
Схоже, що ноутбуки з двома екранами — новий тренд прийдешнього року, тож доведеться присвятити їм, як мінімум, одну замітку. Скажу відверто, один великий екран мені завжди подобався більше за два середньорозмірних. Усі спроби використовувати ноутбук у парі з великим монітором закінчувалися тим, що я виводив зображення тільки на свій 32-дюймовий Alienware. Повертати голову або переводити погляд убік для того, щоб прочитати повідомлення в месенджері особисто мені виявилося банально незручно. З аналогічної причини мені не зайшли широкоформатні монітори, і цього року я повернувся до старого доброго формфактора 16:9. Більше інформації по вертикалі — легше її сприймати.
Нові двоекранні ноутбуки пропонують нам альтернативний варіант — проміжне рішення між стандартним ноутбуком, і ноутбуком, підключеним до великого монітора. Мовляв, не потрібен вам другий монітор, у нас уже все є, причому в мобільній версії. Плюс екрани розташовані один над одним.
Познайоммось з таким типом пристроїв ближче, на прикладі нового ASUS Zenbook DUO. ASUS йшов до цієї концепції довгих сім років, з моменту показу на Computex першого концепту двоекранного ноутбука. Потім було кілька моделей з екранами всередині тачпада і клавіатурою суміщеною з екраном, поки нарешті у 2024 не вийшла перша версія Zenbook DUO. У 2025 році в ASUS, допилили залізо і софт до нього, і представили другу версію Zenbook DUO, вдосконалену та оновлену в плані заліза.
Zenbook DUO — ноутбук із двома екранами, де на звичному нам місці для клавіатури знаходиться другий екран. Коли ноутбук складений — між екранами на магнітних затискачах кріпиться клавіатура, в даній збірці вона максимально тонка і невагома, і практично не додає пристрою ні ваги, ні товщини. Загалом інженери компанії відмінно попрацювали над ергономікою, я б сказав, що за товщиною новий ASUS можна порівняти з MacBook Pro M3, важким він теж не відчувається.
Серце ноутбука — серія нових енергоефективних процесорів Intel, аж до Core Ultra 9 285H, за графіку відповідає Intel Arc Graphics, також є до 32 ГБ оперативної пам’яті, накопичувач PCIe 4.0 до 2TB (знову немає PCIe 5.0, на жаль, але, як уже писав раніше, йому ще не знайшли адекватного застосування), з мережевих інтерфейсів – Bluetooth 5.4 і Wi-Fi 7. Портів з боків пристрою не так, щоб і багато, але щось все ж є — два порти Thunderbolt 4 Type-C, один USB 3.2 Gen 1 Type-A та один HDMI 2.1. Вебкамера — середнього рівня, з роздільною здатністю FullHD та інфрачервоним датчиком. Вага пристрою — 1,35 кг без клавіатури, з клавіатурою 1,65 кг.
Клавіатура від’єднується від ноутбука, і нема потреби тримати її постійно підключеною. Заряду в ній вистачає надовго, вона розряджається значно повільніше, ніж ноутбук. На жаль, через наявність двох екранів, не варто очікувати від таких пристроїв автономності на рівні з ноутбуками на Snapdragon. Ми тестували торішню модель цього ж ноутбука, з двома увімкненими на 100% дисплеями ноутбук протримався 7 годин 50 хвилин у режимі роботи з Word, у режимі відкритого браузера на одному і запущеному YouTube на другому батареї вистачило на 4 години 10 хвилин. Якщо підкрутити екран до 50%, то теоретично можна розраховувати на результати десь у півтора раза більші.
На мій погляд, у внутрішній начинці виробник місцями пішов на компроміси, заради двох, я б навіть сказав, трьох речей. Малої ваги — 1,35 кг для пристрою з двома екранами, це дуже круто, адекватної ціни, про неї згадаю наприкінці, і, що найголовніше, двох розкішних OLED-панелей діагоналлю 14 дюймів кожна з роздільною здатністю 2880×1800, підтримкою HDR і частотою оновлення екрана до 120 Гц. У такій конфігурації, дивитися на екран одне задоволення — кольори насичені та яскраві, а OLED + HDR у сумісних іграх і відео на пару видають соковиту палітру фарб. З урахуванням досить продуктивної Intel Arc останнього покоління на борту можна розраховувати, що на ноутбуці запустяться останні AAA-ігри, нехай і на скромних налаштуваннях.




Як же працюється за таким пристроєм? Якщо ноутбук розташований у класичному варіанті — на столі, то дивитися вниз під час роботи незручно від слова зовсім. А ось якщо ноутбук встановити на підставку таким чином, щоб два екрани знаходилися перед тобою, то це зовсім інша справа. Тут існує два варіанти встановлення — два екрани вертикально, і два екрани горизонтально. Мені сподобався другий варіант, я люблю, коли багато місця по горизонталі, але, можливо, розробникам, припаде до душі перший варіант.
На нижньому екрані можна відкрити текстовий, графічний або відеоредактор, а на верхній вивести месенджери, пошту та інші супутні вікна. У демо-збірці режим відображення був налаштований так, щоб екрани доповнювали один одного. За плавну роботу додатків, і загальну синхронізацію двох екранів відповідає фірмовий застосунок ASUS ScreenXpert 3. З його допомогою можна розгортати програми на обидва екрани, перетягувати вікна за допомогою жестів, а також на льоту перемикатися між застосунками.




В огляді минулої версії пристрою ми помічали деякі підвисання інтерфейсу під час роботи ScreenXpert 3. Зараз під час короткого демо до роботи застосунку в мене претензій не виникло, але, якщо чесно, мені б хотілося, щоб такі речі були частиною Windows, і стороннім розробникам не доводилося морочитися над вирішенням завдань, які має вирішувати Microsoft.
Під час короткого тестування, у мене не виникало відчуття, що другий екран тут зайвий, як у випадках, коли ноутбук стоїть поруч із монітором. Швидше хотілося придумати йому корисне застосування — вивести додаткові вікна, на які постійно перемикаєшся в роботі. Наприклад, Telegram. Або дашборд із трафіком ITC за останню добу.
Я б сказав, що любителям кількох екранів і рішень all in one цей пристрій точно може сподобатися. Новинка однозначно зайде людям творчих професій, можливо, розробникам, і людям, які працюють із текстами. Здорово, що цікаві концепти, як у випадку з Zenbook DUO, виростають у реальні рішення, які здатні замінити звичну нам техніку.
І найприємніший момент, щодо вартості. Від $1499 на американському ринку! Це, нарешті, та ціна, яка здається адекватною за новий девайс. У цій ціновій категорії ноутбук змагатиметься з бізнес-ноутбуками середньо-високого класу, і не наближається до оверпрайс-моделей, коли ціна перевалює за $2000-3000. В Україні цінник ASUS Zenbook DUO в максимальній конфігурації від 105 999 гривень.
Для прихильників класичних формфакторів відзначу в ASUS інший пристрій (у найближчих статтях до ноутбуків повертатися не планую) — новий Zenbook A14 з кералюмінію, про який писав раніше. Цього разу весь корпус виготовлено з нового матеріалу, має абсолютно приголомшливий вигляд, важить менше кілограма і працює, за словами розробника, до 32 годин у режимі перегляду відео, і до 19 годин в офісних завданнях. ASUS Zenbook A14 з’явиться у продажу 1 лютого за ціною 72 499 грн у максимальній конфігурації.







На цьому в мене про ноутбуки з CES 2025 усе. Спробували б версію з двома екранами, чи традиційні варіанти звичніші?
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: