
Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.
Disclaimer. В дописі я спробував систематизувати всі свої думки й напрацювання стосовно даної теми. Радий буду прочитати конструктивну критику та обговорити, а також радо буду посилати всіх, хто прийшов в коментарі заради ср*чу.
Всім доброго. Я не знаю коли і як почалась історія Караваєвих Дач, але з радіоринком і його персонажами познайомився в досить ранньому віці. Це були двохтисячні, я закінчував школу і щоб зібрати радіостанцію мені не вистачало деяких елементів, які на кружку радіолюбителів порадили купити, відгадайте де? Правильно – Кардачі.
Взявши гроші у батьків, я спокійнісінько з’їздив і купив все що мені було необхідно. Але коли ввечері мене батько запитав де я відкопав відсутні деталі, якщо я напишу, що він був дуже здивований – нічого не написати. Мені заборонили туди їздити самостійно не пояснивши причин, та мабуть, якби й пояснили – я забив би на це з такою ж легкістю тому, що там можна було знайти все що мене цікавило.
Надалі на радіоринку я бував доволі часто. Там я виміняв собі соні плестейшн, там зібрав свій перший власний комп’ютер на який збирав ледве не два роки, там мене вперше кинули на телефон, а потім втюхали напівробочу дзвонилку, яка працювала рівно до того моменту поки я не перейшов дорогу.
Чудові були часи, нещодавно згадав ті відчуття, коли їдеш на Кари, щоб замінити відеокарту на більш потужну і не знаєш, повернешся з новою картою чи психологічною травмою на все життя.
Загалом там можна було не тільки проконсультуватись, обміняти, оновити, прошити та і знайти те, що не було доступно в інших місцях.
В моїй пам’яті, ринок перетворився на сумнівний «притон» саме з широким розповсюдженням мобільних телефонів. Приблизно в проміжку між 2003-2005 мені там вперше свідомо продали неробочий телефон, а коли я викликав поліцію – ледве не зробили винним.
Сказати що я був обурений – нічого не сказати. Але саме після того випадку я почав формувати такий собі список перед кожною покупкою, в якому фіксував, що необхідно перевірити та на що звернути увагу.
Пройшла ціла епоха, ринок наситився електротехнікою яка подешевшала і стала загальнодоступною, але «кидалово» нікуди не ділось, просто воно стало безликим і перемістилось в мережу на майданчики по типу olx.
Зміст
На сьогодні чек-лист розрісся до цілої системи
- Правильно сформована потреба
- Підбір
- Анамнез
- Простота обслуговування і можливість заміни компонентів
- Доступність запчастин
- Вибір продавця
- Технічна перевірка
- Обслуговування
Хоч чек-лист і універсальний, розглядати кожен пункт буду в розрізі покупки вживаного ноутбука.
Оцінка потреби та підбір відповідних характеристик, це та основа з якої відбувається покупка будь-якої техніки чи речі. Просто якщо ви не зможете сформувати потребу самостійно за вас її сформують «продавці» і в такому випадку, далеко не факт, що ви отримаєте те що хочете.
Далі відповідно до обраних характеристик і бюджету підбираю декілька моделей.
Наступним кроком, по обраним моделям, шукаю розповсюджені проблеми. Якщо проблеми є – в мережі обов’язково про це буде інформація. Ресурсною базою для збору анамнезу слугує google, youtube, reddit… Якщо дефект має масовий характер – з великою вірогідністю, ви з ним стикнетесь, навіть якщо проблема не проявляється на момент покупки. Тут привіт клавіатурам з механізмом метелик від епл і коротким шлейфам дисплеїв, проблемам з петлями у деяких моделях ноутбуків Hp, Dell, Acer, MSI і т.д.
Не менш важливим для мене являється простота обслуговування і можливість заміни комплектуючих. Можливо мені ніколи не потрібно буде оновлювати ssd, оперативну пам’ять чи wi-fi модуль, але у випадку виходу їх з ладу, я хотів би максимально просто, самостійно провести заміну і продовжити користуватись технікою.
Доступність запчастин це не моя забаганка, це скоріше реалії життя. Ноутбук це мобільний компактний пристрій, а тому і ризики пошкоджень і зносу збільшуються.
На які запчастини звертаю увагу
- Клавіатура – привіт ранкова кава, котра на клавіатурі бадьорить набагато більше ніж випита.
- Вентилятор – розхідний матеріал який з часом потребує заміни. Всі оці махінації зі змазуванням – єрунда і як показує практика, якщо карлсон загудів, надійніше його замінити.
- Матриця – левову долю таких замін становлять ноути які зустрілись з дітьми, тваринами, флешкою і фізикою.
- АКБ – запчастина яка в першу чергу піддається старінню. У вживаних ноутбуків акб вже віджив своє найкраще перше життя.
- Частини корпусу – найбільш затребувана частина – це топкейс.
- Шлейф матриці – ця запчастина за часту відпрацьовує не одне життя ноута, але бувають різні ситуації які можуть внести корективи.
Вибір продавця ледве не найважча дилема.
Загалом за останні років десять сформував свій список «білих» магазинів які продають вживану техніку і дотримуються гарантійних зобов’язань. А тому першочергово пробігаюсь по їх прайсам, якщо ціна влаштовує, то краще я переплачу зайву сотню-дві чим буду ризикувати при покупці з рук.
Якщо через якісь причини мені доводиться купувати напряму у людей, дивлюсь дату реєстрації акаунта, доступність продавця по телефону і наскільки продавець готовий вести діалог відповідаючи на тупі питання=) Перевіряю номер телефона продавця в гуглі та гетконтакт. Якщо продавець просить передплату – це має стати червоним прапорцем.
Головне правило перевірки техніки – мені нема куди поспішати. При покупці “по місцю” краще зустрітись там де буде доступ до розетки та можна спокійно все перевірити. З продавцем одразу оговорюю, що буду перевіряти та це займе певний час. Якщо продавець квапить – оглядаю і перевіряю ще з більшою уважністю або відмовляюсь від покупки.
З замовленнями на новій пошті все простіше, одразу інформую менеджера, що буду прискіпливо оглядати та мені потрібен певний час – ще жодного разу не отримав відмову чи якийсь негатив у свою сторону.
Візуальний огляд
На що звертаю увагу. Механічні пошкодження – це не тільки естетичний вигляд, а ще й потенційні внутрішні проблеми. Якщо є глибокі сколи та вм’ятини в районі петель і роз’ємів – відмовляюсь.
- Щілина між екраном і топкейсом має бути +- рівномірною, а кути кришки екрана і корпусу мають співпадати.
- Фрейм рамка навколо дисплею ціла, без вигинів, по всьому периметру однаково закріплена.
- Для перевірки геометрії корпусу використовую металеву лінійку а також око.
- Огляд гвинтів. Якщо шліци на шляпках злизані – значить ноутбук неодноразово розбирався. Також заломи на стику корпусу можуть говорити про некваліфікований розбір.
- Клавіатура. Кожна кнопка натискається з однаковим зусиллям, без зайвого звуку і залипання. А також всі клавіші мають одну висоту.
- Екран. За допомогою ліхтарика перевіряю наявність подряпин матриці. Одного разу мені попався дисплей який пробували полірувати.
- Плавність ходу петель. Відкриття кришки має відбуватись без зайвих зусиль, звуків і заїдань.
- Візуальна перевірка роз’ємів на наявність внутрішніх забруднень і пошкоджень. Також перевіряю наскільки гарно в роз’ємах тримаються заготовлені пристрої/дроти, чи не хитаються вони в гніздах.
- Запах. Сторонніми запахами хитродупі або особливо тупі продавці намагаються прикрити більш суттєві проблеми, наприклад такі як залиття чи проблеми з живленням/акб.
Технічна перевірка
Для повноцінної перевірки знадобиться USB флешка, дротова гарнітура і не зайвим буде мати посилання для закачування файла з об’ємом +- 1 гіг. Bluetooth навушники чи мишка також стануть в пригоді
На флешку скидаю:
- додатки (AIDA64, Prime95, LinX, FurMark, MSIAfterburner, Dead Pixel Tester, Keyboard Test Utility, CrystalDiskInfo)
- декілька різнопланових музичних треків
- з десяток фотографій/картинок для перевірки передачі кольорів і однотонні картинки (про всяк випадок).
- Першочергово перевіряю відсутність паролей в біос і статус віддаленого керування (дуже актуально для ноутбуків корпоративного сектору).
- В Thinkpad має бути деактивована функція Computrace. В HP відключений віддалений доступ. Dell – Absolute. Також зустрічав intel Anti-Theft – він також має бути відключений.
- Не зайвим буде глянути логи, іноді зустрічаю дуже цікаві помилки, після яких купувати ноутбук відпадає бажання.
- Перевірка серійного номера в біос і на корпусі пристрою, а також технічних характеристик.
- Деякі лінійки ноутбуків мають внутрішню програму для компонентної перевірки, якщо є – запускаю.
- Подальше тестування відбувається в системі.
- Відкриваю диспетчер завдань, вкладка продуктивність. Тут можна моніторити частоту роботи процесора. Зменшую вікно і закидаю його в зручний кут, щоб завжди був видимий.
- Дисплей. Переглядаю заготовлені фотки і однотонні картинки. Тестую на биті пікселі за допомогою Dead Pixel Tester або онлайн deadpixeltest.org. Для перевірки цілісності шлейфа плавно закриваю і відкриваю дисплей декілька раз.
- Звук. Динаміки перевіряю підготовленими треками на флешці. Не забуваю записати коротенький підкаст на вбудований мікрофон. Якщо є вихід під навушники – теж саме перевіряю за допомогою заготовленої гарнітури.
- Найкумедніше коли останній раз перевіряв ноут і включив Жадана з собаками, в кафешці декілька пар почали підспівувати.
- Wi-fi. Підключаюсь до доступної бездротової мережі, або роздаю з телефона. Скоріше за все wi-fi карта не покаже реальні можливості, але стабільність роботи під час короткочасних навантажень можливо перевірити. Далі в хід йде підготовлене посилання на файл більшого об’єму.
- Bluetooth. Для перевірки синьозуба маю бездротові навушники і мишку.
- Клавіатура. Можна перевірити за допомогою Keyboard Test Utility або онлайн ресурсу по типу keyboard-test.space. Загалом можна скористатись звичайним блокнотом і проклікати кожну клавішу 2-3 рази.
- AIDA64. Перевірка зносу акб. Тест стабільності системи при роботі як від акумулятора, так від мережі. (5-10 хв на кожний варіант).
- !Знос акб також можна перевірити за допомогою команди powercfg /batteryreport – буде сформовано звіт в кореневий каталог користувача admin.
- Далі тестую процесор, відеокарту, ssd – в допомогу LinX, OCTT, FurMark, prime95, CrystalDiskInfo. Не обов’язково проганяти всі доступні додатки, достатньо вибрати 1-2 додатки які будуть доповнювати один одного.
- Для SSD важливий не тільки параметр загального записаного і зчитаного об’єму, а й кількість напрацьованих годин.
- MSIAfterburner, знадобиться для моніторингу температури і частот під час проведення тестів.
- Перевірка оперативної пам’яті. Деякі ноутбуки мають можливість провести тестування внутрішніми засобами до завантаження системи, але крім цього додатково можна прогнати або інструментом від windows (mdsched), або за допомогою memtest86, останню необхідно записати на флешку.
- І ще одна маленька хитрість. Під час навантаження піднімаю ноутбук за обидва кути. А потім трішки кручу його в руках то в правій, то в лівій руці. В цей момент важливо фіксувати показники всі доступні показники. Один із способів пошуку мікротріщин в платі.
Обслуговування
Обслуговування ноутбука після покупки це обов’язковий етап. По-перше, дуже часто стикаюсь з тим, що обіцяна продавцем чистка – брехня. По-друге, якість термопасти яку використовують продавці це в кращому випадку mx-4 в гіршому кпт-8 або gd900, які не дуже підходять в 2024 році.
Чистка від пилу і заміна термопасти це той мінімум який бажано зробити. Поки ноутбук відкритий продуваю його зсередини. Ревізія стану петель, забруднення знімаю зубною щіткою, після наношу сухе PTFE мастило. В жодному разі не можна використовувати жирні мастила на які липне пил.
Чистка клавіатури це окрема тема. Під кейкапами зберігається вся історія користування, а можливо і частка попереднього власника. Тому запасаюсь терпінням, грушею або балоном зі стисненим повітрям, під кожною клавішею проводжу роботи. Головне правило – не використовувати пилосос, особливо якщо відсутній регулятор потужності.
Сподіваюсь інформація буде корисною. Всім добра. Хай прибуде з вами сила!
Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: