
Американські науковці з Університету Стоуні-Брук визначили критичний вік, у якому починається старіння мозку.
Ця цифра була визначена за результатами сканування мозку і тестування за участю 19 300 добровольців, середній вік яких складав 44 роки.
Саме у віці 44 років мозок починає старіти, а максимальної швидкості цей нейродегенеративний процес досягає у віці 67 років. Як зазначають дослідники, в людей, які доживають до 90 років, швидкість старіння мозку вирівнюється.

Науковці підкреслюють, що результати нового дослідження можуть бути корисними для пошуку нових шляхів покращення здоров’я мозку на більш пізніх етапах життя.
«Розуміння того, коли і як прискорюється старіння мозку, дає нам стратегічні точки для втручання. Ми виявили критичний період у середині життя, коли мозок починає відчувати зниження доступу до енергії, але до того, як відбудеться незворотне пошкодження, по суті, це перелом перед переломом», — зазначає нейробіолог Ліліанна Мухіка-Пароді.
Науковці визначили ключовий фактор дегенеративних процесів у мозку, підкресливши, що старіння обумовлюється тим, що нейрони починають все гірше засвоювати глюкозу у якості енергії. Згодом це порушує обмін сигналами у мозку.
Що здатне сповільнити старіння мозку
Американські вчені змогли підтвердити власну гіпотезу про те, що метаболізм впливає на процеси старіння мозку шляхом проведення генетичного аналізу. Активність, пов’язана з білком, що поглинає глюкозу GLUT4, та білком, що транспортує жир APOE, відповідала ознакам зносу мозку.
Дослідники зробили висновок, що таким чином заміна або ж відновлення джерел енергії для нейронів здатне суттєво сповільнити старіння мозку і потенційно надати ще один шлях боротьби з нейродегенеративними захворюваннями.
«У середньому віці нейрони відчувають метаболічний стрес через нестачу енергії; вони послаблюються, але все ще життєздатні. Тому забезпечення альтернативними джерелами енергії в цей критичний період може допомогти відновити функцію.Однак у пізнішому віці тривале голодування нейронів може спричинити каскад інших фізіологічних ефектів, які роблять втручання менш ефективним», — підкреслила Ліліанна Мухіка-Пароді.
Науковці перевірили власну гіпотезу, провівши експеримент з групою зі 101 добровольця, яким давали добавки з кетонами, що підвищують чутливість клітин мозку до інсуліну та пригнічують метаболічні порушення. Зазначається, що процес початкового старіння мозку стабілізувався, а найбільший ефект був помітний в людей у віці від 40 до 59 років.
«Замість того, щоб чекати появи когнітивних симптомів, які можуть не проявитися до тих пір, поки не станеться суттєве пошкодження, ми можемо потенційно виявляти людей із групи ризику за допомогою нейрометаболічних маркерів та втручатися протягом цього критичного вікна», — додає нейробіолог Ботонд Антал.
Віконце в черепі: вчені дослідили мозок людини ультразвуком під час відеогри
Дослідження опубліковане у журналі PNAS
Джерело: Science Alert
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: