Розумні лампи WIZ: керуються через WiFi та Bluetooth, мають 20 сценаріїв освітлення та самостійно навчаються

Розумне освітлення може лагідно розбудити вас, самостійно навчатися або навіть імітувати присутність господарів у будинку, що відлякуватиме грабіжників. Але не всі пристрої можна вважати розумними.
У партнерському матеріалі з WiZ менеджер з маркетингу Олексій Дегтяр розповідає про ознаки, за якими можна визначити саме розумні лампи, і про те, що вони мають вміти.
Що таке розумні прилади
Зараз багато хто мріє про дім, який дає затишок, комфорт і безпеку. І ось на ринку з’являється безліч розумних продуктів: пилотяги, розетки, камери, холодильники тощо. Усе це про концепцію розумного будинку.
Але, перш ніж поринути у шопінг, варто підготуватися. Це потрібно для того, щоб не стати жертвою чергового китайського Остапа Бендера, який під розумним приладом має на увазі наявність пульта управління або таймера.
Розберімося з нюансами понять «розумний будинок» і «розумний пристрій». Ось головні відмінності розумних речей:
- Ви керуєте ними віддалено – через бездротові протоколи зв’язку та інтернет.
- Такі пристрої можуть вирішувати більше завдань, ніж їх «нерозумні» колеги.
- Вони можуть взаємодіяти з іншими розумними пристроями.
- Розумні пристрої самостійно навчаються або хоча б оновлюються.
Якщо пристрій чогось не вміє, він точно не має права називатися розумним.
Яке є розумне освітлення
Спробуємо навчитися визначати ступінь розумності таких речей і візьмемо за приклад одну з представлених на ринку систем освітлення. І одночасно визначимося, чи заслуговує вона на увагу. Йтиметься про освітлення WiZ.
Трохи передісторії: бренд WiZ належить нідерландській компанії Signify, яка раніше називалася Philips Lighting, і є найбільшою світлотехнічною компанією у світі. Спочатку освітлення WiZ з’явилося у 2017 році як технологічний стартап. Перспективність її розробок оцінив Signify, і 2019 року WiZ перейшов під його управління.
Що це означає? Ну, принаймні, сьогоднішній виробник розумних ламп WiZ – це частина серйозної високотехнологічної компанії з історією в понад 125 років. Вона має у своєму портфелі як споживчі, так і професійні системи освітлення: Hue, Interact тощо.
Що є в асортименті WiZ?
- Лампи стандартної форми та у формі свічки. При цьому є як матові, так і філаментні лампи з прозорою колбою, які максимально схожі на класичні лампи розжарювання.
- Світильники – стельові «таблетки» у білому та чорному виконанні, акцентні світильники з різною кількістю прожекторів, торшери, портативні настільні лампи, які можна використовувати як нічники.
- Світлодіодні стрічки, вуличні гірлянди й аксесуари – датчики руху, розумні розетки, пульти керування.
Не дуже широкий асортимент, але квартиру повноцінно обладнати можна. Принаймні мало хто з конкурентів може таким похвалитися. Тим більше що у Signify обіцяють наступного року значно розширити асортимент.






Більше варіантів розумного освітлення WiZ
Як визначити розумну лампу
Розповідаємо, як перевірити приналежність WiZ до категорії lucerna sapiens або, якщо по-простому, «розумної лампи».
Підтримка керування через бездротові протоколи зв’язку та інтернет
Пристрої WiZ спілкуються з користувачем за допомогою Wi-Fi і Bluetooth. Це не так круто, як Zigbee у ламп Hue, але як мінімум не потрібен окремий роутер, що здешевлює систему. А в разі чого можна і без Wi-Fi керувати лампою з телефону через Bluetooth.
Швидкість реакції на маніпуляції в мобільному застосунку не миттєва, але швидка за умови нормального рівня сигналу Wi-Fi. Дистанційне керування через інтернет підтримується. Можна вважати, що перший пункт перевірки пройдений.
Вирішення більшого спектра завдань, ніж у звичайних, «нерозумних», пристроїв
Крім самого світла можна регулювати рівень яскравості ламп WiZ і змінювати їхню колірну температуру – відтінок світіння. Залежно від моделі можна встановлювати тепле чи холодне світло або будь-який колір з палітри RGB. Вбудована функція «циркадні ритми» дозволяє синхронізувати освітлення з біоритмами користувачів. Якщо активуєте цю функцію, світильники та лампи відтворюють природне сонячне світло протягом усього дня, регулюючи потік і рівень освітленості залежно від часу доби.
Також можна встановлювати автоматичне увімкнення/вимкнення світла – це зімітує присутність господарів у будинку і зменшить можливість пограбування квартири, коли вдома нікого немає.
У мобільному застосунку є понад 20 встановлених статичних і динамічних сценаріїв, які дозволять вам створити потрібну атмосферу, лише натиснувши одну кнопку. Наприклад, динамічний режим «Камін» зробить освітлення теплим, приглушеним, а його яскравість змінюватиметься, імітуючи гру живого полум’я. Ви можете створити власну сцену і зберегти її, щоб відтворити в майбутньому.
Режим будильника дозволить вам легше прокидатися: ще до того моменту, коли вам треба вставати, освітлення увімкнеться і плавно почне збільшувати свою яскравість. Пробудження буде легким і комфортним. У період віялових відключень дуже актуальною є можливість вибору режиму поведінки системи після блекауту. При подачі електрики світло може залишитись вимкненим або повернутися до останнього стану. Крім того, програма відстежує витрати електроенергії на освітлення і ви завжди можете побачити, скільки «їдять» ваші лампи.


Одна з нещодавно анонсованих функцій – технологія SpaceSense. Вона дозволяє WiZ визначати зміни інтенсивності Wi-Fi поля між лампами і так розпізнавати рух. Це може стати проривом не лише у сфері освітлення, а й у сфері безпеки. Є імовірність, що добре всім знайомі датчики руху незабаром відійдуть у тінь.
WiZ дає власнику набагато більше, ніж використання будь-яких «нерозумних» ламп, хай навіть регульованих і з пультом керування. Отже, другий пункт перевірки також вважаємо успішно пройденим.
Більше «розумного освітлення» WiZ на сайті.
Взаємодія з іншими розумними пристроями
Оскільки WiZ крім лампочок і світильників пропонує в асортименті розумні вимикачі, датчики руху та розетки, то на цьому можна було б зупинитися. Але це все свої домашні пристрої. А як щодо пристроїв від інших брендів? За заявами виробника, WiZ пройшов сертифікацію за стандартом Matter. Це стандарт, розроблений Альянсом стандартів підключення, і він обіцяє найближчим часом забезпечити нечуваний раніше рівень сумісності між розумними речами різних виробників.
Крім того, користувачі Wiz можуть інтегрувати освітлення з Google Home, Samsung SmartThings та Amazon Alexa. Просунуті користувачі всього розумного можуть використовувати також вебсервіс IFTTT If This Tnen That, за допомогою якого можна створювати автоматичні сценарії. Наприклад, увімкнути світло в коридорі при відкритті розумного замку. Або підвищити яскравість зовнішнього освітлення, якщо розумна камера розпізнала рух у саду. Або зменшувати яскравість світла, коли вмикається розумний телевізор.
Тож із взаємодією з іншими елементами розумного будинку у WiZ теж все гаразд. Тому і тут можна поставити оцінку «пройдено успішно».
Переглянути пристрої розумного освітлення WiZ можна на сайті.
Самостійне навчання/оновлення
Ідеальний розумний пристрій повинен мати механізми навчання та адаптації до навколишнього оточення і звичок господарів. Ідеальний розумний пристрій повинен вивчати і знати забаганки користувачів.
Але сьогодні такий адаптивний підхід ще не реалізований у повному обсязі, оскільки передбачає використання потужних нейронних мереж і спеціального алгоритму їхнього навчання. Утім, преміальні розумні пилотяги вже складають мапу приміщення, щоб оптимізувати маршрут прибирання. Мапу вони, щоправда, часто забувають, певне, склероз – нерозлучний супутник розуму.
Крім того, розумні пристрої повинні мати можливість вивчати нові функції та оновлювати протоколи безпеки – наприклад, захисту від хакерських атак. Важливо, щоб при цьому користувачам не треба було танцювати з бубном, підписуватись на спеціалізовані форуми та вивчати методики перепрошивання мікропрограм.
Лампи WiZ здатні самостійно оновлювати своє програмне забезпечення, розширювати список автоматичних сценаріїв і вивчати нові функції, хоч і з деякими обмеженнями. Так, нова технологія SpaceSense працює з лампами, випущеними не раніше середини минулого року. Тут, на жаль, зворотна сумісність не стовідсоткова. Проте можна сказати, що і за четвертим пунктом система освітлення WiZ відповідає вимогам.
Як результат – ми розібрали, які пристрої можна називати розумними на прикладі WiZ. Тепер ви можете зробити аналіз інших своїх розумних девайсів і визначитися, наскільки ваші особисті інвестиції в Internet of Things були усвідомленими та перспективними.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: