Новини Технології 12.10.2023 о 14:00 comment views icon

Галузь ШІ до 2027 року споживатиме стільки ж енергії, як Швеція чи Нідерланди

author avatar

Катерина Даньшина

Авторка новин

Розділ Технології виходить за підтримки

За прогнозами штучний інтелект споживатиме до 85-134 террават-годин на рік.

Після ефектної появи ChatGPT торік жага технологічних компаній до створення продуктів штучного інтелекту значно підсилилась, на що вплинув й інтерес зі сторони інвесторів. Однак шлях до створення нових технологій не обходиться без вуглецевого сліду, а споживання енергії в галузі зростає і найближчими роками може досягти рівня невеликих країн, про що йдеться у дослідженні Алекса де Фріса, доктора філософії школи бізнесу та економіки Амстердамського вільного університету.

«Згідно з планами виробництва на найближчі кілька років, до 2027-го пристрої ШІ споживатимуть стільки ж електроенергії, скільки Нідерланди, Швеція чи Аргентина», — розповів де Фріс виданню Insider.

Навчання великих мовних моделей та створення ними контенту, зробить ШІ «відносно енергозатратним‎», якщо «порівнювати його зі стандартним пошуком у Google».

«Кожен з серверів штучного інтелекту вже може споживати стільки ж електроенергії, скільки понад дюжина домогосподарств у Великій Британії разом узятих. Тож цифри дуже швидко складаються».

У дослідженні аналізується ланцюжок постачання пристроїв зі штучним інтелектом з особливою увагою до NVIDIA — виробника, який домінує приблизно на 95% ринку мікросхем зі штучним інтелектом. Зважаючи на кількість техніки, яка, як очікується, постачатиметься до 2027 року, діапазон споживання енергії штучним інтелектом може сягнути 85-134 террават-годин електроенергії щороку.

Де Фріс визнає, що загальнодоступна інформація щодо цього все ще досить обмежена, оскільки технологічні компанії не розкривають достатньо даних.

«Насправді ми не знаємо, куди в кінцевому підсумку потраплять ці машини, і яке це матиме значення щодо «‎екологічності» ШІ», — каже дослідник.

Пом’якшити вплив, як зазначає де Фріс, допоможе більша прозорість компаній та уважніший підхід до розробки ШІ в цілому.

«Треба думати, чи дійсно вам потрібно впроваджувати штучний інтелект у свої програми, — додав він, — це не чудодійний засіб від усього».

Денні Квінн, керівник шотландської фірми DataVita, що займається центрами обробки даних, сказав, що якщо на початку 2023 року його компанія отримувала «один-два запити на тиждень» на розміщення комплекту ШІ, то зараз кількість виросла до сотні.

Він також описав різницю в споживанні енергії між стійкою, що містить стандартні сервери, і стійкою, що містить процесори ШІ.

«Стандартна стійка зі звичайним комплектом — це приблизно 4 кВт потужності, що еквівалентно потужності будинку для сім’ї. Тоді як стійка з комплектом штучного інтелекту буде приблизно у 20 разів більша, тобто приблизно з потужністю 80 кВт».

Утім зростуть не лише енергозатрати. В останньому звіті про сталий розвиток Microsoft, яка інвестує значні кошти в розробку штучного інтелекту, зазначила, що споживання води підскочило на 34% між 2021 і 2022 роками до 6,4 мільйона кубічних метрів (приблизно 2500 олімпійських басейнів).

Водночас, як зазначає BBC, ШІ може стати технологією, яка допоможе розв’язати деякі екологічні проблеми. Google й American Airlines нещодавно виявили, що пілоти можуть вдвічі зменшити кількість парових слідів від літаків з використанням експериментального ШІ-інструменту для вибору висоти.

Уряд США вже витрачає мільйони доларів на спроби відтворити термоядерний синтез, а штучний інтелект має усі шанси пришвидшити дослідження, які ведуться з 1960-х років із дуже повільним прогресом.

Розділ Технології виходить за підтримки

Favbet Tech – це ІТ-компанія зі 100% украі‌нською ДНК, що створює досконалі сервіси для iGaming і Betting з використанням передових технологіи‌ та надає доступ до них. Favbet Tech розробляє інноваційне програмне забезпечення через складну багатокомпонентну платформу, яка здатна витримувати величезні навантаження та створювати унікальний досвід для гравців.


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: