
Виявлення мінералів у глибоких і темних куточках океану, які можуть виробляти кисень за відсутності сонячного світла, спровокувало неабиякі суперечки серед науковців.
Відкриття було докладно описане у журналі Nature Geoscience у липні 2024 року. Воно може перевернути наші уявлення про походження життя на Землі. Дослідження також може вплинути на наміри гірничодобувних компаній, які прагнуть почати видобуток дорогоцінних металів з океану.
За словами самих дослідників, мінерали розмірами з картоплину здатні виробляти достатню кількість електричного струму для розщеплення води на водень та кисень. Дослідник з Шотландської асоціації морських наук Ендрю Світмен, який першим зафіксував наявність кисню на глибині у 4 тис. метрів у Тихому океані, назвав цей кисень «темним».
Відкриття ставить під сумнів звичні погляди на те, що кисневе життя стало можливим за допомогою фотосинтезу із використанням сонячного світла близько 2,7 млрд років тому. Низка екологів стверджує, що відкриття так званого «темного кисню» демонструє, наскільки мало нам відомо про життя у глибинах океанів.
Екологи наполягають на тому, що гірничодобувні компанії мають переглянути власні плани з видобутку цих мінералів з океанів, оскільки це несе із собою непередбачувані наслідки для місцевих екосистем.
«Greenpeace вже давно проводить кампанію за припинення глибоководного видобутку корисних копалин у Тихому океані через шкоду, яку вона може завдати крихким глибоководним екосистемам. Це неймовірне відкриття наголошує на терміновості цього заклику», — підкреслюють представники організації.
Загадковий кисень був виявлений у зоні Кларіон-Кліппертон — глибоководному тихоокеанському регіоні між Мексикою та Гавайями. Розкидані по океанічному дну на глибині 4 км мінерали складаються з суміші оксидів і гідроксидів заліза і марганця, а також оксидів нікелю та кобальту. Це представляє інтерес для видобувних компаній, оскільки ці метали використовуються у виробниці акумуляторів для електромобілів та технологіях відновлювальної енергетики.
Дослідження частково фінансувалось канадською компанією з глибоководного видобутку The Metals Company, яка прагнула оцінити вплив на екологію у разі видобутку цих металевих мінералів. Представники компанії різко розкритикували дослідження Ендрю Світмена, заявивши, що його робота має велику кількість методологічних недоліків.
Менеджер The Metals Company з охорони навколишнього середовища Майкл Кларк заявив, що отримані дослідниками результати можна пояснити використанням наукових приладів поганого рівня, а також неякісними науковими даними. Багато науковців також відкинули висновки, отримані Світменом та його командою за результатами дослідження.
«Він не надав чітких доказів своїх спостережень та гіпотез. Після публікації залишилося багато запитань. Тому тепер науковій спільноті необхідно провести аналогічні експерименти тощо, і або довести, або спростувати це», — зазначає біогеохімік із Центру океанічних досліджень імені Гельмгольця GEOMAR у Кілі Маттіас Геккель.
Сам Світмен заявив, що готує наукове обгрунтування висновків власного дослідження.
Дослідники виявили на дні океану «камені-батареї», що виробляють кисень
Джерело: AFP; Scilence Allert
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: