
Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.
Дві попередні статті цієї контроверсійної рубрики я присвятив ультрабюджетним збіркам за 10 і 20 тисяч відповідно. Цього ж разу пропоную покритикувати в коментарях моє бачення вже значно соліднішої конфігурації ПК — за майже тисячу «євродоларів».
Не забувши про тишу й естетику, постарався витиснути максимум FPS в іграх. Нагадую, в кінці березня виходить InZOI (корейська «вбивця» Sims), у квітні Clair Obscur Expedition 33 (французька JRPG), а у травні Doom Dark Ages (не потребує пояснення). Тож цієї весни наші геймерські компи точно не будуть простоювати.
Зміст
Процесор
AMD Ryzen 5 8400F (ціна 4300 грн) — процесор для сокету AM5 вартістю трохи більше $100, причому це ціна не на AliExpress, а в офіційних українських магазинах (приїде хоч на завтра). Але врахуйте, що гарантія на Tray-версію скорочена з трьох років до одного. Фактично 8400F є повним аналогом 8600G, тільки з деактивованою відеокартою. Також «під ніж» пішов нейронний модуль Ryzen AI, який міг би знадобитися власникам дискретних відеокарт Radeon без тензорних ядер. Додатковими обмеженнями є всього 16 МБ кешу і відеокарткова шина PCIe 4.0 x8.
Але за сотню «вічнозелених» в будь-якому разі дуже вигідно отримати шість однорідних ядер і дванадцять потоків Zen 4. Майже стільки ж коштує Ryzen 5 5600, який повільніший на 15% і призначений для тупикового сокету AM4. То ж конкурентами є, швидше, побратими по AM5: дорожчий 7500F і гарячіший 7400F (бо має чиплетну будову й термопасту замість припою). Отож, Ryzen 5 8400F — це точно не той процик, з яким ви просидите багато років, але фішка платформ AMD якраз в тому, щоб за життєвий цикл кілька разів проапгрейдити CPU, просто оновивши BIOS.
Відеокарта
PNY GeForce RTX 4060 Ti Verto OC (ціна 19300 грн) — єдиний американським бренд відеокарт NVIDIA (EVGA кілька років тому самоусунулась). Раніше на ринку України були доступні тільки професійні відеокарти Quadro від PNY, але зараз пропонуються й геймерські GeForce, які вже давно отримують схвальні відгуки від користувачів з інших країн. В очікуванні скорого виходу RTX 5060 Ti, поточна модель 4060 Ti приємно подешевшала, особливо версія з 8 ГБ пам’яті. Модифікація на 16 ГБ корисна, швидше, для штучного інтелекту, який працює локально на вашому ПК, а не на віддаленому сервері.
Щодо PNY Verto OC, то вона має двохвентиляторну систему охолодження, товщину рівно два слоти розширення PCI-Express і захисний бекплейт. У режимі простою пропелери повністю зупиняються завдяки технології Stealth Mode, яка мінімізує шум, запилення та зношування підшипників. Індекс OC означає заводський розгін і можливість подальшого ручного оверклокінгу завдяки розширеному паверліміту. Налаштувати частоти, швидкість вентиляторів і точку активації Stealth Mode допоможе фірмовий додаток PNY Velocity X.
SSD-накопичувач
Kingston NV3 1TB (ціна 2300 грн) — вигідний твердотільний накопичувач PCIe 4.0, який коштує як вдвічі повільніші моделі PCIe 3.0. Послідовне читання дорівнює 6000 МБ/с, а запис відрізняється залежно від об’єму диска (3000 – 5000 МБ/с). Помірно гарячий (до 70°C) контролер Silicon Motion SM2268XT2 і одностороннє компонування чипів робить цей SSD підходящим вибором не тільки для настільних ПК, а й для ноутбуків, у тому числі тонких ультрабуків. Також сумісний з PlayStation 5, тоді як для SteamDeck потрібен вкорочений M.2 довжиною 3 см.
Висока швидкість запису великих файлів досягається лише у межах віртуального SLC масиву. На щастя, у контролерів Silicon Motion, навідміну від Phison, він не фіксований, а динамічний — третина від вільного місця на диску. Далі запис сповільнюється до приблизно 250 МБ/с, а термальний тротлінг балансує швидкість, щоб не допустити перегрівання. Гарантійний ресурс перезапису складає 320 ТБ у однотерабайтної моделі. Власного DRAM-буферу немає, натомість технологія HMB резервує частину оперативної пам’яті ПК.
Блок живлення
Cougar Atlas 750 (ціна 2600 грн) — «бронзовий» блок живлення з коефіцієнтом корисної дії 87%, який вміє працювати в широкому діапазоні вхідної напруги 100-240 вольт. Зараз це особливо актуально в Україні, адже напруга в розетці побутової електромережі щовечора просідає нижче норми. Утримуючий конденсатор допускає нагрівання до 105°С, а низьковольтні лінії +5 і +3.3 В стабілізуються окремо за технологією DC-DC, завдяки чому пульсації не перевищують 2%. Суцільна лінія Single Rail +12 В, від якої живляться відеокарта і проц, видає повні 750 Вт.
До половини від максимальної потужності БЖ, вентилятор з нарізним підшипником Rifle Bearing працює доволі тихо — 900 обертів за хвилину, а далі планомірно нарощує швидкість і відповідно шум. Саме тому є сенс ставити у збірку ПК блок живлення з подвійним запасом, до того ж на половині потужності у БЖ найвищий ККД. Реалізовані захисти від різких стрибків напруги вниз і вгору UVP та OVP, короткого замикання SCP і перевантаження за потужністю OPP. Шкода, що в Україні поки не продається білосніжна версія Atlas Snow.
Оперативна пам’ять
Patriot Viper Venom DDR5 (ціна 3400 грн, код моделі PVV532G600C36K) — комплект оперативної пам’яті з двох модулів сумарним об’ємом 32 ГБ і частотою 6000 МГц. Саме ця частота є максимальною, яку підтримує технологія авторозгону AMD EXPO. Без неї на материнських платах AM5 може періодично повторюватися «тренування» ОЗП, із-за чого холодний старт ПК затягнеться на кілька хвилин. Окрім частоти, у профіль EXPO записана підвищена напруга живлення з 1.2 до 1.35 В і навпаки знижені таймінги (тобто затримки) з CL40 до CL36.
Зустрічається у продажу й відбірна пам’ять Viper Venom DDR5-6000 МГц зі ще кращими таймінгами CL30 (код моделі PVV532G600C30K), але коштує майже на тисячу гривень дорожче, то ж буде марнотрацтвом для бюджетної збірки ПК. Під товстостінними радіаторами з логотипом у вигляді голови отруйної змії ховаються три чипа. Перший SPD зберігає профілі EXPO та XMP, другий ECC «на льоту» коригує помилки, третій PMIC рівномірно розподіляє живлення між двома віртуальними каналами (рангами). Скоро до них додасться четвертий — тактовий генератор CKD (пам’ять CUDIMM).
Охолодження
ID-Cooling Frozn A410 GDL (ціна 1600 грн) — однобаштовий кулер з двома вентиляторами, все це разом вкрите чорною фарбою з додаванням керамічних часточок і розписане золотавим візерунком. Виробником заявлений TDP до 230 Вт, але лише при максимальній швидкості 2000 обертів за хвилину та рівні шуму 30 децибелів. Якщо ж у вас типовий процесор на 65 – 95 Вт, то краще зафіксувати мінімальну швидкість 500 об/хв і зробити тандем пропелерів взагалі не чутними на слух. Тільки один вентилятор міг би недостатньо сильно продувати повітря через густі ребра башти.
Чотири мідні теплотрубки контактують з процесором напряму Direct Touch, без посередницької пластини. Це більш ефективно для суцільного кристала, але менш ефективно для окремих чиплетів. Втім, різниця складає всього кілька градусів, тож кулер можна назвати універсальним для всіх сокетів: AMD AM5, AM4, Intel LGA 1851, 1700. Запаяні кінці трубок прикриті декоративною кришкою, а куточки вентиляторів прогумовані для зниження вібрації. Ще сильніше покращує аеродинаміку гідродинамічний підшипник FDB і загнуті лопасті Static Pressure.
Материнська плата
ASUS Prime B650M-K (ціна 4400 грн) — аскетична, але без економії «на сірниках», материнська плата для процесорів Ryzen 7000, 8000, 9000 і принаймні ще одного-двох майбутніх поколінь. Підсистема живлення де-юре 10-фазна, але де-факто побудована на подвоювачах. Тобто за процесорні ядра відповідають чотири справжні фази та ще по одній фазі для контролерів оперативної пам’яті й інтегрованої відеокарти (якщо вона є). До речі, з трьох відеовиходів для iGPU два цифрові: HDMI та DisplayPort. Шкода, що верхнє плече VRM не накрите радіатором, як нижнє.
Зате є радіатор для одного з двох слотів M.2, що дозволяє не морочитися з пошуком SSD на холодному контролері. Теоретично підтримуються навіть твердотільні накопичувачі PCIe 5.0, але практично на процесорі Ryzen 8000-серії працюватимуть в режимі 4.0, що, втім теж дуже продуктивно. На задній інтерфейнсій панелі є кнопка BIOS FlashBack для оновлення прошивки AGESA з флешки для підтримки процесорів, яких материнка «з коробки» не розпізнає. Позаду лише класичні порти USB Type-A, зате є внутрішній Type-C, щоб вивести на «морду» корпуса.
Корпус для ПК
Zalman N4 Rev.1 (ціна 2000 грн) — комп’ютерний корпус, щедро укомплектований вентиляторами, тут їх аж шість штук і окремо вони коштують, мабуть, як половина ціни корпуса. На передній панелі тріо пропелерів збільшеного діаметра 14 см, решта звичайні 12-сантиметрові. Підсвічування Static RGB не синхронізується з материнкою, а циклічно переливається всіма кольорами веселки, проте кнопкою на корпусі можна регулювати RPM (вищі оберти — яскравіше світиться). Ще два посадкові місця під вентилятори є на кожусі БЖ для прямого обдування відеокарти.
Тоноване скляне вікно товщиною 4 міліметри не боїться подряпин і навіть легких ударів. В цілях економії воно закриває лише три чверті бічної панелі, бо немає сенсу закривати склом кожух БЖ (до 18 см). Відеокарта вміщується довжиною до 31.5 см (усі двох і навіть деякі трьохвентиляторні), а процесорна башта висотою до 16.3 см. Під дахом корпусу занадто мало місця для системи рідинного охолодження, втім на гаряченні флагманські збірки ПК цей корпус і не претендує. Зверху пиловий фільтр з магнітним кріпленням, знизу звичайний на салазках.
Окрім написання статей у блозі ITC, я ще й знімаю відео для власного YouTube каналу під назвою «Адвенчюрик». Пропоную переглянути ролик про вдвічі дешеву збірку ПК за 20 000 грн і за бажанням підписатися 🙂
Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: