоненти, які змушують його «наполовину левітувати» (все ще частково торкаючись допоміжних матеріалів). Однак група заявила, що вони не виявили ефекту Мейснера, необхідного для доведення надпровідності.
Треба розбиратися безпосередньо з науковою групою з Південної Кореї, тестувати їхні зразки, бо поки занадто багато невизначеностей. Начебто дослідники відправили зразки в Університет Вірджинії. Тож сага обов’язково продовжиться.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: