
Німецькі науковці з Тюбінгенського університету переконались, що ворони здатні розрізняти правильні і неправильні геометричні форми.
Довгий час науковці були переконані, що розуміння правильних і неправильних геометричних форм суто властивість людського мозку, однак виявилось, що це не так. Люди мають вроджену здатність до розуміння симетрії та асиметрії. Малі діти будують з кубиків та малюють прямокутники ще до того, як навчаться розуміти букви.
Німецькі науковці Філіп Шмідбауер та Андреас Нідер вирішили провести експеримент з двома воронами, яким було 10 і 11 років відповідно. Їх навчали розпізнавати візуальну форму, яка б відрізнялась від низки інших. Зокрема, спочатку це була червона пляма серед групи зелених плям та візерунок з гострими кутами серед низки гладких візерунків. І це виявилось доволі легким завданням для ворон.
Після цього воронам стали показувати зображення шести чотирикутників, п’ять з яких були правильної форми, а шостий мав кут неправильної форми.

Ворон ніколи не вчили звертати увагу на кути або симетрію. Однак вони обирали фігуру неправильної форми набагато частіше, ніж якби це було простою випадковістю.
«Твердження про те, що це властиво лише нам, людям, і що тільки люди можуть виявляти геометричну закономірність, тепер є хибними. Тому що у нас є хоча б ворони», — зазначає Андреас Нідер.
Звичайно, тварини здатні орієнтуватись у просторі. Вони запам’ятовують певні маршрути та впізнають місця, які колись відвідували. Однак більшість науковців були переконані, що тварини не здатні до розуміння геометричних закономірностей. Відомо, що ворони, ворони та сойки, що належать до сімейства вранових, здатні впізнавати себе у дзеркалі, планувати майбутні дії та використовувати складні інструменти у процесі власної діяльності. Деякі дослідники навіть порівнюють цих птахів з шимпанзе за рівнем розумових здібностей.

Мозок ворон зовсім не схожий на людский, або мозок мавп. Зокрема, в них не має структури під назвою неокортекс, у шести шарах якого зберігається більшість абстрактних думок ссавців. Однак у цих птахів є мантія, і там, певно, зберігається щось дуже схоже на абстрактне мислення.
Ці птахи змушені у польоті візуально дуже швидко оцінювати форми і розміщення у просторі таких об’єктів, як гілки дерев, щілини та інше, для безпечного орієнтування, приземлення та пошуків їжі. Розпізнавання симетрії може допомагати воронам визначати придатність тих чи інших гілок для облаштування гнізда.
У 2021 році аналогічний експеримент з розпізнаванням симетричних та асиметричних геометричних форм проводився за участю бабуїнів. Незважаючи на посилені тренування, ці тварини не продемонстрували здатності виявляти геометрично неправильні форми.
Автори дослідження дійшли висновку, що деякі форми мислення, особливо ті, що використовуються для орієнтування в умовах складного середовища, можуть не потребувати такої структури мозку, як у ссавців. Зокрема, бджоли здатні рахувати, принаймні, до чотирьох, папуги імітують людську мову у спосіб, що передбачає розуміння, а дельфіни впізнають себе у дзеркалах, ворони здатні розуміти асиметричні геометричні форми.
Андреас Нідер вважає, що є й інші види, які мають цю здатність і які потребують дослідження. Але він також закликає до більш глибокого вивчення мозку ворон. Важливо зрозуміти, чому ми поділяємо такі фундаментальні навички з істотами, які так сильно відрізняються від нас, і як ці навички еволюціонували.
Джерело: ZME Science
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: