ДописиКомплектуючі Дописи 15.10.2024 о 11:00 comment views icon

Який SSD-контролер кращий? Phison, Silicon Motion, Realtek, Maxio, InnoGrit

author avatar

Юрій ПятківськийМідл

Репутація Ультра | Успішність статті 753

Який SSD-контролер кращий? Phison, Silicon Motion, Realtek, Maxio, InnoGrit

Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.

Лише у твердотілих накопичувачів Samsung і WD контролери власного виробництва. Тоді як майже всі інші кілька десятків брендів SSD базуються на сторонніх контролерах від п’яти основних чипмейкерів. Мова йде про контролери Phison, SMI, Realtek, MaxioTek та InnoGrit.

Про різні контролери я розповім на прикладі широко представлених на вітчизняному ринку моделей SSD: Lexar, Patriot, Goodram, Transcend, Wibrand. Моделі відбиралися таким чином, щоб в них не повторювалися контролери, і щоб покрити всі цінові сегменти від бюджетних до топових.

Wibrand Caiman M.2

Wibrand Caiman M.2 — один з найдоступніших твердотільних накопичувачів формату M.2 NVMe об’ємом 1 терабайт від молодого українського бренду (продукція виготовляється на Тайвані). Його серцем є контролер Silicon Motion SM2263EN, який можна помилково сплутати з брендом готових накопичувачів Silicon Power. Цей контролер вже немолодий і відносно повільний: лише 1600 МБ/с послідовне читання великих файлів і до 1400 МБ/с запис, що є приблизно половиною пропускної здатності шини PCIe 3.0 x4.

Зате SM2263EN дуже слабко нагрівається, ще холодніші лише втричі повільніші SATA-контролери. Це дозволяє диску обходитися без радіатора, у тому числі в тонких ноутбуках та компактних неттопах. А також вміщується у зовнішню «кишеню», яка все одно обмежена швидкістю 1000 МБ/с, що відповідає інтерфейсу USB 3.2 Gen2. Хоча контролер з індексом EN, на відміну від XT, вміє працювати з окремим чипом оперативного буфера, його тут немає для зниження собівартості. Чипи флешпам’яті виготовлені SanDisk, яка зараз належить Western Digital. На диск надається трирічна гарантія.

Transcend MTE115S

Transcend MTE115S — майже вдвічі швидший SSD, читання та запис 3200 і 2000 МБ/с відповідно, на контролері Realtek RTS5766DL, більш відомому своїми звуковими та мережевми чипами. Контролер виготовлений за грубим техпроцесом 28 нанометрів, тому у випадку тривалого навантаження може нагріватися до 85 градусів Цельсія. Після цього спрацює динамічний термальний тротлінг, який трохи сповільнить диск, щоб не допустити перегрівання. Також підтримується автоматична корекція помилок запису LDPC і технологія Host Memory Buffer.

Вона використовує у якості SSD-буфера частину загальносистемної оперативної пам’яті ПК, а саме 64 мегабайти. Це прискорює обробку дрібних файликів до 250 тисяч IOPS — операції введення-виведення за секунду, другий важливий показник швидкодії диска після лінійного читання-запису, а може навіть найважливіший. Флешпам’ять використовується 176-шарова Micron TLC. Тоді як SSD з менш зносостійкою QLC-пам’яттю компанія Transcend чесно маркує літерою Q, наприклад MTE110Q. Тоді як у MTE115S ресурс перезапису 400 ТБ і гарантія 5 років.

Goodram PX700

Goodram PX700 — твердотілий накопичувач від польської компанії Wilk Elektronik з шиною PCI-Express 4.0. Є найшвидшим серед безбуферних моделей DRAM-less, натомість використовується вищезгадана технологія HMB, тобто продуктивність диска напряму залежить від кількості каналів, частоти й таймінгів оперативної пам’яті ПК. Контролер Maxio MAP1602 (стара назва JMicron) видає лінійне читання 7400 МБ/с і запис до 6500 МБ/с. Звісно ж, швидкість запису просідає після переповнення віртуального SLC-масиву.

Він створюється шляхом автоматичного об’єднання комірок флешпам’ять. У випадку TLC-пам’яті записується по три біти інформації в одну комірку, відповідно SLC-масив об’єднує по три комірки. За таким принципом працюють всі без винятку сучасні SSD. На щастя, у PX700 дуже великий об’єм SLC-масиву — третина від вільного місця на диску. Тобто 333 ГБ у випадку повністю порожнього терабайтника, далі пропорційно зменшується. Контролер і чипи пам’яті вкриті тонким радіатором з графену, сплаву алюмінію з вуглецем, який вирізняється покращеною теплопровідністю.

Patriot Viper VP4300

Patriot Viper VP4300 — американський SSD зі збалансованим контролером InnoGrit IG5236, який швидший за конкурента PCIe4 контролер Silicon Motion і холодніший, ніж Phison. Головне, що InnoGrit, порівняно з Maxio, вміє працювати з власним оперативним буфером, а саме з двома чипами LP-DDR4 з шиною 2х16-біт і об’ємом 2х512 МБ. Завдяки цьому досягається продуктивність обробки дрібних файликів до 800 тисяч IOPS. Своєю чергою флешпам’ять Micron 3D TLC забезпечує читання та запис великих файлів 7400 і 6800 МБ/с.

Причому компанія Patriot підтверджує швидкодію одразу двома популярними тестами: Crystal Disk Mark і ATTO Disk Benchmark. За замовчуванням на VP4300 не встановлено жодного радіатора, але в коробку їх поклали аж два (тонкий і товстий). Це дає свободу вибору: встановити рідний радіатор материнської плати, графенову пластину для ноутбука або ж приклеїти термопрокладками одразу два радіатори з обох сторін SSD, наче сендвіч. Останній варіант особливо корисний для ігрової консолі PS 5, з якою диск теж сумісний, підходить розмірами та швидкістю.

Lexar Professional NM1090

Lexar Professional NM1090 — флагманський твердотілий накопичувач на базі Phison E26, який наразі є одним єдиним реально наявним PCIe 5.0 контролером. Конкурентні рішення Silicon Motion та InnoGrit поки існують лише на папері. Має Phison E26 два потужні ядра ARM Cortex-R5 і третє енергоощадне ядро архітектури RISC-V. Воно відповідає за наскрізне шифрування наднадійним алгоритмом AES-256, за що диск отримав поважний сертифікат безпеки TCG Opal. Швидкість послідовного читання й запису дорівнює 12000 і 11000 МБ/с.

Показник IOPS складає 1.4 млн операцій за секунду, але розкрити потенціал PCIe 5.0 SSD можуть лише процесори Intel Core 12-14 покоління чи AMD Ryzen 7000 і 9000 серії (8000 обмежена лише PCIe 4.0). Попри доволі тонкий, як для SSD, техпроцес 12 нм, контролер Phison E26 сильно нагрівається. Потрібен великий ребристий радіатор, а ще краще маленький вентилятор, як у NM1090. І електромотор, і декоративне підсвічування живляться від 5-вольтового конектора ARGB на материнській платі. Ресурс перезапису однотерабайтної моделі дорівнює 700 ТБ.

Мої інші статті та відео:

 

Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: