Концентрації двох інших ключових парникових газів — метану та закису азоту — також зросли.
За даними Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО) у 2022 році кількість парникових газів в атмосфері сягнула рекордних значень — концентрація вуглекислого газу, до прикладу, на 50% перевищила доіндустріальний рівень.
У ВМО кажуть, що зазвичай трохи половини викидів CO2 залишається в атмосфері, тоді як понад чверть поглинається океаном і трохи менш як 30% «наземними екосистемами», такими як ліси. Однак подібних рівнів вуглекислого газу в атмосфері Земля «не відчувала протягом 3,5 млн років», коли глобальна температура була на 2-3°C вищою, як і рівень моря — на 10-20 метрів.

У ВМО ставлять амбітну ціль у скорочення викидів до нуля, інакше — рівень парникових газів в атмосфері, а з ними й нагрівання планети збільшуватимуться; і наголошують, що країни все ще не можуть реалізувати політику, спрямовану на скорочення викидів, попри значний прогрес у розвитку відновлюваних джерел енергії та електромобільній галузі.
У звіті, зазначають, що використання вугілля треба припиняти щонайменше у 7 разів швидше, аби уникнути «найгірших наслідків глобального нагрівання».
«Поточний рівень концентрації парникових газів ставить нас на шлях підвищення температур, значно вищих за цілі Паризької угоди до 2100 року. Це супроводжуватиметься більш екстремальною погодою і зростанням соціально-економічних та екологічних витрат. Ми повинні терміново скоротити споживання викопного палива», — сказав професор Петтері Таалас, генеральний секретар ВМО.
Температура невпинно била рекорди, починаючи із червня і завершуючи жовтнем — а весь 2023-й рік нині претендує на звання найспекотнішого.
В ВМО додають, що ефект нагрівання парникових газів в атмосфері зріс на 50% між 1990 і 2022 роками, причому приблизно 80% цього збільшення припадає саме на CO2.
Метан — парниковий газ, основними джерелами якого є видобуток викопного палива, велика рогата худоба та смітники, а закис азоту — утворюється в результаті надмірного використання добрив, спалювання відходів рослинництва та промисловості. Зростання рівня закису азоту в атмосфері у 2022 році було найвищим за всю історію.
У вересні Міжнародне енергетичне агентство заявило, що світовий попит на нафту, газ і вугілля почне падати цього десятиліття, але не настільки стрімко, щоб обмежити підвищення глобальної температури до 1,5°C — міжнародно узгодженої межі.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: