Новини Технології 17.04.2025 о 13:52 comment views icon

Повертає до 100% напруги: нова технологія «омолоджує» старі Li-Ion-батареї

author avatar

Олександр Федоткін

Автор новин та статей

Повертає до 100% напруги: нова технологія «омолоджує» старі Li-Ion-батареї
Depositphotos
Розділ Технології виходить за підтримки

Науковці з Інституту Нінбо Китайської академії наук спільно з дослідниками з Чиказького університету розробили матеріали з нульовим тепловим розширенням.

Це дозволило досягти практично 100% відновлення напруги у старіючих Li-Ion-акумуляторах. Батареї з катодами на основі шаруватих оксидів із високим вмістом літію здатні забезпечувати ємність у понад 300 мА·год/г завдяки киснево-окислювальним відновлювальним хімічним реакціям. Однак ці хімічні реакції, що збільшують щільність енергії на 30%, з часом призводять до спотворення кристалічної ґратки і падіння напруги, а це прискорює старіння акумуляторів.

Дослідники виявили негативне теплове розширення у шаруватих оксидах катоду з високим вмістом літію, які стискаються при нагріванні за температур від 150–250 °C. Це не відповідає звичайним очікуванням з точки зору термодинаміки. Однак науковці пояснюють це термічно обумовленими переходами від хаотичної до впорядкованої структури у катоді під дією температури. Вчені навчились керувати цим процесом. 

Повертає до 100% напруги: нова технологія «омолоджує» старі Li-Ion-батареї
Ningbo Institute of Materials Technology and Engineering

«Шляхом точного налаштування можна керувати коефіцієнтом теплового розширення та переводити його з позитивного в нульовий чи негативний стан», — пояснює провідний автор дослідження Цю Бао. 

Розробникам вдалось першими у світі створити надійну структуру катода з нульовим тепловим розширенням. При напрузі 4,0 В відбувалася перебудова решітки і матеріал повертався у впорядкований стан, а напруга відновлювалась майже на 100%. 

На думку вчених, результати дослідження відкривають перспективу створення «розумних» зарядних систем, які зможуть відновлювати батареї прямо в процесі використання, подовжуючи термін їхньої служби вдвічі. Таким чином, старі акумулятори та навіть електромобілі можуть отримати друге життя.

Це досягнення відкриває нові обрії в інженерії матеріалів. Дослідження також проливає світло на конструкцію функції самовідновлення високопродуктивних пристроїв.

Як зубна паста: у Швеції створили першу у світі м’яку батарею з рідких електродів

Результати дослідження опубліковані у журналі  Nature

Джерело: Ningbo Institute of Materials Technology and Engineering

Розділ Технології виходить за підтримки

Favbet Tech – це ІТ-компанія зі 100% украі‌нською ДНК, що створює досконалі сервіси для iGaming і Betting з використанням передових технологіи‌ та надає доступ до них. Favbet Tech розробляє інноваційне програмне забезпечення через складну багатокомпонентну платформу, яка здатна витримувати величезні навантаження та створювати унікальний досвід для гравців.


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: