Війна росії проти України почалася з кібернападу на супутники. За годину до вторгнення були знищені «десятки тисяч» терміналів Viasat

Опубликовал
Тетяна Нечет

Напад російських хакерів на Україну розпочався буквально за кілька хвилин до повноцінного вторгнення армії. За даними агентства Reuters, США, Великобританія та Європейський Союз офіційно звинуватили рф у великомасштабному кібернападі, який порушив роботу супутникового інтернет-сервісу Viasat за годину до початку війни 24 лютого. Це спричинило знищення «десятків тисяч» супутникових терміналів.

Великобританія зазначила, що атака торкнулася центральноєвропейських інтернет-користувачів та вітрових електростанцій, а також українських військових та деяких цивільних клієнтів.

Заступник голови Держспецзв’язку Віктор Жора говорив ще у березні, що ці дії призвели до «величезних втрат» зв’язку на самому початку війни.

За даними MIT Technology Review, напад російських хакерів на Viasat — найбільший відомий злом під час війни. Про це заявив Хуан Андрес Герреро-Сааде, дослідник кіберзагроз із SentinelOne. Це також один із перших реальних прикладів того, як кібератаки можуть бути націлені та розраховані за часом для посилення збройних сил на землі шляхом порушення та навіть знищення технологій, що використовуються ворожими силами.

В ході атаки 24 лютого запустили шкідливе програмне забезпечення AcidRain, яке стерло дані модемів і маршрутизаторів Viasat, після чого вони відключилися. Таким чином було знищено тисячі терміналів. Попереднє шкідливе програмне забезпечення російських хакерів було вузькоспрямованим, але AcidRaid є скоріше універсальною зброєю.

«Що особливо турбує AcidRaid, так це те, що вони прибрали всі перевірки безпеки», — зазначив Герреро-Сааде.

Напад виявився типовим для «гібридної» військової стратегії, яку використовує москва, вважають експерти. Згідно з дослідженням Microsoft, така координація між російськими кіберопераціями та збройними силами спостерігалася як мінімум шість разів, що підкреслює зростаючу роль кібернетики в сучасній війні.

«Скоординована та руйнівна кібератака росії перед вторгненням в Україну показує, що кібератаки активно і стратегічно використовуються у сучасній війні, навіть якщо загроза та наслідки кібератаки не завжди видно громадськості. Кіберзагроза постійна і розвивається. Кібератаки можуть завдати великої шкоди нашій критичній інфраструктурі з фатальними наслідками», — сказав міністр оборони Данії Мортен Бедсков.

Disqus Comments Loading...