
Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.
Існує популярна думка, що приблизно у віці 30 років людина потрапляє в пастку стабільності, і зміна професії стає настільки складною, що навіть не варто намагатися. Коли я вирішив зайнятися тим, до чого мене постійно тягнуло, у мене вже була сім’я, колеги та підлеглі. В якийсь момент здавалося, що все вже досягнуто. Але прагнення змін виявилося сильнішим за обставини та переконання.
Я працюю Android-розробником, хоча ще зовсім недавно трудився системним адміністратором. У цьому дописі я вирішив поділитися своїми думками, чи варто починати кар’єру в ІТ після 30 років. Можливо, я заощаджу час і нерви тим, хто зараз потрапив під вплив популярної фрази «зайди в ІТ» і активно вивчає сортування масивів, вірячи, що це буде його основною діяльністю на роботі.
Одразу хочу зауважити, що існує поняття “помилка того, хто вижив”. Це означає, що явища, тенденції чи події часто оцінюються на основі досвіду тих, хто пройшов їх успішно — тих, хто вижив. Якщо ви думаєте, що “це не для вас” або “у мене все не так”, то цей допис також не для вас.
Зміст
Ким я працював і чому пішов?
Як і багато ровесників у часи 90-х я був дуже захоплений комп’ютерним прогресом, який створював тоді нову реальність та фундамент для речей, якими ми користуємось саме тепер. Адже телефони, смартфони, приставки та вся техніка розроблялась і до цього часу розробляється саме на ПК.
На початку 90-х кожен кожен з комп’ютерних ентузіастів був сам собі програміст. Крім того вистачало суворих персонажів в кофтах, які з серйозним виглядом щось мудрували за комп’ютером — це були так звані адміни.
Коли довгий час займаєшся якоюсь справою, то рано чи пізно ти стаєш спеціалістом навіть не потребуючи профільної освіти. В той час, коли мої ровесники тільки поступали на 1 курс, я вже тягнув першу локальну мережу для їхнього гуртожитку.

Так непомітно я перетворився на системного адміністратора, активність якого можна помітити тільки тоді, коли щось поламалось. До того часу типовий адмін пізнає дзен в серверній серед миготіння вогників на маршрутизаторах. Але про цю роботу я можливо напишу іншим разом.
В якийсь момент я вирішив, що потрібно щось міняти, адже зарплата в цій сфері нижча за ту, де працюють хлопці зі смузі в руках. Спілкуючись з тими самим хлопцями, я подумав, що з моїм досвідом та багажем знань не буде проблеми перейти у сферу, що пов’язана з програмуванням.
Курси
«Запишусь но я на курси» — це не найкращий підхід. Курсами можна покращити вже наявні знання та навички, наприклад, ознайомитися з новою мовою програмування чи технологією.
Проблема курсів полягає в тому, що вони є продуктом, який потрібно продавати. Ніхто не придбає курс з описом «не очікуйте великих результатів». Тому курси часто створюють завищені очікування.

Загалом, я вважаю, що якщо IT-ник не здатен опанувати свою професію самостійно, керуючись наявними матеріалами на різних ресурсах, то і надалі у нього виникатимуть проблеми з навчанням.
Дуже часто людей після 30, що закінчили курси чекають розчарування, стрес і повернення до попередньої професії. Ті, хто використовує курси для «шліфування» своїх навичок, зазвичай досягають успіху.
Звісно, у переході на нову професію є й недоліки: я стаю підлеглим, на кілька років, можливо, втрачаю звичний рівень доходу і прирікаю себе на статус вічного студента, адже IT-сфера вимагає постійного навчання. Однак думки про набридлу попередню роботу допомагають зрозуміти, що перспективна, високооплачувана галузь пріоритетніша для мене. В крайньому разі, завжди можна повернутися назад.
Думки про роботу поза роботою
У більшості пристойних професій, якщо не брати керівну посаду, думки про роботу часто закінчуються разом із робочим днем. З роками у людей виробляється звичка чинити саме так. З цим патерном вони приходять до ІТ. Але враховуючи меншу здатність мозку з віком засвоювати нову інформацію, у вас не вийде увійти в ІТ, не думаючи про це цілими днями та навіть вдома увечері.
Інформації дуже багато. А нова з’являється швидше, ніж ви стару вивчаєте. Я не лише про теорію – дуже важлива практика, власна і чужа: кейси, продукти, факапи – у всьому маса цінної інформації. Якщо залишити попередню роботу повністю, то можна за півроку-рік непогано освоїтися.

Але коли вам за 30, перед вами постає додаткове питання: хто за цей час забезпечить та підтримає сім’ю, якщо вона у вас є? Плюс дрібні побутові питання: машина зламалася, дітей відвести чи привезти до школи-садка. Хтось захворів і треба постійно бути у лікарні. Звичайно, коли ви не обтяжені такими турботами у 20 років і все ще сидите на шиї у батьків, вам набагато простіше освоїти свою першу професію з чистою головою.
Якщо ж ви працюєте і паралельно вивчаєте нову професію, то можете помножити складність в три рази.
Як варіант, ви можете назбирати грошей, яких теоретично вистачить, щоб прожити рік без роботи. В такому випадку можна спокійніше опановувати нову сферу своєї майбутньої діяльності.
Вам допоможуть на роботі?
Багато компаній обіцяють новачкам і стажерам підтримку, наставника та програми для швидкого старту. Проте деякі новачки помилково вважають, що ця підтримка буде постійною та інтенсивною. Якщо наставник був поруч півдня на початку, це не означає, що так буде і через пів року. Наставник може зникати з уваги, адже у нього є своя робота.
Другий момент: коли тобі 39, а хлопчині-куратору 20 і він дивиться на тебе, як на типового стажера з докором, ніби думає “ну тупий…” Це вже психологічні аспекти й не всі готові в старшому віці їх терпіти. Особливо, коли на попередній роботі ти був “поважаємою” людиною, чи навіть мав своїх підлеглих. Звісно, при дистанційному режимі таких нюансів можна оминути. Тут ти сам собі самі хазяїн у своєму домі.
Головне пам’ятати, що важливі не знання на початку, а готовність щодня вчитися та працювати.
Якщо вас зацікавила тема “IT за тридцять”, то я продовжу писати про це, поділюся цікавими історіями та загалом її розширю. Напишіть у своїх коментарях, як ви опановували свою IT професію і на які труднощі натрапляли?
Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: