Новини Наука та космос 07.11.2024 о 13:29 comment views icon

Юпітер в деталях: NASA показало нові зображення найбільшої планети Сонячної системи

author avatar

Катерина Даньшина

Авторка новин

Міжпланетна станція NASA «Юнона» надіслала нову серію зображень Юпітера, зроблену під час чергового (вже 66-го) обльоту найбільшої планети Сонячної системи.

Космічний корабель вартістю $1 млрд запустили у 2011 році, а за 5 років він досяг орбіти Юпітера, подолавши відстань у 2,8 млрд км. Відтоді зонд «кружляє» над планетою, фіксуючи важливі дані й надсилаючи на Землю фантастичні зображення. Під час останнього прольоту, який завершися 23 жовтня 2023 року, «Юнона» також наблизилась до п’ятого за розмірами супутника Юпітера, Амальтеї (значно менший за супутник Землі, має радіус 84 км, форму «картоплини» та обертається ближче до Юпітера, ніж Іо).

«Юнона» обладнана двомегапіксельною камерою видимого світла «JunoCam», а також магнітометром для картографування магнітного поля Юпітера та мікрохвильовим радіометром для вимірювання вмісту води та аміаку в атмосфері планети

Хаотичні шторми в субполярних широтах Юпітера. Джерело: NASA / SwRI / MSSS / Jackie Branc
Хаотичні циклони в субполярних широтах Юпітера. Джерело: NASA / SwRI / MSSS / Jackie Branc

Серед найбільших «хітів», зафіксованих обладнанням — перші зображення північного полюса Юпітера великим планом. При чому вони поінформували дослідників, що в цьому невідомому регіоні наявний центральний циклон, оточений ще вісьмома (кожен діаметром близько 4 тис. км).

Примітно, що для місії не передбачено спеціальної групи вчених, які займаються обробкою зображень. Натомість це роблять громадські дослідники, які завантажують їх згодом на спеціалізований сайт.

Колаж із зображень Юпітера
Колаж із зображень Юпітера. Джерело: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Brian Swift

«Юнона» також надала інформацію про найвідоміший вихор-антициклон на Юпітері, відомий як «Велика червона пляма» — який, як виявилось, зменшується (пляма була вдвічі більша за Землю в 1979 році, але зараз перевищує її розміри лише в 1,3 раза). Також міжпланетна станція виявила, що шторм сягає глибини, яка у 50-100 разів перевищує глибину земних океанів.

Юпітер в деталях: NASA опублікувало нові зображення найбільшої планети Сонячної системи

Станція провела надзвичайно корисну роботу, утім незабаром її шлях завершиться. Початково передбачалось, що «Юнона» проведе 33 обльоти до 2017 року, однак місію подовжили до вересня 2025 року — тоді гравітація Юпітера «притягне її до себе», поховавши космічний корабель у своїй хаотичній атмосфері.

Водночас у «Юнони» є два наступники: космічний корабель Європейського космічного агентства JUICE, який досягне системи планети у 2031 році (із запланованим 21-м обльотом навколо супутника Юпітера Калісто), та станція NASA Europa Clipper, яка була запущена на початку жовтня і досягне Юпітера у 2030 році, щоб зосередитись на Європі.

Вчені розкрили приховану історію Місяця в новому аналізі зразків ґрунту, привезених «Аполлоном-16» півстоліття тому


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: