Новини Наука та космос 15.04.2025 о 13:06 comment views icon

Комп’ютерна томографія провокує до 5% онкозахворювань, — дослідження

author avatar

Олександр Федоткін

Автор новин та статей

Комп’ютерна томографія провокує до 5% онкозахворювань, — дослідження
Depositphotos

Науковці з Каліфорнійського університету у Сан-Франциско виявили ризик виникнення онкозахворювань в пацієнтів, що проходять процедуру комп’ютерної томографії.

Зазначається, що процедура КТ стала однією з ключових у сфері діагностики здоров’я. Однак пацієнти піддаються небезпечному іонізуючому випромінюванню, рівні якого здатні провокувати виникнення онкозахворювань.

У новому дослідженні американські науковці намагались визначити рівень цього ризику. Вони проаналізували результати 93 млн процедур КТ, проведених 62 млн американців у 2023 році, і підрахували, що внаслідок цієї процедури у майбутньому буде зафіксовано 103 тис. нових випадків онкозахворювань. Іншими словами, ця цифра складає близько 5% від усіх випадків онкозахворювань у США, які виявляють щороку.

Такі оцінки ставлять ризики, пов’язані з КТ, на один рівень з небезпекою внаслідок вживання алкоголю та ожирінням, які також пов’язують із загрозою виникнення онкології. Дослідники вказують, що найпоширенішими онкозахворюваннями, спровокованими проходженням процедури КТ, були рак товстої кишки та рак легенів. Типи комп’ютерної томографії, пов’язані з найбільшою кількістю онкологічних захворювань, були скануванням областей живота та таза. На переконання авторів дослідження, лікарі мають використовувати процедуру КТ лише у випадках, коли це життєво необхідно пацієнту.

«Комп’ютерна томографія часто рятує життя, але її потенційну шкоду часто не помічають, і навіть дуже невеликі ризики раку призведуть до значної кількості майбутніх ракових захворювань, враховуючи величезний обсяг використання комп’ютерної томографії в Сполучених Штатах», — наголошують автори дослідження.

З 2007 року використання процедури КТ у США зросло на 35%. Сторонні експерти також виступили за певні обмеження використання цієї процедури. Але вони підкреслили, що існує велика невизначеність у моделюванні, яке намагалося оцінити поглинені дози в різних органах і підвищений ризик розвитку раку в окремих місцях. У той час як деякі великі дослідження виявили зв’язок між комп’ютерною томографією у дітей і молодих людей і підвищеним ризиком раку крові та мозку, ризики для дорослих були в основному екстрапольовані на основі досліджень тих, хто пережив атомне бомбардування Японії, або людей, які зазнали професійного опромінення.

«Оскільки оцінки засновані на найкращих моделях, доступних авторам, є непрямими, тому існує значна невизначеність щодо цих оцінок. Тому я б сказав пацієнтам, що якщо вам рекомендують пройти комп’ютерну томографію, було б розумно це зробити», — зазначив почесний професор моніторингу онкозахворювань Лондонського університету королеви Мері, Стівен Даффі.

За його словами, на тлі загального ризику захворюванності на онкологію, комп’ютерна томографія не суттєво впливає на ситуацію. Він зазначив, що з 93 млн сканувань із захворюванністю на онкологію було пов’язано лише 103 тис. випадків, що становить лише 0,1% збільшення ризику раку протягом життя пацієнта від КТ. Ризик захворіти на рак у США становить приблизно 40% . Таким чином, додатковий ризик від КТ невеликий.

Microsoft та Paige будують найбільшу у світі ШІ-модель, яка полегшить діагностику онкологічних захворювань

Результати дослідження були опубліковані в JAMA Internal Medicine

Джерело: ArsTechnica


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: