
Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.
Компанія представила новий чип, який, на її думку, демонструє, що квантові обчислення стануть реальністю через «роки, а не десятиліття». Таким чином, Microsoft приєднується до Google та IBM, які також вважають, що фундаментальна зміна в обчислювальних технологіях настане значно раніше, ніж вважалося до цього.
Квантові обчислення обіцяють виконувати розрахунки, які сучасним системам займають мільйони років. Це може призвести до відкриттів у медицині, хімії та багатьох інших галузях, де майже нескінченна кількість можливих комбінацій молекул ставить у глухий кут класичні комп’ютери.
Однак квантові комп’ютери також становлять загрозу для сучасних систем кібербезпеки, оскільки більшість методів шифрування ґрунтується на припущенні, що зламати їх методом грубої сили займе занадто багато часу.
Хто займається розробкою квантових комп’ютерів?
Компанія D-Wave Quantum Inc., заснована в Канаді з головним офісом у Каліфорнії, стала першою у продажі квантових комп’ютерів, розпочавши їх реалізацію ще у 2011 році. Такі гіганти, як International Business Machines Corp., Google Alphabet Inc., Amazon Web Services, а також низка стартапів, уже розробили функціональні квантові комп’ютери.
Intel, своєю чергою, почала надавати дослідникам кремнієві квантові чіпи. Google та IBM разом зі стартапами Universal Quantum і PsiQuantum Corp. обіцяють до кінця десятиліття представити практичний квантовий суперкомп’ютер.
Тим часом Китай інвестує в Національну лабораторію квантової інформації, вартістю 10 мільярдів доларів, як частину масштабної стратегії розвитку цієї сфери.
Коли чекати виходу готових рішень?
Дженсен Хуанг — Голова NVIDIA минулого місяця заявив, що квантові комп’ютери стануть корисним тільки через 20 років. Це призвело до падіння вартості акцій декількох компаній більш ніж на 40%.
А ось Сундар Пічаї своєю чергою заявив під час Всесвітнього саміту урядів у Дубаї 12 лютого, що «Практично корисні» квантові комп’ютери з’являться через 5-10 років, порівнюючи новаторську технологію з тим, де штучний інтелект був близько десяти років тому.
Чип Majorana 1 на фінішній прямій
Чип Majorana 1, розробка якого тривала майже два десятиліття, базується на субатомній частинці, відомій як ферміон Майорана. Найбільшою проблемою квантових комп’ютерів є те, що їхній базовий елемент, кубіт (аналог біта в класичних обчисленнях), надзвичайно складний у керуванні. Основана на ньому система в цілому працює нестабільно.
Microsoft стверджує, що Majorana 1 менш схильний до таких помилок, ніж розробки конкурентів. Як доказ компанія наводить наукову статтю, яка буде опублікована в журналі Nature.
Microsoft стверджує, що створила чип Majorana 1 з використанням арсеніду індію та алюмінію. Пристрій використовує надпровідниковий нанопровід для спостереження за частинками та може керуватися за допомогою стандартного обладнання для обчислень.
Чип, представлений Microsoft, має значно менше кубітів, ніж конкурентні розробки Google та IBM. Однак Microsoft вважає, що для створення корисних комп’ютерів знадобиться значно менше кубітів на основі ферміонів Майорана, оскільки рівень помилок у них нижчий. Microsoft не називає точних термінів, коли чип буде масштабований для створення квантових комп’ютерів, які перевершать сучасні машини, але компанія зазначила в блозі, що це станеться через «роки, а не десятиліття».
Джейсон Зандер, виконавчий віце-президент Microsoft, який курує довгострокові стратегічні проєкти компанії, описав Majorana 1, як стратегію з «високим ризиком і високою винагородою». Чип був створений у лабораторіях Microsoft у штаті Вашингтон та Данії.
«Найскладнішим було розв’язання фізичних проблем. Для цього немає підручників, і нам довелося винаходити все з нуля», – сказав Зандер в інтерв’ю. «Ми буквально винайшли можливість створювати цю річ, атом за атомом, шар за шаром».
Філіп Кім, професор фізики Гарвардського університету, який не брав участі в дослідженнях Microsoft, зазначив, що ферміони Майорана протягом десятиліть були гарячою темою серед фізиків, і назвав роботу Microsoft «захопливим розвитком», який виводить компанію на передовий край квантових досліджень.
Він також додав, що використання Microsoft гібридного підходу між традиційними напівпровідниками та екзотичними надпровідниками здається перспективним шляхом для створення чипів, які можна масштабувати для отримання потужніших пристроїв.
Тож чекаємо, коли нарешті запустять Дум на квантовому комп’ютері.
Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: