Новини Наука та космос 31.03.2025 о 10:25 comment views icon

98% кисню з СO2 для колонізації Марсу — нова технологія перевершує фотосинтез

author avatar

Олександр Федоткін

Автор новин та статей

98% кисню з СO2 для колонізації Марсу — нова технологія перевершує фотосинтез
Depositphotos

Науковці з Нанкінського університету у Китаї розробили іноваційний пристрій, що дозволяє отримати 98% кисню з СO2.

За їхніми словами, нова технологія ефективно розщеплює СO2 на вуглець та кисень і може бути перспективною для використання в екстремальних умовах, таких як підводне середовище, або навіть на МарсіНовий пристрій не потребує дотримання сурових умов тиску та температури, як зазвичай при подібних реакціях.    

«Якщо необхідна потужність надходить з відновлюваної енергії, цей метод прокладає шлях до вуглецевої нейтральності. У той же час це практичний, керований метод виробництва кисню з CO2 з широким потенціалом застосування — від дослідження Марса та постачання кисню для скафандрів до підводного життєзабезпечення, дихальних масок, очищення повітря в приміщеннях і обробки промислових відходів», — підкреслюють розробники.

Науковці протягом довгих років намагались відтворити процес фотосинтезу, який використовують рослини для перетворення CO2 на кисень та глюкозу за посередництва атомів водню. Вчені з Нанкінського університету у співробітництві з колегами з Університету Фудань запропонували нову технологію прямого розщеплення вуглекислого газу на вуглець та кисень. Їхня технологія передбачає використання замістю водню літію.

Пристрій складається з газового катоду з нанорозмірним каталізатором з рутенію та кобальту та металевого літієвого аноду. CO2 поступає у катод і проходить 2 ступені електрохімічного відновлення за участю літія. На першому етапі CO2 вступає у реакцію з літієм, внаслідок чого утворюється карбонат літію (Li2CO3). Після цього карбонат літію розкладається на оксид літію і вуглець.

У процесі електрокаталітичного окислення оксид літію перетворюється в іони літію і вивільняє кисень у якості побічного продукту. Ефективність пристрою складає до 98,6% чистого кисню на виході.

«Використання оптимізованого каталізатора RuCo забезпечує дуже високий вихід кисню, понад 98,6 відсотка, що значно перевищує ефективність природного фотосинтезу», — підкреслюють розробники.

При цьому перспективна технологія здатна перетворювати на кисень не лише вуглекислий газ, а й цілу низку змішаних газів, включно із тими, що присутні у промислових викидах, суміш вуглекислого газу з киснем та подібні до тих, що містяться в атмосфері Марса. Переважну частку розрідженної марсіанської атмосфери становить CO2, тиск якого складає менше одного відсотка атмосферного тиску Землі.

У рамках моделювання з розщеплення CO2 у схожих умовах дослідники створили суміш газів з аргону та вкрай низької концентрації CO2 (менше 1%). Однак інформації про кількість утвореного кисню за результатами випробування у подібних умовах дослідники не надали.

Людей на Марсі чекають токсичні пилові бурі, наслідки яких важко лікувати, — дослідження

Результати дослідження опубліковані у журналі Angewandte Chemie

Джерело: Interesting Engineering


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: