
Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.
Іноді виникає почуття ностальгії за старими часами, коли можна було провести вечір за Doom, Дюною або хоча б звичайнісіньким Тетрісом. На жаль, багато з цих старих ігор зараз недоступні, оскільки вони не сумісні із сучасними комп’ютерами. Навіть якщо у вас є потужна відеокарта типу RTX 4090, ваш комп’ютер може не впоратися із першою Half-Life, Відьмак 1 чи Chronicles Of Riddick.
Зміст
Підтримка… ми її втрачаємо
З кожною новою версією Windows (особливо з 11) ми втрачали підтримку старих бібліотек та отримали розширення проблем сумісності з іграми, створеними для DOS, Windows 95, 98, Me, XP… Звісно я розумію, що зі сторони розробників було б помилкою намагатися займатися підтримкою старих технологій, які майже нікому не потрібні.
Варто зазначити, що у 2024 році уявлення розробників про продуктивність однопотокових процесорів також грають проти ностальгії. Прикладом є Crysis, випущена у 2007 році, яка породила безліч обговорень про залізо та оптимізацію.
Небезпечна ностальгія на WindowsXP?
Бувають випадки, коли хочеться дістати старого ПК з горища, увімкнути на ньому Windows XP та спробувати пограти в щось дороге серцю або навіть полізти на ньому в інтернет. Проте ця витівка може мати зворотний бік медалі. Навіть якщо ви розв’язали проблему з кореневими сертифікатами (які вже не підтримуються Windows XP) та примудрилися вилізти в мережу, то це може створити додаткові проблеми. Як ви думаєте, які?
Дослідження, проведене популярним YouTube-каналом, показало, що стара операційна система при підключенні до інтернету майже відразу зазнає атаки вірусів.
Щоб продемонструвати загрози використання застарілої ОС без антивірусного захисту, брандмауерів або роутерів, відеоблогер Ерік Паркер провів експеримент, створивши віртуальну машину з Windows XP та відкритим інтернет-з’єднанням. Відео про це ось ТУТ.
Протягом кількох хвилин систему атакували, і кілька вірусів, а також інше шкідливе програмне забезпечення відразу ж встановилися на комп’ютер.
Windows XP, випущена у 2001 році, була однією з найпопулярніших операційних систем свого часу. Однак підтримка XP з боку Microsoft закінчилася у 2009 році, а розширена підтримка – у 2014 році. Це означає, що ОС більше не отримує оновлення безпеки, як Windows 10 і 11, що робить її вкрай небезпечною при підключенні до інтернету.
Ностальгуємо за BSOD та Half-Life 3
Звісно ніяких проблеми з загрозою інтернету не страшні для користувачів DOS чи Windows 95, але спробуй знайди таку стару техніку та ще й в робочому стані.
Хоч по Windows XP було пролито море сліз, я ніколи не був її фанатом і найкращою ОС дотепер вважаю Windows 7, яка дотепер може стабільно працювати на старому залізі, зберігаючи функціональність як в офлайн задачах, так і в інтернеті. WindowsXP запам’яталась мені більше по нестабільності своєї роботи й всім відомими “Екранами смерті”. Якщо ж ви скучили за такою теплою “ікспішкою” та її глюками, то саме для вас є прекрасний емулятор смерті WindowsXP: https://pranx.com/windows-xp-simulator/

При запуску ніщо не передвіщає біди, але потім при спробі довше нею побавитись, ми ловимо шоковий BSOD. Також на даному ресурсі є пранки у вигляді різних операційних систем та навіть БІОСа.

Більшість з олдів чекала виходу Half-Life 3 на Windows XP. Пройшли часи, вже на дворі у нас Windows 11, але її так і нема… А може все ж таки вона вийшла і ми її пропустили? Завітайте на ресурс https://turbowarp.org/235298186 та перевірте самі.
Вперед у минуле: Windows 3.1, Windows 95, 98 та Millenium

Якщо ж ваша борода вже потрошки сивіє, то скоріш за все ви захочете пірнути у кінець 20-го сторіччя. І допоможе нам в цьому EmuOS, яка дає можливість поринути у часи Windows 95, 98, Ме, пограти у старі ігри того часу та отримати ностальгічні вайби.
Вже на початку ловіть заставку включення! В цей момент я подумав, а чи не посипався жорсткий диск за цей час? Тут нам доступно більше десятка олдових ігор та програм, які просто не можуть не залишити вас без флешбеків.

Emupedia служить некомерційним центром та спільнотою для тих, хто зацікавлений головним чином у збереженні відеоігор. Її мета — збирання, архівування, збереження комп’ютерних забавок, а також програмного забезпечення у цифровому вигляді.
Мінусом є не до кінця реалізований інтерфейс вищезазначених ОС — це швидше просто оболонка робочого столу. З усім тим, вам варто спробувати!

Для тих, хто серйозно налаштований та бажає сам вибирати, яку гру чи програму запускати самостійно та не хоче миритися з не до кінця реалізованим функціоналом, існує наступний ресурс: https://www.pcjs.org/software/

На ньому ви знайдете не тільки повноцінний Windows 95, а ще й Windows 3.0, 3.1…аж до Microsoft Windows 1.0!!! Вам цього мало? Тримайте ще: IBM OS/2 1.0, CP/M-86, Multiplan 1.0 та багато-багато іншого…
DOS – синонім стабільності
Постійні оновлення та невпинний прогрес втомлює з роками. Іноді так хочеться, щоб хоч на пару років припинилися ці перегони оболонок, інтерфейсів, піктограм, фреймворків та API. Згадаємо, як цілі десятиліття користувачі ПК прекрасно справлялися оперуючи звичайним командним рядком. Можливо й у вас поруч з ПК був листочок з основними командами? Були часи, коли перший досвід з файловими менеджерами типу Noton чи Volkov Commaner викликали захват та небувалий User Experience. Тож беремо вихідний та вертаємось у DOS, щоб пограти такі дорогі серцю старі забавки.

В цьому нам допоможе Internet Archive, що дозволяє безплатно грати у тисячі ігор MS-DOS прямо у нашому браузері. Якщо ви не знали, Internet Archive — це некомерційна цифрова бібліотека, яка архівує цифрові версії старих ігор, книг, аудіозаписів і відео для ПК/MS-DOS.
Висновок
Звісно, всі ці ресурси — крапля в морі серед всеможливих емуляторів. Але навіть вони дозволяють перекрити ваші спонтанні ностальгічні потреби. Крім того, для цього вам не потрібно затрачати якісь ресурси, шукати стару комп’ютерну техніку, монітори, засоби вводу чи застарілі носії. Проте завжди знайдуться “трушні олди”, яких не спиняють ніякі перешкоди й вони не хочуть задовольнятися звичайними емуляторами. Таких залишилось одиниці, вони дотепер сидять на тематичних форумах і бродять по “барахолках” в пошуках чергової плати, яка ось тепер точно розкриє потенціал 30-40-річного ПК. Якщо ж це не ваш шлях, то, надіюсь, ця стаття вам знадобиться. Дякую за увагу!
А які емулятори можете порадити ви ? Напишіть у коментарях, які ваші улюблені ностальгічні ігри?
Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: