
Науковці з Вищої економічної школи Цюриха у Швейцарії з’ясували, що до кінця століття географічні полюси Землі можуть зміститись на 27 метрів через танення льодовиків та крижаних щитів в Арктиці та Антарктиді.
Географічні полюси — це точка, у якій вісь обертання Землі перетинається з поверхнею. У процесі обертання нашої планети навколо власної вісі виникають коливання, спричинені океанічними течіями, змінами в атмосфері та ядрі планети, які призводять до перерозподілу маси. На цей процес також впливає танення крижаних щитів та льдовиків. Антарктида тане із середньою швидкістю близько 150 млрд тонн льоду на рік, тоді як Гренландія втрачає близько 270 млрд тонн льоду на рік. Ці мільярди тонн води перерозподіляються по всій земній кулі, також впливаючи на зміщення полюсів.

Ці зміни можуть призвести до серйозного порушення супутникової навігації, яка покладається на вісь обертання Землі. За словами провідного автора дослідження з Віденського університету Мостафи Кіані Шахванді, неточності у навігації супутників та орбітальних телескопів можуть сягнути від кількох до сотень метрів.
Шахванді разом з командою науковців з Вищої економічної школи Цюриха проаналізували супутникові дані та вивчили зміни руху полюсів з 1900 року по наш час і порівняли дані з прогнозами щодо танення льоду. За їхніми оцінками, у разі збереження поточних обсягів викидів парникових газів та темпів танення льоду, полюси змістяться на 27 метрів до кінця 2100 року.
За більш оптимістичного сценарію, Північний полюс у будь-якому разі зміститься на 12 метрів. Поки що, викликане антропогенною діяльністю людства та таненням льдовиків, зміщення полюсів не переважає над впливом на це природних факторів.

Наразі найбільший вплив на зміщення полюсів продовжує чинити відновлення планети від наслідків останнього льодовикового періоду. Тоді земна кора просіла під тиском льдовиків, а потім піднялась після їхнього танення внаслідок перерозподілу ваги. Незважаючи на те, що останній льдовиковий період завершився 10 тис. років тому, наслідки цього досі впливають на зміщення Північного полюсу.
Дослідники виявили, що найбільшими джерелами зміщення полюсів є танення Гренландського крижаного щита та Антарктичного крижаного щита. Якщо їхнє танення продовжиться з такою ж швидкістю, то у майбутньому на людство чекають проблеми з навігаційними системами супутників і космічних телескопів.
Чим загрожує людству танення льодовикового щита Гренландії, і що про це варто знати
Результати дослідження були опубліковані в Geophysical Research Letters
Джерело: IFL Science
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: