Концентрації надпотужного парникового газу в атмосфері – метану – різко зросли у 2021 році. Досі залишається загадкою, чому саме торік у світі спостерігалося таке “виняткове зростання”, кажуть у Всесвітній метеорологічній організації (ВМО), що опублікувала цифри.
Причини великого стрибка минулого року неясні, вказують дослідники, тому що метан в атмосферу може надходити з різних джерел – у тому числі через витоки в нафтогазовій галузі та природні джерела викидів метану (наприклад, метан, який “випускає” велика рогата худоба).
ВМО почав відстежувати концентрацію метану в атмосфері чотири роки тому – і 2021-й відзначився найбільшим скупченням цього парникового газу. Так, кількість метану, що знаходився в атмосфері, склала 262% – порівняно з даними до промислової революції.
Метан, який щойно потрапив в атмосферу, у 80 разів сильніше вуглекислого газу впливає на нагрівання планети. За оцінками дослідників метан спровокував близько 30% нинішнього підвищення глобальної температури з часів промислової революції.
Метан одночасно є поширеним і невловним забруднювачем, який важко відстежити. Промисловість, що займається викопним паливом, продає його як “природний газ”, який використовується для опалення будинків та кухонних плит (а газ постійно витікає з нафтових та газових родовищ, трубопроводів та навіть печей). За даними Міжнародного енергетичного агентства, минулого року з нафтогазової галузі “втекло” близько 82,5 млн тонн метану.

Найбільшим витоком метану в галузі викопного палива є саботаж на трубопроводах “Північний потік 1” та “Північний потік 2”, який стався минулого місяця. Але це, як і раніше, лише мала частка щорічних витоків промислового метану – найгірший сценарій викидів для цих (причини та наслідки все ще з’ясовуються) трубопроводів еквівалентний лише двом дням звичайних витоків з нафтогазової інфраструктури по всьому світу.
Відстеження викидів метану також ускладнюється, тому що багато з них також походять від тварин та навколишнього середовища. Корова, наприклад, “випускає” близько 100 кг метану на рік, і є основним джерелом викидів парникових газів у сільському господарстві.
Також метан підіймається в атмосферу зі звалищ у міру розкладання органічного матеріалу.
ВМО також каже, що погодні умови Ла-НіньяЕль-Ніньйо та Ла-Нінья — характерні для екваторіальної зони Тихого океану протилежні екстремальні значення температури води й атмосферного тиску, що тривають близько шести місяців. Феномен Ель-Ніньйо полягає в різкому підвищенні температури (на 5-9 °C) поверхневого шару води на сході Тихого океану (у тропічній і центральній частинах) на площі близько 10 мільйонів км². Ла-Нінья — протилежність Ель-Ніньйо, виявляється як зниження поверхневої температури води нижче кліматичної норми на сході тропічної зони Тихого океану. потенційно могли посприяти великому стрибку концентрації метану, зареєстрованому минулого року.
Ла-Нінья може викликати більше дощів у тропіках, які є ідеальним середовищем для мікробів, що виробляють метан, у тропічних водно-болотних угіддях. Але що ще більш тривожно, так це можливість небезпечного зворотного зв’язку клімату з водно-болотними угіддями – підвищення глобальної температури може зробити їх теплішими та вологішими, що призведе до прискорення розкладання органічних матеріалів (а коли розкладання відбувається під водою – це може призвести до збільшення викидів метану від мікробів, які процвітають у середовищі, позбавленому кисню).

Зважаючи на це, причини “різкого збільшення” метану минулого року “все ще вивчаються”, заявила ВМО. Проте вже існують стратегії запобігання накопиченню такої кількості цього парникового газу в атмосфері. Екологічні групи протягом багатьох років підштовхували нафтогазову промисловість до усунення та уловлювання витоків метану.
Але навіть цього буде недостатньо у довгостроковій перспективі, оскільки економікам необхідно буде замінити викопне паливо чистою енергією, щоб скоротити викиди парникових газів та уникнути найгірших наслідків зміни клімату. Світ дуже відстає на цьому фронті.
Джерело: The Verge
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: