Вчені Європейського центру фізичних досліджень цього тижня знову запустять Великий адронний колайдер (ВАК) завдовжки 27 км, завдяки якому виявили бозон Хіггса. ВАК було зупинено у 2018 році на технічне обслуговування та модернізацію, які мали завершитися у 2021-му, але затягнулися через COVID-19..
Перезапуск колайдера — складна процедура. Серед проблем може бути усадка матеріалів через перепад температур майже у 300 градусів, неполадки з тисячами магнітів, які допомагають утримувати мільярди частинок у вигляді вузького пучка під час обертання в тунелі колайдера під швейцарсько-французьким кордоном. Про це пише агентство Reuters.
Серія зіткнень частинок у ВАК у період з 2010 по 2013 роки надала докази існування довгоочікуваного бозону Хіггса, який разом із пов’язаним з ним енергетичним полем вважається життєво важливим для формування Всесвіту після Великого вибуху 13,7 мільярда років тому.
Фізики сподіваються, що відновлення роботи ВАК допоможе їм у пошуках так званої темної матерії, що лежить за межами видимого Всесвіту. Вважається, що вона вп’ятеро більш поширена, ніж звичайна матерія, але не поглинає, не відбиває і не випромінює світло. Її пошуки поки що не увінчалися успіхом.
«Ми збираємося різко збільшити кількість зіткнень і, отже, ймовірність нових відкриттів», — сказав Ренде Стеренберг, який відповідає за роботу диспетчерської.
Колайдер працюватиме до 2025-2027 років.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: