ДописиКіно Дописи 20.10.2024 о 21:54 comment views icon

Підгоріло 2: чому «Чужий: Ромул» — погане кіно

author avatar

Андрій Русанов

Автор сайту

Підгоріло 2: чому «Чужий: Ромул» — погане кіно

Подивився «Чужий:Ромул» і згадав свій відгук про «Бунтівний місяць» — тому «два». Але тут я не буду переказувати сюжетні ляпи, у фільму є більші проблеми.

Бо немає сенсу розмовляти про ляпи того, чого практично немає. Якщо коротко, проблеми три: низькоякісний сюжет, лише як місток до біганини темними коридорами зі стріляниною та ксеноморфами, тотальний міскаст, і у результаті — відсутність, принаймні у частини глядачів, цікавості до історії та до долі персонажів (хто всі ці люди та коли ж це вже закінчиться).

Сюжет «на відчепись»

Не можна просто взяти та показати біганину коридорами. Тому хитрий Феде Альварес вирішив придумати якийсь сюжет, аби люди не питали, що це, блін, таке.

Група молодих людей хоче змитися з планети на кораблі, який дрейфує поблизу. Перші мої думки про корабель, що дрейфує: там щось сталося, там все зламалося або нема палива (як і з’ясовується). Компанія, яка не хоче відпускати нещасну школярку з планети, бо всі ресурси важливі, просто так, ні з чого, полишає величезну космічну станцію? Ну авжеж!

Далі про сюжет розмовляти нема сенсу, бо цей низькоякісний додаток (який тягнувся чомусь аж пів години) повністю виконав свою функцію і має бути відкинутим як хвіст, а наш ксеноморф без хвоста біжить собі далі. Втім, його я ще торкнусь, бо він має стосунок до проблеми міскаста.

Повєсточка

Її небагато, і це не те щоб велика проблема тут, але вона потребує висвітлення. Класичний номер багатьох останніх фільмів: сильна жінка і чоловік-баба поряд (хоч і андроїд, але все ж). Біда в тому, що персонаж Кейлі Спейні просто не здається сильною жінкою (як і сама акторка не підходить на таку роль, але про це нижче).

Батьки залишають дитину з роботом-дауном, яким вона має опікуватися (а не він нею). Здається, більш чудовим ходом було б зобразити пару молодої дівчини та мудрого робота, який замінює їй батька, і якого вона потім через це дуже боїться втратити. Оце б була драма, без жартів. Але ж тоді фільм залишився б без сильної жінки, лише з нормальною, живою, природною, яка викликає співчуття у ситуації, в яку потрапила,— неприпустима втрата для сучасного кіно.

Окремо добив випадок, коли андроїду, якого грає афробританський актор Девід Джонсон, вставили чип, від якого він порозумнішав. Це сексизм чи расизм? Здається, обидва одразу. Зрозуміло, коли персонаж порозумнішав, він став злим — лишайтеся тупими, це мімімішно та зворушливо. Причому сам актор непоганий, як і Кейлі Спейні, — це ролі придуркуваті.

«Щокастик», або міс Каст

Про хороших акторів я вже сказав, але що їм дали? З андроїдом Джонсона все зрозуміло, він вийшов невиразним та зовсім не вражає, на відміну від ВСІХ андроїдів у франшизі «Чужий». Але Рейн… Я перший кину капцем в того, хто скаже, що Спейні не старалася — вона старалася, її слова про ретельну підготовку до ролі не казки, як-то кажуть «видно, де гроші». Але біда в тому, що ця роль — не для неї! І ніяка акторська робота не витягне цю візуальну невідповідність. Як і невідповідність ВСЬОГО касту! Тотально жодного влучання, окрім Роберта Боброцького.

Коли, я вперше побачив Кейлі Спейні у ролі у новинах про фільм, я сказав подумки: «Б…, що?!». Потім подумав, «ну подивимося, яка буде Ріплі з цього Щокастика». Ніяка, попри старання. Я взагалі поважаю акторів, які максимально вкладаються у перевтілення, і це той випадок. Але знову скажу — роль не та. Акторка просто не підходить для неї за зовнішніми даними, дивишся і не бачиш драми.

Насправді проблеми с кастом витікають з недолугого сюжету. Режисеру чомусь знадобилося запхати у корабель з чужими саме підлітків, що вже додає клоунади. Добре дав би їм сильну зав’язку перед біганиною кораблем — але ж ні! Потрібна коротка, з кількох слів, але сильна історія, яка б представляла кожного і після якої глядачі співчували б їм. У результаті це просто тупі статисти, їжа для ксеноморфів.

Певно містер Альварес вважав, що якщо їх повбивають (саме для цього вони у фільмі, ні для чого іншого) — то й не треба витрачати зусилля на історію. Треба! Бо інакше це саме «повбивають» втрачає драматизм: «помер Максим, та й хрін з ним». Навіть вагітна Кей модної зараз Ізабели Мерсед не вражає, бо роль дерев’яна. Інші ж — просто манекени для вбивства, консерви «Сніданок космічного туриста». Тому, коли з ними щось трапляється — ну ок, так і треба. Я бажав, щоб стрижену азійку з ім’ям Наварро (рілі, містер Альварес?) з’їли першою.

Ти такий розумний, то скажи, як треба

Кажу. Я вважаю усі фільми «Чужий», що виходили досі, культовими. Навіть найновіші, з усіма їхніми промахами. Я можу їх передивлятися неодноразово, і робив це. Але цей, найбільш касовий, піде в особистий смітник.

В усіх є драма. Персонажі живі, короткі дані про них, підбір акторів та їхня гра справді змушують спостерігати за ними до кінця. Всі виразні та переконливі. Найприкріше, що фільм Альвареса можна було б зробити таким самим лише невеликими, але фундаментальними правками.

Нещодавно, ще до перегляду «Ромула», я передивлявся видатний фантастичний фільм «Елізіум». У ньому Фрей, жінку з дитиною, грає чудова бразильська акторка Алісе Брага Мораеш. І в мене стався інсайт: «Це ж ідеальна нова Ріплі!». Зовнішність, цей вираз очей, міміка. Вона б насправді могла б грати гірше у «Елізіумі», роль не вимагала подвигів — але вона грала на всі сто. І вже потім я згадав, що вона була й у «Хижаках» 2010 року (не можу додати чомусь картинку у цей допис).

Отже, якщо ми беремо за основу Алісе, потрібний відповідний інший каст та історії. Більш дорослий, відповідно до віку. Жінка, яка справді довго пахала на планеті (не підліток) нарешті може втекти. Андроїда лишаємо, беремо на роль когось з виразних відомих старих акторів (амплуа батька). Може навіть бути простуватим — але розумним та переконливим. Її компанія — дорослі люди, з короткими, але яскравими історіями, не просто манекени. Все інше лишаємо — і отримуємо краще кіно.

Я сказав про єдину гарну роль Роберта Боброцького, але це не все, є ще одна. Та сама, яка отримала найбільше скандалу та критики у сучасному збоченому суспільстві. Це андроїд вже покійного Ієна Холма, якого відновили. Яскравий місцевий злий геній, єдине, що нагадує епічність фільмів «Чужий» у «Ромулі».

Я ледь додивився це, бо мене не хвилювало, що буде далі. З кіно я, мабуть, пішов би, але переваги домашнього перегляду у тому, що можна займатися чимось паралельно. Негідна експлуатація відомої франшизи, марно витрачений час. Мабуть, на містера Альвареса, який захоплюється візуалом і жахами у шкоду всьому іншому, більше не варто звертати уваги.


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: