Дописи Дописи 27.12.2023 о 18:20 comment views icon

Чому я не використовую хмарне сховище, не тримаю вдома NAS і куди бекаплю

author avatar

vovsirСтажер

Репутація Так собі

Чому я не використовую хмарне сховище, не тримаю вдома NAS і куди бекаплю

Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.

Дозвольте кілька слів на тему четвертого конкурсу марафону авторів ІТС.

  1. Чому я не використовую хмарне сховище

Я зовсім не проти хмарних сховищ. Колись був навіть дуже за.  І активно користувався «яндекс диск», де мені під бекапи було доступно нічогенькі 120 ГБ. А тепер все. Немає ні «братського» «яндекс диска», ні бекапів на ньому, ні віри у хмарні сховища. Коли повіє вітер перемін, він може віднести вашу хмару настільки далеко, що ви її більше не побачите.

Ось, власне, чому хмарам я не довіряю і бекапів важливої особистої інформації у хмарах не тримаю (певні робочі файли лежать на серверах Google, але не більше). Втім, на своїй позиції  я радикально не наполягаю, і якщо ви бажаєте витати у хмарах – на здоров’я.

  1. Чому я не тримаю вдома NAS

Колись я мав домашнього улюбленця, на ім’я NAS (Network Attached Storage – для тих, хто не в темі). Це  був такий собі няшний глянцевий слім-апарат без клавіатури і монітора, що стояв у ніші телевізійної тумби і тихенько збирав пил поруч з гігабітним комутатором.

Окрім власне сервера зберігання даних, функціонально NAS був ще медіасервером для роздачі домашнього відеоконтенту та торрент-качалкою. Чухало це все на якомусь Core 2 Duo. Але з часом сім’я росла, потреби у передачі інформації збільшувались, і я спробував заміните це застаріле залізо на щось більш сучасне на базі  Celeron N3060 вкупі з удвоє більшим об’ємом оперативки. Обнова попрацювала, але не дуже довго – як і попередник, ця система могла напрочуд легко затупити під час одночасної роздачі торрентів, роботи медіасервера і операцій з файловим сховищем через мережу. Не допоміг навіть переїзд на SATA SSD.

Почухавши ріпу, я вирішив що ставити окремим NASом щось потужне, але шумне і гаряче немає ніякого сенсу, і функції  NAS успішно переїхали на повноцінний стаціонарний ПК, наразі на базі AMD Ryzen 5 Pro 4650G.

Переваги рішення помітні неозброєним оком – усі проблеми чахлого заліза NAS зійшли нанівець. Жодного разу не спостерігалося критичних затупів при одночасних торрент-роздачах, роботі медіа-сервера зі смарт-ТВ, і навіть віддаленого запуску ігор гігабітною мережею (багато ігор дозволяють запускати їх з домашнього сервера кільком користувачкам, не потребуючи інсталяції сотень гігабайт дистрибутиву на локальний SSD кожного користувацького комп’ютера – і місце на локальних SSD економиться, і ресурс) – це розкіш, яку попередні NAS відверто «не тягли».

Крім того, 27 дюймовий IPS QHD монітор згаданого ПК використовується мною для деяких видів робіт, що потребують високої роздільної здатності, більшої ніж у FHD IPS екрана мого ноутбука. Та і змонтувати відео з якогось танцювального фестивалю доньки на Ryzen 5 Pro 4650G можна набагато швидше, ніж на моєму ноутбуці з Core i5 10300H.

Ви можете навести аргумент, що NAS на базі Celeron N3060 виграє в енергоспоживанні. Так, Celeron N3060 споживав до 5 Вт та міг обходитися пасивним охолодженням. Але, будемо відверті, те ж відео змонтувати на ньому взагалі було неможливо, а щодо енергоспоживання системи з   Ryzen 5 Pro 4650G на тих задачах що покладаються на NAS – то воно дуже помірне:

Власне, ось причини, чому я попрощався з NAS і поки не бачу причини передумати.

Крім того, відмовившись від я NAS позбавив себе від необхідності налаштування ще однієї домашньої залізяки, скоротив кількість дротів у кімнаті й на одне «щупальце» обрізав топологію мережі «зірка» із супутнім скороченням внутрішньомережевого трафіку в обсязі від одного ПК до NAS і від NAS до WAN.

  1. Куди я бекаплю

Донедавна для бекапу (резервної копії) використовувалася зовнішня кишеня Seagate Expansion з жорстким диском Western Digital на 2ТБ. Якщо вас цікавить куди подівся рідний диск  Seagate, то він «здох» через 2 роки роботи. На заміну йому прийшов згаданий WDC WD20PURX-64P6ZY0 – диск призначений для відеоспостереження і розрахований на безперервну роботу в режимі 24/7.

Втім, по життю жорсткому диску вже призначено лише роздавати торренти, чим він зараз і займається.

До речі, засунути SSD до кишені Seagate неможливо – там повний букет апаратних недоліків у вигляді відсутності TRIM,  відсутності UASP, а максимальна теоретична швидкість інтерфейсу становить аж SATA300.

Зараз бекапи переїхали на зовнішню кишеню Gembird EE2280-U3C-02 (вона ж Orico TCM2M-C3 та ін.) з 2ТБ NVME диском Apacer AP2TBAS2280P4UPRO-1 всередині. Кишеня підключена до ПК по інтерфейсу USB 3.2 Gen 2 (10 Гбіт/с).

 

На відміну від попереднього рішення з «цеглиною» Seagate Expansion, тепер мої бекапи за лічені секунди можна від’єднати від ПК і кинути у тривожний рюкзак чи навіть у кишеню, якщо що. А під’єднати таке нове «сховище» за необхідності можна і за допомогою звичайного телефонного USB-дроту з роз’ємом typeС, причому практично до будь-якого ПК чи ноутбука, а при потребі – навіть до смартфона чи планшета. До ударів, вологи і температури SSD набагато стійкіший, ніж жорсткий диск, плюс, як уже сказано, носити таке «сховище» з собою набагато простіше – воно займає мінімум місця.

Таким чином, наразі мої бекапи переїхали на мініатюрний і універсальний SSD у зовнішній кишені.

Новорічні космознижки до -50% від Click.ua на широкий асортимент техніки - від стильних гаджетів до потужних геймерських комп'ютерів! 🎮📱
Забезпечте собі та близьким подарунки за вигідними цінами.
Акція триває з 2.12.2023 по 4.01.2024.

Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: