
Нове дослідження робить висновки, що Північний Льодовитий океан може отримати перший день від криги вже у 2027 році. Арктика стане темнішою, і це погано.
Згідно з новим дослідженням, опублікованим у понеділок, 3 листопада, в журналі Nature, ця «зловісна віха для планети», швидше за все, настане через дев’ять-двадцять років від 2023 року. Це станеться незалежно від того, чи зменшаться викиди парникових газів. Найпесимістичніші прогнози передбачають, що це може статися вже через три роки.
«Перший вільний від льоду день в Арктиці кардинально не змінить ситуації. Але це продемонструє, що ми фундаментально змінили одну з визначальних характеристик природного середовища в Північному Льодовитому океані, яка полягає в тому, що воно вкрите морським льодом та снігом цілий рік, через викиди парникових газів», — заявила співавторка дослідження Олександра Ян, кліматолог з Університету Колорадо в Боулдері.
Крижане покриття океанів Землі вимірюється за допомогою супутників починаючи з 1979 року. Морська крига грає вирішальну роль у регулюванні температури океану та повітря, підтримці морських середовищ існування та живленні океанських течій, які транспортують тепло та поживні речовини навколо земної кулі.
Поверхня морського льоду також відбиває частину сонячної енергії назад у космос у процесі, відомому як ефект альбедо. Це працює й у зворотному напрямку — танення морського льоду відкриває темніші води, які поглинають більше сонячних променів. Це означає, що з часом Арктика перетворилася з холодильника на радіатор, і тепер вона нагрівається в чотири рази швидше, ніж решта світу.
Швидке нагрівання мало драматичні та помітні наслідки. Площа найпівнічнішого морського льодовика планети, яка дорівнювала у середньому 6,85 млн км² у період з 1979 по 1992 рік, цього року різко впала до 4,28 млн км². Стрімке зменшення означає, що майбутні кліматичні коливання, швидше за все, підштовхнуть кригу за межу 1 млн км², нижче якої регіон вважається «вільним від льоду».
Використовуючи 11 кліматичних моделей та 366 симуляцій на них, дослідники виявили, що цей день може настати через три-шість років. Цей прогноз зроблений лише в дев’яти найбільш песимістичних симуляціях, які припускали настання серії незвично теплих сезонів. Але всі симуляції зрештою передбачили, що день без льоду неминуче настане — ймовірніше, у 2030-х роках.
Попри похмурість висновків, дослідження має й позитивний висновок — різке скорочення викидів вуглекислого газу значно відтермінує настання дня без льоду та пом’якшить кліматичний шок, спричинений втратою арктичного льоду.
«Як на Близькому Сході». Кліматологи прогнозують тотальну спеку в Україні у наступні роки
Джерело: LiveScience
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: