
Команда науковців з Делфтського технічного університету у Нідерландах створила першу операційну систему для квантових мереж.
Ключовою проблемою у роботі квантових комп’ютерів залишається те, що вони працюють на різних базах. Одні використовують захоплені іони, інші алмази з дефектами, а деякі —надпровідні ланцюги. Для кожної системи необхідні свої протоколи зв’язку. Досі спроби об’єднати квантові комп’ютери різних типів в одну мережу мали обмежений успіх.
«Мета нашого дослідження – зробити технологію квантових мереж доступною для всіх. З QNodeOS ми робимо великий крок уперед. Ми вперше уможливлюємо легке програмування та виконання додатків у квантовій мережі. Наша робота також створює основу, що відкриває нові галузі досліджень в галузі квантової інформатики», — зазначає керівниця дослідницької групи, професор квантової інформатики QuTech Стефані Венер.
QNodeOS здатна працювати із будь-яким типом квантових комп’ютерів, незалежно від їхніх конструктивних особливостей та типу кубітів, які використовуються. Система успішно обробляє як квантові сигнали, так і класичні команди, що керують пристроями.

Найбільшу складність представляла інтеграція цієї ОС під вимоги квантових мереж. На відміну від квантових комп’ютерів, які виконують одне конкретне завдання, застосунки у квантових мережах запускаються незалежно на різних вузлах мережі, аналогічно клієнтським застосункам на смартфонах та хмарним серверам. Ці програми координуються через обмін повідомленнями та квантову заплутаність – особливий вид зв’язку, що забезпечує потужність таких мереж.
Науковці перевірили ефективність своєї ОС, підключивши її до квантового комп’ютера, що використовує алмази з дефектами — азото-заміщеними вакансіями, і може працювати навіть за кімнатної температури, та до комп’ютера, що працював на іонах ітербію, які вловлюються та утримуються в електромагнітних пастках.
QNodeOS успішно провела обчислення віддалено, аналогічно хмарним обчисленням на класичних серверах, та також синхронізувала два різні типи квантових комп’ютерів між собою. Це довело, що система справляється з багатозадачністю — ключовою вимогою для мереж, що масштабуються.
Наступним кроком стане відкритий доступ до технологічних компонентів системи. Наприклад, QNodeOS буде інтегрована в Quantum Network Explorer — прототип квантового інтернету від QuTech. Необхідні подальші експерименти з QNodeOS, наприклад, використання більшої кількості квантових комп’ютерів різних типів, а також збільшення відстані між ними.
Дослідники підкреслюють, що архітектуру можна покращити, розмістивши CNPU та QNPU на одній системній платі, щоб уникнути мілісекундних затримок у їхній комунікації, а не покладатися на дві окремі плати. Вченим належить розробити протоколи передачі даних на великі відстані, методи виправлення помилок та інтерфейси для користувачів.
Результати дослідження опубліковані у журналі Nature
Джерело: LiveScience
Favbet Tech – це ІТ-компанія зі 100% украінською ДНК, що створює досконалі сервіси для iGaming і Betting з використанням передових технологіи та надає доступ до них. Favbet Tech розробляє інноваційне програмне забезпечення через складну багатокомпонентну платформу, яка здатна витримувати величезні навантаження та створювати унікальний досвід для гравців.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: