Новини Наука та космос 21.04.2025 о 15:35 comment views icon

Перемога матерії над антиматерією. «Частинка краси» підказала фізикам, чому виник Всесвіт

author avatar

Олександр Федоткін

Автор новин та статей

Перемога матерії над антиматерією. «Частинка краси» підказала фізикам, чому виник Всесвіт
Depositphotos

Фізики з ЦЕРН, що працюють на Великому адронному колайдері, наблизились до відповіді, чому матерії виявилось більше у ранньому Всесвіті, ніж антиматерії.

Зазначається, що зроблене на колайдері відкриття продемонструвало, що елементарна частинка з надзвичайно коротким терміном існування — лямбда-баріон розпадається з іншою швидкістю, ніж аналогічна античастинка. Це називається порушенням CP-інваріантностінезмінність фізичних законів щодо комбінації операцій зарядового спряження та зміни напрямку координатних осей. CP-інваріантність зберігається в сильній взаємодії, але не зберігається в слабкій взаємодії.Оскільки CPT-інваріантність, що виводиться із принципів відносності та близькодії, завжди справедлива, то порушення CP-інваріантності означає порушення T-симетрії, тобто неоднаковість фізичних законів при зміні напрямку плину часу.

Це порушення може по’яснювати, чому матерія могла домінувати над антиматерією у ранішньому Всесвіті, адже в інакшому випадку Всесвіт був би пустим. Між тим, передбачена Стандартною моделлю фізики елементарних частинок, кількість порушень CP-інваріантності занадто мала, щоб пояснити таку кількість стандартної матерії у Всесвіті.

До цього порушення CP-інваріантності спостерігалось лише у частинках, що складаються с пар кварк-антикварк, та звуться мезонами. Це порушення не спостерігали у баріонах, що складаються з трьох кварків, зокрема, протонів та нейтронів, які складають більшу частину баріонної матерії у Всесвіті. Відкриття змінює уявлення фізиків і прокладає їм шлях до пошуків того, що лежить за межами Стандартної моделі фізики елементарних частинок.

«Причина, через яку потрібно більше часу для спостереження за порушенням CP-симетрії в баріонах, ніж у мезонах, полягає у величині ефекту та доступних даних. Знадобилось понад 80 тис. розпадів баріонів, щоб уперше побачити асиметрію матерії та антиматерії з цим класом частинок», — пояснює учасник дослідження, фізик ЦЕРН Вінченцо Ваньоні.

Стандартна космологічна модель передбачає, що після Великого вибуху Всесвіт представляв собою заповнений гарячою плазмою простір з частинок матерії та антиматерії. Вони виникали і під час взаємодії знищували одна одну. На думку науковців, саме порушення CP-інваріантності під час розпаду частинок в умовах слабкої взаємодії призвело до того, що на початку у Всесвіті утворилось значно більше матерії, ніж антиматерії.

Дослідники проаналізували велику кількість даних за результатами експериментів на колайдері, проведених у період з 2009 по 2018 рік, і виявили переконливі докази того, що баріони піддаються дзеркальній асиметрії.

Науковці аналізували порушення CP-симетрії під час розпаду прекрасного лямбда-баріона, що складається з верхнього, нижнього та красивого кварків. Фізики підрахували розпади цієї частинки, а також розпади анти-прекрасного лямбда-баріона. Потім дослідники підрахували кількість спостережуваних розпадів кожної частинки і виявили різницю між ними. Їх аналіз показав, що різниця між числами розпаду прекрасного лямбда-баріона та антипрекрасного лямда-баріона склала 2,45% від нуля з похибкою близько 0,47%.

Фізики кажуть, що, зафіксувавши відкриття, вони шукатимуть ще більше порушень CP-симетрії, і зберуть додаткові дані про ключовий механізм, який, імовірно, дав змогу нашому Всесвіту існувати.

За словами вчених, величина порушення CP-симетрії, передбачена Стандартною моделлю фізики елементарних частинок, на багато порядків менша, ніж необхідна для пояснення асиметрії матерії та антиматерії, яку можна спостерігати у Всесвіті. Це передбачає існування нових джерел порушення CP-симетрії, а отже, ймовірно, і нової фізики.

Вчені знайшли «зниклу» половину матерії Всесвіту

Результати дослідження були опубліковані на сервері препринтів arXiv

Джерело: LiveScience


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: