Новини Наука та космос 05.03.2025 о 20:46 comment views icon

Хотіли мамонтів, а вийшли миші: стартап Colossal BioSciences вивів шерстистих гризунів

author avatar

Олександр Федоткін

Автор новин та статей

Хотіли мамонтів, а вийшли миші: стартап Colossal BioSciences вивів шерстистих гризунів

Генетики та біоінженери компанії Colossal BioSciences у рамках проєкту з відродження мамонтів вивели шерстистих мишей.

Науковцям вдалось досягнути цього за допомогою технології редагування генів CRISPRCRISPR («clustered regular interspaced short palindromic repeats») — технологія, яку науковці та дослідники використовують для вибіркової модифікації ДНК живих організмів. Цей інструмент був адаптований для використання у лабораторних умовах із природних систем редагування геному, виявлених у бактерій.

Поява в мишей густого хутра та інші отримані ними генетичні особливості зробили гризунів більш пристосованими до життя у холодних умовах.

«Колосальна “шерстиста миша” — це переломний момент у нашій місії з боротьби з вимиранням. Цей успіх робить нас на крок ближче до нашої мети — повернення шерстистого мамонта», — зазначив співзасновник і гендиректор Colossal Biosciences Бен Ламм.

У рамках останнього проєкту науковці з Colossal BioSciences провели аналіз геномів 62 слонів і 59 шерстистих мамонтів, що проживали на Землі 1,2 та 3,5 млн років тому.

Команда генетиків та біоінженерів відібрала гени, які відповідають за формування шерсті та інших особливостей, що дозволяють пристосуватись до існування в умовах холодного клімату.

При цьому дослідники зосередились переважно на тих генах, які відрізняють мамонтів від азійських слонів. Це дозволило фахівцям скоротити набір до 10 генів, які мають вирішальне значення у визначенні особливостей шерсті та характеризують ліпідний об’єм, одночасно залишаючись сумісними з організмом мишей.

Науковці пояснили, що редагування генів дозволило змінити цикл росту шерсті у мишей, зробивши його втричі довшим, ніж в інших диких, польових гризунів. На додачу в мишей з’явилась хвиляста шерсть, схожа на вовну та завиті вуса.

На переконання дослідників, виведення шерстистих мишей прокладає шлях до відродження мамонтів та також є чудовою моделлю для вивчення механізму адаптації ссавців до існування в умовах холодного клімату.

«Ми розширили межі генної інженерії, скоординувавши безліч складних модифікацій ознак у живих тварин з винятково високою ефективністю. Це досягнення демонструє як технічний досвід наших учених, так і можливості нашої платформи генної інженерії для отримання передбачуваних фенотипів», — наголошує один із керівників команди науковців Colossal BioSciences, молекулярний мікробіолог Майкл Абрамс.

Джерело: Colossal Biosciences


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: