Новини Пристрої 23.05.2023 о 16:21 comment views icon

Технологія AirJet охолоджує міні-ПК Zotac Zbox Pico за $499 без вентиляторів та масивних радіаторів

author avatar

Андрій Русанов

Автор сайту

Тиждень ШІ на ITC.ua за підтримки

На ITC.ua Тиждень ШІ. Ми досліджуємо, як саме ШІ покращує життя мільйонів людей прямо зараз і що чекає нас у майбутньому. Партнер проєкту – компанія Favbet Tech, яка активно інтегрує ШІ у свої продукти.

Представлена ​​на CES 2023 технологія охолодження компонентів ПК від компанії Frore Systems набула промислове втілення. На виставці Computex 2023 компанія Zotac оголосила, що до кінця цього року випустить у продаж міні-ПК з охолодженням AirJet за ціною $499.

Zotac Zbox PI430AJ Pico з AirJet – зовсім не той міні-ПК, про який мріють ентузіасти. Малопотужний комп’ютер з твердотілим накопичувачем призначений насамперед для периферійних обчислень, інтернету речей, електронних вивісок та інших цифрових пристроїв.

Комп’ютер оснащений процесором Intel Core i3-N300 потужністю 7 Вт з номінальною частотою 800 МГц, вбудованою графікою, 8 ГБ пам’яті LPDDR5, роз’ємами HDMI 2.0, DisplayPort 1.4, Gigabit Ethernet, трьома USB 3.2 зі швидкістю 10 Гбіт/с та ще одним DP 1.4 через USB-C. Серійні пристрої не матимуть прозорого корпусу, як на фото: вони будуть чорними.

Особливість у тому, що без системи AirJet Zotac навряд чи вдалося створити таку безвентиляторну конфігурацію. Моделі Pico раніше випускалися з повільнішими процесорами Intel Celeron, а попередник цього комп’ютера, модель PI336, був визнаний нездатним підтримувати пікову продуктивність – хоча Zotac перетворила весь його корпус на ребристий радіатор.

Zotac Zbox PI430AJ Pico с AirJet

На інфрачервоному знімку PI430AJ Pico видно, що AirJet справді працює: система охолодження виводить тепло за межі корпусу. Компанія поки не дозволяє нікому заглядати всередину СО, але пояснює принцип роботи:

Zotac Zbox PI430AJ Pico с AirJet

«Всередині охолоджувача знаходяться мембрани, що вібрують. Їхня вібрація створює всмоктувальну силу, яка втягує повітря зверху через кожух від пилу у вхідні отвори, а потім штовхає його униз з високою швидкістю. Повітря стикається з мідним розподільником тепла у нижній частині, насичується теплом від процесора та викидається назовні».

Сила всмоктування 1750 Па у 10 разів більша за створювану вентиляторами. Для виведення гарячого повітря навіть не потрібні спеціальні отвори – воно добре виходить через природні щілини. Мінімум отворів дозволить створювати пилозахищені ПК. При цьому безпосереднє відведення тепла є невеликим – всього 8,75 Вт, але охолодження ефективніше внаслідок швидких потоків повітря в корпусі. Система здатна ефективно охолоджувати Steam Deck потужністю 15 Вт.

Zotac Zbox PI430AJ Pico с AirJet
Наочна демонстрація повітряного потоку, який створює AirJet

Принцип роботи AirJet не виглядає інтуїтивно зрозумілим та й споживає система вкрай мало – усього 1 Вт. Проте редактор та один з засновників The Verge Шон Холістер переконався у її роботі під час свого візиту до Frore. До того ж система не є повністю безшумною, але її звук незрівнянно тихіший за звичайні кулери.

AirJet Mini не підходить для всіх типів ПК. Просто замінити звичайні системи охолодження не вийде – потрібна спеціальна мікросхема управління, вбудована у матплату. Внутрішнє компонування пристрою повинне сприяти або легко адаптуватися до створення правильного повітряного потоку.

Потенційно ПК могли б стати не тільки тихішими, але й тоншими – систему теплових трубок та вентиляторів замінили б мідні радіатори з AirJet. При цьому масштабування системи охолодження не збільшувало б товщину пристрою. Існують прототипи ноутбуків, які працюють з кількома AirJet краще, ніж зі штатними вентиляторами. Крім Zotac, у Frore є клієнти, які планують анонсувати інші пристрої до кінця року.

SSD CFD Gaming з підтримкою PCIe 5.0 шумить навіть сильніше, ніж боксовий вентилятор процесора Intel

Джерело: The Verge

Favbet Tech — українська продуктова компанія, розробник iGaming-рішень. Входить до топ-50 найбільших IT-компаній України за версією DOU.Спеціалізується на високонавантажених системах, хмарній інфраструктурі та штучному інтелекті. У 2025 стала ініціатором створення АІ-комітету Асоціації «ІТ Ukrainе» — першого галузевого об’єднання, що займається питаннями розвитку АІ на рівні бізнесу й держави.

Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: