Власник Binance, мільярдер Чанпен Чжао, у вівторок оголосив про купівлю криптобіржі FTX, яку очолює його конкурент Сем Бенкман-Фрід. Цьому передували кількаденні спекуляції, викликані статтею CoinDesk від 2 листопада, про те, що FTX і її корпоративна сестра, трейдингова компанія Alameda Research, зіткнулися з кризою ліквідності.
Угода була розкрита у твітах власників бірж — Чанпен Чжао та Сема Бенкмана-Фріда. Фінансові умови не розголошуються, американський підрозділ FTX — FTX US — не бере участі в угоді.
“Ми дійшли згоди про стратегічну угоду з Binance для FTX”, — написав генеральний директор FTX Сем Бенкман-Фрід у Twitter у вівторок.
1) Hey all: I have a few announcements to make.
Things have come full circle, and https://t.co/DWPOotRHcX’s first, and last, investors are the same: we have come to an agreement on a strategic transaction with Binance for https://t.co/DWPOotRHcX (pending DD etc.).
— SBF (@SBF_FTX) November 8, 2022
Генеральний директор Binance Чанпен Чжао також підтвердив, що біржі підписали “лист про наміри”.
This afternoon, FTX asked for our help. There is a significant liquidity crunch. To protect users, we signed a non-binding LOI, intending to fully acquire https://t.co/BGtFlCmLXB and help cover the liquidity crunch. We will be conducting a full DD in the coming days.
— CZ 🔶 Binance (@cz_binance) November 8, 2022
Падіння FTX
Угода була укладена після публікації CoinDesk минулого тижня про кризу ліквідності FTX та Alameda Research. Драма досягла апогею в неділю, коли Чжао оголосив, що продасть всі свої активи FTT.
Генеральний директор Alameda Керолайн Еллісон у неділю написала у Twitter, що купить всі токени Binance FTT по 22 долари кожен, щоб звести до мінімуму вплив на ціни.
@cz_binance if you’re looking to minimize the market impact on your FTT sales, Alameda will happily buy it all from you today at $22!
— Caroline (@carolinecapital) November 6, 2022
Але у вівторок ситуація погіршилася, коли клієнти FTX активно намагалися вивести гроші з криптобіржі. Десятки користувачів поскаржилися в групі FTX в Telegram і Twitter, що їм не вдається цього зробити. Перешкоди на шляху виведення грошей віщували невдачі — за прикладом кількох інших криптокомпаній у 2022 році.
Сайт Reuters написав (з посиланням на повідомлення співробітників Bankman-Fried), що за 72 години до ранку вівторка з FTX було знято близько $6 мільярдів.
За день до угоди Сем Бенкман-Фрід написав у Twitter, що з активами “все в порядку”.
На Волл-стріт такі кроки були б заборонені, але у криптосвіті, який протягом 10 років свого існування залишається майже без регулювання, можливо все. За іронією долі, саме Бенкман-Фрід наполягав на суворішому регулюванні крипторинку, Чжао своєю чергою — переважно виступав проти.
“Мені шкода, що я не вчинив краще, і я збираюся зробити все можливе, щоб захистити активи клієнтів та ваші інвестиції. Я хотів би мати більше деталей для вас прямо зараз; але поки їх нема”, — написав Бенкман-Фрід у листі інвесторам.
Для FTX, чий 30-річний власник накопичив статки у розмірі майже $20 млрд, таке поглинання — не дуже очікуване. Ще в січні FTX була оцінена в $32 мільярди під час раунду збору коштів від інвесторів, включаючи Temasek, Paradigm, Раду пенсійного забезпечення вчителів Онтаріо та SoftBank Vision Fund 2.

Ситуація вже вплинула на криптовалюти. Біткойн вагався між прибутком та збитком і вперше з 21 жовтня впав нижче $19 000. BNB, рідний токен блокчейна Binance, зробив те саме і впав приблизно на 5% після початкового стрибка на цілих 15%.
Для криптоіндустрії в цілому занепад FTX є ще одним прикладом того, коли криза довіри змусила впасти активи колись сильного гравця. Резерви виявилися недостатніми, коли настрої ринку повернулися проти них, навіть попри те, що топменеджери сказали, що все гаразд.
Історія протистоянь
Напруга між Бенкманом-Фрідом і Чжао визрівала давно. У 2019 році Binance інвестувала у FTX, а у 2020 запустила власні криптодеривативи, швидко ставши лідером у галузі.

Напруженість зростала, оскільки регулятори дедалі частіше розглядали ці дві компанії. Бенкман-Фрід давав свідчення в Конгресі, тоді як Binance, як повідомлялося, зіткнулася з регулятивними розслідуваннями по всьому світу й оголосила, що не має штаб-квартири.
Дві компанії також конкурують за активи, причому обидві претендували на активи Voyager Digital. FTX виграла аукціон Voyager.
Драма досягла апогею в неділю, коли Чжао оголосив, що продасть всі свої активи FTT (власний токен біржі FTX) вартістю $529 мільйонів на той час, через “недавні викриття, що стали загальновідомими”. Згідно з цінами на CoinMarketCap, FTT впав більш ніж на 70% приблизно до $6.
As part of Binance’s exit from FTX equity last year, Binance received roughly $2.1 billion USD equivalent in cash (BUSD and FTT). Due to recent revelations that have came to light, we have decided to liquidate any remaining FTT on our books. 1/4
— CZ 🔶 Binance (@cz_binance) November 6, 2022
Binance на сьогодні є найбільшою криптобіржею з обсягом торгів близько $40 мільярдів. За даними CoinMarketCap, FTX посідає друге місце у спотовій торгівлі з обсягом близько $4 мільярдів.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: