Новини Наука та космос 17.01.2025 о 09:49 comment views icon

Мегаракета SpaceX Starship вибухнула під час тестового польоту, але прискорювач «врятували» роборуки вежі Mechazilla

author avatar

Катерина Даньшина

Авторка новин

Мегаракета SpaceX Starship вибухнула під час тестового польоту, але прискорювач «врятували» роборуки вежі Mechazilla
Starship на стартовому майданчику / SpaseX

Сьомий тестовий запуск Starship мав перед собою дві головні цілі — повторити успіх з «приземленням» першого ступеня і випробувати оновлену версію космічного корабля, але, на жаль, з другим пунктом у SpaceX все пішло не за планом.

Мегаракета висотою у 123 метри стартувала з космічної бази Starbase у Південному Техасі о 00:36 за Києвом, набрала необхідну висоту та успішно пройшла етап розділення ступенів. Що цікаво, зрештою обидва подарували глядачам неймовірні видовища: перший тим, що вдруге приземлився в руки вежі Mechazilla, а другий відзначився світловим шоу у вигляді уламків, що падають після підриву.

Зв’язок із другим ступенем був втрачений приблизно на 8 хвилині після старту польоту. Телеметрія на екрані показала, що почергово вимкнулись 5 двигунів — на 8 хвилині 25 секунді екран видавав роботу лише одного двигуна, утім швидкість та висота космічного корабля більше не оновлювалися.

«Успіх непевний, але розвага гарантована!», — написав Ілон Маск, публікуючи відео із падінням уламків ракети.

Згодом Маск уточнив, що причиною невдачі попередньо став витік кисню та палива у порожнині над протипожежною перегородкою двигуна, яка була достатньо великою, щоб створити тиск, що перевищує пропускну здатність вентиляційного отвору.

Слід зазначити, що для сьомого тестового польоту використовували оновлену версію Starship. Передні плавці зменшили та посунули зі стику, де накопичується більше тепла, а сам корабель зробили на пару метрів вищим; також в деяких місцях були навмисно пропущені теплозахисні плитки (ймовірно, щоб провести стрес-тест та подивитися, як на корабель впливатиме вхід в атмосферу), а об’єм паливних баків збільшили на 25%. Також цього разу Starship ніс корисне навантаження — макети супутників Starlink, які зрештою підірвались разом із кораблем.

Starship — це ракета, яка, за словами Ілона Маска, колись доставить людей на Марс (при чому під час трансляції зазначалось, що перший політ на Червону планету має відбутись вже наприкінці 2026 року). NASA також платить SpaceX за розробку версії транспортного засобу для повернення американських астронавтів на Місяць.

Попередні випробувальні польоти, хоч і не були досконалими, але демонстрували постійний прогрес — сьомий, здається, став винятком. На цей рік SpaceX збільшила заплановану кількість запусків Starship до 25, однак коли відбудеться наступний невідомо, зважаючи на те, що місцеві регулятори можуть вимагати розслідування причин проблеми із космічним кораблем, перед тим як нададуть офіційний дозвіл.

Історичний запуск: Blue Origin Джеффа Безоса вперше вивела на орбіту ракету New Glenn — потенційного конкурента SpaceX


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: