ДописиНаука Дописи 27.01.2025 о 09:45 comment views icon

Найпотужнішому у світі телескопу загрожує проєкт відновлювальної енергетики

author avatar

sugataСеньйор

Репутація Ультра | Успішність статті 587

Найпотужнішому у світі телескопу загрожує проєкт відновлювальної енергетики

Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.

В пустелі Атакама, Чилі, на горі Серро Паранал (2635 м н.р.м.), розташована Паранальська обсерваторія. Тут встановлений один з найпотужніших оптичних телескопів Very Large Telescope (VLT), здатний отримувати зображення надвисокої чіткості планетарних туманностей та проводити прямі спостереження екзопланет.

Нічне фото обсерваторії Паранал, чилі
Телескопи VLT обсерваторії Паранал © ESO

Чистота неба над обсерваторією може бути забруднена у випадку реалізації нового, потенційного, проєкту відновлювальної енергетики, який планують збудувати на відстані від 5 до 11 км до телескопів.

Супутниковий знімок сервісу Google Maps регіону довкола обсерваторій ESO © Google, TerraMetrics
Супутниковий знімок сервісу Google Maps регіону довкола обсерваторій ESO © Google, TerraMetrics

Метою енергетичного проєкту є виробництво водню та аміаку з відновлювальних джерел енергії. Для обслуговування заводу повинен бути збудований порт. А для живлення – сонячна та вітрова електростанції.

Ілюстративне фото іншої сонячної електростанції компанії AES Andes © AES Andes
Ілюстративне фото іншої сонячної електростанції компанії AES Andes © AES Andes

Керівництво Європейської південної обсерваторії (організація, якій належить обсерваторія Паранал) впевнене, що розташування комплексу на такій відстані завдасть непоправної шкоди астрономічним спостереженням. Розсіяне світло від освітлення на території енергетичного комплексу та пил, який буде здійматися у повітря під час будівництва вплинуть на чистоту неба над телескопами. Якщо пил буде явищем тимчасовим, то наявність світлового забруднення суттєво вплине на роботу обсерваторії. Астрономи вважають, що це значно знизить можливості телескопа для спостереження за найбільш віддаленими космічними обʼєктами та екзопланетами. Світло відбите від екзопланет набагато тьмяніше і його складно виявити в умовах найменшого світлового забруднення.

Розташування обсерваторії у північній частині пустелі Атакама було не випадковим. Цю місцевість обрали через надзвичайно низьку вологість повітря та низький рівень світлового забруднення, нижчий ніж будь-де у світі. Працюючи з 1998 року, Паранальська обсерваторія вже дала змогу розширити знання людства про всесвіт, і одне з досліджень проведених тут відзначено Нобелівською премією з фізики у 2020 році.

Центральна частина нашої галактики Чумацький шлях в інфрачервоному діапазоні зроблені інструментом NACO на VLT телескопі ESO. 16 років спостережень допомогли визначити чорну діру в центрі нашої галактики © ESO

Під загрозою робота не лише телескопа VLT, а і його наступника, який перебуває на стадії будівництва, Надзвичайно Великого телескопа (ELT). Його сегментне дзеркало буде мати діаметр 39,3 м і складатися з 798 шестикутних дзеркал, що дозволить збирати у 15 разів більше світла ніж телескопи. ELT будується з 2014 року.

Європейська південна обсерваторія стверджує, що в малонаселеному регіоні пустелі Атакама, є багато інших місць для розташування енергетичного комплексу. І найкраще, щоб він розміщувався не ближче за 50 км від обсерваторій для мінімізації шкоди для них.

Водночас за словами представника дочірньої компанії AES Corporation (США), їх проект розроблено з урахуванням найвищих стандартів, в тому числі тих, що стосуються світлового забруднення і комплекс не несе загроз для обсерваторій розташованих поблизу.

Наразі, заявка на проєкт знаходиться на розгляді чилійського уряду, а астрономи надали свої зауваження щодо проєкту.

Телескоп VLT є, фактично, комплексом з 4-х основних телескопів з дзеркалами діаметром 8,2 м та 4-х допоміжних з дзеркалами діаметром 1,8 м. Основні телескопи здатні працювати разом, поєднуючись в режимі інтерферометра. В такому режимі вони еквівалентні телескопу з єдиним дзеркалом з діаметром 16,4 м, тому комплекс часто називають «найбільшим у світі телескопом». Однак, на поточний момент найбільший оптичний телескоп у світі розташований в Іспанії, на острові Ла-Пальма (Канарські острови) і діаметр його основного дзеркала становить 10,4 м.

Колаж порівняння розмірів телескопів ELT та VLT у порівнянні з Бранденбурзькими воротами © ESO
Розміри телескопів ELT та VLT у порівнянні з Бранденбурзькими воротами © ESO

Європейська південна обсерваторія – міждержавна науково-дослідна організація, яка обʼєднує 16 країн Європи та Бразилію. Щорічні внески країн учасниць складають €162 млн. Вартість будівництва VLT склала $500 млн. Орієнтовна вартість будівництва ELT складе €1 млрд.

В Україні найбільшим оптичним телескопом є дзеркальний телескоп ім. Г. А. Шайна Кримської астрофізичної обсерваторії з дзеркалом розміром 2,64 м.

Джерела: Science, ESO, Atacamadventures, Wikipedia, Universemagazine, AES Andes

 

Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: