Новини IT-бізнес 11.12.2024 о 16:19 comment views icon

Фінансовий контроль посилюється: банки хочуть через «Дію» отримувати інформацію про доходи та судові справи клієнтів

author avatar

Вадим Карпусь

Автор новин

Фінансовий контроль посилюється: банки хочуть через «Дію» отримувати інформацію про доходи та судові справи клієнтів

Як і прогнозувалося раніше, деякі банки підписали меморандум про посилення контролю над розрахунками українців – як фізичних осіб, так і ФОП. Користуватись банківськими послугами стане важче тим людям, які не мають підтверджених легальних доходів. Але нововведення торкнуться й законослухняних громадян.

Меморандум про забезпечення прозорості функціонування ринку банківських платіжних послуг підписали Незалежна асоціація банків України, АТ «Ощадбанк», АТ «Райффайзен Банк», АТ КБ «ПриватБанк», АТ «УНІВЕРСАЛ БАНК» (обслуговує Monobank) та інші.

Посилення контролю фізосіб

Для вивчення клієнтів при встановленні ділових відносин та моніторингу під час обслуговування встановлюватимуть рівень ризику. І при виявленні критеріїв, які вказують на «високий» ризик клієнта, застосовуватимуться посилені заходи перевірки в кожному конкретному випадку. Для клієнтів з «низьким» ризиком запроваджуються спрощені заходи належної перевірки (без документального підтвердження доходів). Однак і для них застосовуються ліміти на переведення коштів за рахунками (без урахування переказів клієнтів по власних рахунках в межах одного банку):

  • з 1 лютого 2025 року – в сумі до 150 тис. грн на місяць,
  • з 1 червня 2025 року – в сумі до 100 тис. грн на місяць.

Ці обмеження не застосовуватимуться до клієнтів із підтвердженими більшими джерелами доходів та до волонтерів. Проте тепер це стосується лише тих волонтерів, яких ідентифікували відповідно до постанови правління НБУ №18.

Якщо ж немає документального підтвердження доходів, для клієнтів «високого» рівня ризику встановлювати ліміт переказів в сумі до 50 тис. грн на місяць.

Клієнтам банків слід бути готовими до того, що від них можуть вимагати документальне підтвердження доходів: довідки ОК5 та ОК7, податкові декларації, зарплатні відомості, підтвердження зарахувань від державних органів, підтверджені доходи членів родин, підтвердження волонтерської діяльності або інші документи, що можуть підтвердити законність отриманих доходів.

Також банки запровадять автоматизовані цілодобові анти-фрод правила згідно з рекомендаціями НБУ, приділяючи особливу увагу операціям, що здійснюються у нічний час (з 24:00 до 06:00).

Крім того, введуть обмеження на кількість рахунків, відкритих в одній валюті для одного клієнта, крім депозитних, кредитних рахунків та рахунків, відкритих для використання клієнтами програм державної підтримки (єВідновлення, Національний кешбек та інші). Зокрема поточні рахунки в одній валюті – не більше 3 рахунків для клієнтів без документально підтверджених джерел доходів.

Додатково зазначається, що банки у співпраці з НБУ та держорганами вважають за потрібне надати банкам та іншим надавачам платіжних послуг доступ до офіційної інформації за допомогою онлайн-сервісу послуг «Дія» про дохід клієнта, його судові справи тощо.

Також планується створення централізованого реєстру сумнівних клієнтів, з якого банки будуть брати дані для вивчення клієнта під час встановлення чи перегляду ділових відносин. Крім того, запланована автоматична перевірка підтвердження доходів клієнтів, зокрема, з централізованими базами державних органів і обмін даними між банками із застосуванням реєстрів держорганів.

Моніторинг ФОП

Щодо клієнтів ФОП або фізосіб, які провадять незалежну професійну діяльність, запроваджується ризик-орієнтований підхід:

  • для новостворених ФОП (до 6 місяців) на І групі (високий ризик) запроваджують поглиблене вивчення бізнес-діяльності під час встановлення ділових відносин (масштаб та вид діяльності клієнта, вид послуг чи продуктів, обсяг фінансових операцій тощо) та посилений моніторинг операцій за рахунком відповідно до суми середньомісячного доходу за I групою оподаткування;
  • для ФОП на загальній системі оподаткування або спрощеній системі ІІ та ІІІ групи – відбуватиметься вивчення клієнта відповідно до власного ризик-орієнтованого підходу та вивчатимуться індикатори (різке збільшення операцій за рахунком від різних контрагентів, нульовий залишок на рахунку станом на початок та кінець дня, нетипове збільшення кількості вхідних операцій на рахунок у день у 2 рази й більше, дроблення переказів від або на одного контрагента впродовж місяця).

Крім того, надавачі платіжних послуг застосовуватимуть практику об’єднання ФОПів та юридичних осіб у групу пов’язаних компаній відповідно до рекомендаційного листа Нацбанку.

Джерело: Судово-юридична газета


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: