Головна мета «Евкліда» — створити найдетальнішу 3D-карту Всесвіту.
Європейське космічне агентство (ESA) оприлюднило перші зображення «Евкліда» — свого космічного телескопа, який зазирає на 10 мільярдів років у минуле, щоб дослідити Всесвіт і знайти ознаки того, як темна енергія і темна матерія вплинули на еволюцію космосу.
Телескоп запустили у космос на початку липня після майже 15 років проєктування, і хоча його офіційна наукова місія розпочнеться лише на початку 2024 року, він вже вразив вчених своїми ранніми спостереженнями.
«Евклід» надав найдетальніше зображення скупчення Персея, розташованого за 240 мільйонів світлових років від нас, показавши не лише 1000 галактик у самому скупченні, але приблизно 100 000 інших, які лежать далі.

Космічний телескоп також помітив спіральну галактику, схожу на Чумацький Шлях, названу IC 342, або «Приховану галактику» — так її, називають, тому що вона лежить позаду нашої, і її зазвичай важко чітко побачити

«Евклід» може спостерігати за великими ділянками неба, і це єдиний активний телескоп, здатний повністю знімати такі об’єкти, як кулясті скупчення, за один знімок.
Зображене нижче кулясте скупчення NGC 6397 з сотнями тисяч зірок ще не мало настільки детального знімка, кажуть в ESA.

Телескоп може захопити поглядом занадто слабкі об’єкти, і його детальне спостереження за добре відомою Туманністю Кінська Голова, зірковим розплідником у сузір’ї Оріона, може виявити молоді зірки та планети, які раніше залишалися непоміченими.

«Евклід» також спостерігав карликову стародавню галактику NGC 6822, яка розташована всього за 1,6 мільйона світлових років від нас і може надати підказки про те, як виникли такі галактики, як наша.

Протягом наступних 6 років космічна обсерваторія виконуватиме свою основну мету — створити найбільшу та найдетальнішу 3D-карту, яка покаже, як розвивався Всесвіт протягом 10 мільярдів років. Фіксуючи форму, положення та рух галактик, астрофізики зможуть визначити розподіл темної матерії й темної енергії та дізнатися більше про їхні властивості.
Основні інструменти, які використовуватиме 4,7-метровий «Евклід» – це 600-мегапіксельна камера видимого світла (VIS) для отримання чітких зображень далеких галактик, 64-мегапіксельна інфрачервона камера і фотометр NASA (NISP) для вимірювання червоного зміщення галактик. Очікується, що телескоп щодня передаватиме близько 100 гігабайтів даних, а загальна кількість інформації, отриманої протягом місії, складе понад 100 петабайтів після її обробки в дев’яти наземних центрах.

У травні 2027 року до «Евкліда» приєднається телескоп «Ненсі Грейс Роман» з 2,4-метровим дзеркалом, який зможе побачити дещо тьмяніші галактики, які існували, коли Всесвіту було всього 2 млрд років. «Роман» також відстежуватиме екзопланети та об’єкти Сонячної системи, а також шукатиме планети-шахраї, не прикріплені до материнських зірок.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: