На ITC.ua Тиждень ШІ. Ми досліджуємо, як саме ШІ покращує життя мільйонів людей прямо зараз і що чекає нас у майбутньому. Партнер проєкту – компанія Favbet Tech, яка активно інтегрує ШІ у свої продукти.
Голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев розповів про суми надходжень від так званого «податку на Google». Це ПДВ з нерезидентів, які надають електронні послуги фізичним особам на митній території України. Оскільки компанії компенсують податкове навантаження у своїх тарифах, фактичними платниками цього податку виступають кінцеві споживачі.
Отже, за даними Гетманцева, у 2023 році сервіс OnlyFans сплатив «928 200,11 тис. доларів США» «податку на Google». Але тут голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики явно припустився помилки, додавши зайве слово «тис.». В нинішньому варіанті написання виходить, що OnlyFans сплатив $928,2 млн. Хоча наприкінці березня українські можновладці називали суму $303,1 тис. Отже, скоригувавши помилку нардепа, отримаємо суму сплаченого «податку на Google» від OnlyFans в сумі $928,2 тис., а не млн. Помилку колеги виправив депутат Ярослав Железняк, зазначивши, що сервіс сплатив 34 млн грн податків (або $928 тис.).
Слід додати, що попри сплату OnlyFans майже $1 млн податку в український бюджет, в українському законодавстві й досі закріплена кримінальна відповідальність за публікацію та розповсюдження власного еротичного контенту, що залишилася спадщиною з радянських часів.
Також Данило Гетманцев поділився деякими іншими відомостями стосовно «податку на Google» (будемо сподіватись, вже без помилок):
- Станом на 01.08.2023 року зареєстровано 94 платників такого податку.
- За результатами другого кварталу 2023 року нерезиденти-платники податку задекларували $39,4 млн та €13,0 млн. Це складає близько 1,9 млрд грн і відповідає рівню першого кварталу 2023 року.
- Найбільші суми сплачують компанії GOOGLE IRELAND LIMITED, GOOGLE COMMERCE LIMITED, APPLE DISTRIBUTION INTERNATIONAL LIMITED, VALVE CORPORATION, EBAY MARKETPLACES GMBH та FENIX INTERNATIONAL LIMITED.
В цілому у 2023 році платники-нерезиденти сплатили 5,75 млрд грн ПДВ.
***
Нагадаємо, «податок на Google» є досить суперечливим податком, який попри критику (подорожчання сервісів для українців) остаточно прийняли у червні 2021 року. Це ПДВ у розмірі 20%, які з 1 січня 2022 року зобов’язані сплачувати великі компанії-нерезиденти з електронних сервісів, що надаються в Україні. Відповідно до чинного законодавства, всі іноземні ІТ-компанії без офіційного представництва в Україні мають зареєструватися платниками податку на додану вартість за спрощеною процедурою через спеціальний електронний сервіс, якщо загальна сума від здійснення відповідних операцій перевищує 1 млн грн на рік. Від сплати ПДВ звільняються лише операції з постачання послуг з дистанційного навчання через інтернет (якщо мережа використовується виключно як засіб комунікації між викладачем і слухачем) та окремі освітні сервіси.
Favbet Tech — українська продуктова компанія, розробник iGaming-рішень. Входить до топ-50 найбільших IT-компаній України за версією DOU.Спеціалізується на високонавантажених системах, хмарній інфраструктурі та штучному інтелекті. У 2025 стала ініціатором створення АІ-комітету Асоціації «ІТ Ukrainе» — першого галузевого об’єднання, що займається питаннями розвитку АІ на рівні бізнесу й держави.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: