Новини Технології 17.03.2025 о 11:31 comment views icon

Пластикові кульки дозволять гаджетам працювати без батареї — як це можливо

author avatar

Олександр Федоткін

Автор новин та статей

Пластикові кульки дозволять гаджетам працювати без батареї — як це можливо
Depositphotos
Розділ Технології виходить за підтримки

Дослідники з Брюсселя, Австралії та Гонконгу розробили ефективний метод генерації електричних зарядів.

Зазначається, що трибоелектрифікація залишається доволі маловідомим способом генерації енергії. Цей метод подібний до статичної електрики, у якій енергія генерується за рахунок тертя двох поверхонь одна об одну. 

Попри те, що трибоелектрифікація не зможе бути ефективною у таких перспективних сферах як вітряна, сонячна, геотермальна та інші види відновлювальної енергетики, через занадто малі обсяги виробляємої енергії, вона могла б використовуватись у низці медичних приладів та технологіях, які наносяться на різні поверхні. Зокрема, цей метод вже використовувався під час розробки датчиків для виявлення ртуті у продуктах харчування, а також — виявлення чадного газу або змін температури під час моніторингу загрози виникнення лісових пожеж. 

Розробники навіть створювали спеціальну пряжу, яка на основі принципа трибоелектрифікації могла б перетворити будь-яку тканину у зарядну міні-електростанцію. Однак наразі дослідники з Бельгії, Австралії та Гонконгу виявили новий секрет ефективності ефекту трибоелектрифікації.

За результатами експериментів з різними матеріалами, вчені створили пластикові нанокульки з меламіну та формальдегіду і встановили, що змішування цих кульок малих та великих розмірів дозволяє значно підвищити генерацію електрики. Вчені помітили, що кульки більших розмірів зазвичай мають негативний заряд, тоді як малі кульки — переважно позитивний.

Дослідники заявляють, що розробили систему, назвавши її трибоелектричним генератором, у якому кульки великого розміру розміщуються на одній стороні тонкого шару плівки, а малого — на іншій, що дозволяє генерувати більше електрики, ніж зазвичай. Слід зазначити, що вихідний струм, виміряний під час експериментів, був зареєстрований тільки в наноамперах, тому радіти поки зарано.

При цьому кульки взаємодіють між собою без необхідності фізичного тертя, що дозволяє їм працювати значно довше. За результатами досліджень було встановлено, що такі кулькі здатні витримати до 10 тис робочих циклів.

Дослідники також додають, що кульки були виготовлені без використання розчинників, що значно здешевшує їхнє виробництво. Їх також можна відновити за допомого спеціального порошку.

«Наше дослідження показує, що невеликі зміни у виборі матеріалів можуть призвести до значного підвищення ефективності генерації енергії. Це відкриває нові можливості для трибоелектричних наногенераторів у повсякденному житті, незалежно від традиційних джерел енергії», — зазначає провідний автор дослідження з Вільного університету у Брюсселі Ігнаас Джімідар.

Прорив у створенні перовскітних сонячних батарей — наносяться на складні поверхні та працюють у 10 разів довше

Наукова стаття опублікована у журналі Small

Джерело: Вільний університет Брюсселя; New Atlas

Розділ Технології виходить за підтримки

Favbet Tech – це ІТ-компанія зі 100% украі‌нською ДНК, що створює досконалі сервіси для iGaming і Betting з використанням передових технологіи‌ та надає доступ до них. Favbet Tech розробляє інноваційне програмне забезпечення через складну багатокомпонентну платформу, яка здатна витримувати величезні навантаження та створювати унікальний досвід для гравців.


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: