Новини Наука та космос 22.05.2025 о 16:11 comment views icon

Сидячий спосіб життя зменшує мозок (який збільшується від понаднормової роботи)

author avatar

Олександр Федоткін

Автор новин та статей

Сидячий спосіб життя зменшує мозок (який збільшується від понаднормової роботи)
Depositphotos

Науковці з Піттсбурзького університету у США за результатами нового дослідження виявили, що з часом мозок людей, що ведуть малорухомий спосіб життя, зменшується у обсязі. 

Автори дослідження попереджають, що періоди сидіння на одному місці не вдасться компенсувати подальшими періодами активності. Принаймні, це стосується здоров’я мозку людей у віці від 50 років та старше.

Так, науковці з Університету Вандербільта, Піттсбурзького університету та Сеульського національного університету вважають, що тривалий малорухомий спосіб життя може вплинути на мозок, підвищуючи ризик розвитку деменцій та хвороби Альцгеймера. За словами неврологині з Піттсбурзького університету Марісси Гогніат, зниження ризику розвитку Альцгеймера залежить не тільки від регулярних фізичних вправ, а значним чином від мінімізації часу, який людина проводить нерухомо. 

У проведенному дослідженні взяли участь 404 добровольці. Науковці відслідковували їхній рівень активності за допомогою пристроїв, що носяться, протягом тижня. Протягом наступних 7 років дослідники проводили численні когнітивні тести та сканування мозку учасників для виявлення стану його здоров’я. 

Попри те, що 87% учасників дослідження щотижня приділяли щонайменше 150 хвилин фізичним вправам середньої інтенсивності, в тих, хто більше сидів, спостерігалось погіршення когнітивних здібностей. Окрім цього в менш активних добровольців виявили ознаки нейродегенерації, включно із більш стрімким витонченням гіпокампа, який відіграє ключову роль у функціонуванні пам’яті. 

Зв’язок був незначним і не доводив прямих причинно-наслідкових зв’язків, але він був помітний: більший час, проведений сидячи, схоже, призводить до більш швидкого старіння мозку. Дані продемонстрували, що більш виражений зв’язок був виявлений у тих, хто вже мав більш високий генетичний ризик хвороби Альцгеймера. 

«Це дослідження наголошує на важливості скорочення часу, проведеного сидячи, особливо серед людей похилого віку з підвищеним генетичним ризиком хвороби Альцгеймера. Для здоров’я нашого мозку дуже важливо робити перерви в сидінні протягом дня і рухатися, щоб збільшити час нашої активної діяльності», — пояснює неврологиня з Медичного центру Університету Вандербільта Анджела Джефферсон. 

Буквально пухне: мозок трудоголіків змінюється від постійної роботи

Результати дослідження були опубліковані у журналі Alzheimer’s & Dementia

Джерело: ScienceAlert


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: