ДописиКрипто Дописи 06.02.2025 о 09:00 comment views icon

Монета Trump. Який розмір Хайпу і що буде далі? Вимикаємо емоції, рахуємо у цифрах

author avatar

Костянтин КвінтСтажер

Репутація Наднизька | Успішність статті 1024

Монета Trump. Який розмір Хайпу і що буде далі? Вимикаємо  емоції, рахуємо у цифрах

Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.

ЗМІ роздмухали з мухи слона. Якщо читати новини від 18 і 19 січня 2025 року і вірити їм, то “токен Trump займе провідну позицію в криптоіндустрії та мало не потіснить Біткоїн. І, що у разі обвалу ціни цього токена, криптоіндустрії буде завдано удару, не сумісного з життям.” Минуло понад два  тижнів, токен впав за вартістю на понад 70%. Криптоіндустрія, як бачимо, після цього нікуди не поділася, її капіталізація за цей час  навіть збільшилася.

Давайте абстрагуємося від емоційного сприйняття та реально оцінимо події сухою мовою цифр та спробуємо спрогнозувати, що буде далі

Капіталізація

18 січня монета була запущена, і зростання її ціни та капіталізації справді було стрімким – у піку ціна досягала на деяких біржах $90, а капіталізація перевищувала $14 млрд. (Капіталізація – це абстрактний показник, що визначає, яку суму в доларах можна отримати, якщо миттєво продати всі доступні токени). Я писав детальніше про це тут.

Наскільки це багато? Ось топ-15 криптовалют на сьогодні.

 

Малюнок 1. Топ-15 криптовалют із сортуванням по капіталізації. Токен Трампа в піку займав 11 місце, яке зараз займає Chainlink

На момент написання статті він знаходиться на 33 місці.

Тобто за параметром капіталізації – це, звичайно, досить вагоме значення, яке не досяжно для 80% криптовалютних проєктів. Але подивіться на розрив з топ-6 криптопроєктів. Найближчий з найбільших – це BNB, токен біржі та екосистеми Binance з капіталізацією майже 85 млрд. Щоб обійти його, проєкту, по суті, потрібно вирости на порядок від його пікових показників, а від поточних – так і зовсім ледь не  30 разів.

Чи це можливо? Вирости до капіталізації 100 млрд і вище для  монети Trump гіпотетично можливо. Але, швидше за все, можливо лише за умови, що вся крипто-галузь отримає на кілька порядків більший приплив коштів, ніж зараз.

Важливо враховувати, що більшість цього припливу коштів збільшуватиме капіталізацію переважно у топ-6 проєктах, і лише мала частина піде на збільшення капіталізації монети Trump. Якщо сказати дуже грубо і спрощено, то для того, щоб капіталізація монети Trump зросла до 100 млрд, потрібно, щоб у крипт галузь прийшло більше, ніж $ 10Т додаткових коштів. Наразі вся капіталізація криптогалузі – близько $3,6Т.

Середньодобовий обсяг торгів

Важливо розглянути такий параметр, як обсяг торгів за 24 години. Цей параметр показує, який обсяг торгових операцій за конкретним токеном або криптовалютою був за цей час. Це сума всіх торгових операцій із конкретним криптоактивом за добу, які вдалося зафіксувати враховуючи те, що зафіксувати можливо не всі операції (зокрема, дані з великих CEX-бірж перевіряти досить складно, тому доведеться вірити їм на слово). Причому треба розуміти, що цей обсяг розраховується так, що якщо ви купили на 100 доларів і за хвилину продали за ті ж 100 доларів, то в статистиці це вважатиметься як 200 доларів торгівельного обороту.

Тому, з одного боку, це не зовсім об’єктивний показник, він певною мірою може бути “домальований”, як голоси на виборах у деяких пострадянських країнах.

З іншого боку – треба розуміти, що навіть якщо показник “домальовують”, то для якихсь активів це відбувається сильніше, для якихсь взагалі майже ніяк.

Торгувати певними активами для трейдерів та його ботів цікавіше, ніж  іншими активам. Тобто, якщо зробити реверс-інжиніринг цього процесу,  можна зробити висновок, що деякі активи як торгівельний інструмент цікаві, і не дуже критично, що по них можуть бути “домальовані” обсяги торгів, а деякі – настільки не цікаві, що по ним навіть нічого і не намагаються “домальовувати” за обсягами. Наприклад, ми бачимо. що з Solana, на якій випущений токен Trump, яким ми говоримо – обсяг торгів $4,2 мільярда, а LEO token про яке ми зараз не обговорюємо – торгується всього на $462 000 на день.

 

Також плутанини додають торгові  боти.  Наприклад, торговий бот з бюджетом $10 000, за умови активної торгівлі, може проторгувати обсяг $1 000 000 і більше за добу.

Тепер давайте сортуємо таблицю рейтингу за обсягами торгів за 19 січня, коли було досягнуто ATH (англ. All Time High – найбільше історичне значення ціни) за токеном Trump.

Сортуємо таблицю за обсягом торгів…. І бачимо, що за той день (19 січня) токен виривається на четверте місце, обганяючи навіть Solana. В той день він обганяє за обсягами торгів всі блокчейни, що діють, крім лідерів – Bitcoin, Ethereum і стейблкоїн USDT.

Це говорить про те, що по самому токену справді йшла дуже велика кількість торгових операцій. Аномально велика кількість!

Ну, це логічно, тому що йшли дуже активні торги на більш ніж 6 найбільших централізованих біржах (CEX) і більш ніж на 20 децентралізованих (DEX). Також треба враховувати, що по токену йшли дуже активні торги за допомогою торгових ботів на споті і на ф’ючерсах.

Оцінки показали, що за перші 2 дні власниками стали понад 700 тисяч гаманців!

Наскільки цифра про обсяг торгів $39 млрд велика? Якщо за рейтингом – на той день – на 4-му місці. Якщо порівняно з усім обсягом торгів крипто-галузі того дня – це менше 10%. Тобто, в масштабах галузі – це досить помітно, але не дуже багато.

 

Як технічний збій трохи поламав ефект від хайпу

У суботу 18 січня та неділю 19 січня за токеном Trump було ДУЖЕ багато торгових операцій. Що цікаво, це давало настільки велике навантаження на мережу Solana, що мережа гальмувала та деякі CEX-біржі тимчасово заборонили виведення коштів у цій мережі. І частина хайпу з приводу токена Melania Trump була знищена як раз технічними збоями – операцій з обох токенів було настільки багато, що мережа Solana, і DEXи Jupiter і Meteora, через які йшло найбільше операцій, просто не витримували та багатенько  охочих не мали можливості ані купити, ані продати ці токени увечері 19 січня.

Технічний збій був настільки сильним, що короткочасно стався депег пари стейблкоїнів USDT/USDC на біржі Jupiter – замість звичайного співвідношення цін близько $1 до $1, воно досягало $1 до $1.2! Протягом хвилин 15, поки не усунули збій, можна було 100 USDT продати 120 USDC (за умови, що вдавалося провести операцію в мережі, що гальмує).

Що далі буде із монетою?

 

Курс монети пішов у керовану корекцію більш ніж на 70% (в моменті сягало навіть 80%). ЗМІ написали про це: “курс завалився навіки”. Але він не завалився – це був керований процес із заздалегідь продуманими обмеженнями. Більш ранні інвестори зафіксували свій прибуток – “розвантажили свої монети в натовп”, бо натовп жадібних недосвідчених покупців на ажіотажі готовий був купувати монету за будь-якими цінами. Після того, як “покупці закінчилися” – ціна стала падати вниз, по дорозі вибиваючи Stop-Loss у трейдерів на ф’ючерсах і маржинальній торгівлі. Писав раніше про такі ситуації на ринку  тут.  

Що говорить нам про те, що це був керований процес? Нижче за рівень $45 ціна наступної доби (20 січня) не падала. Цей процес називається “вибивання активу з paper hands” (процес створення негативного фону новин або негативного імпульсу ціни, який змушує багатьох трейдерів-початківців продавати актив за цінами нижчими, ніж ціна закупівлі). Чим нижче падає ціна – тим більше трейдерів лякається і в жаху прагне продати актив. Це розганяє імпульс падіння ціни ще сильніше. Коли ціна падає досить низько, актив закуповують досвідченіші трейдери з метою подальших спекуляцій.

Поточна ситуація за ціною говорить про те, що відбувається процес акумуляції активу в руках досвідченіших трейдерів. Більшість трейдерів-новачків з жахом продали свої активи відразу, на другий-третій день після 19 січня. Поки що, другий тиждень йде ось такий не дуже активний рух ціни – у них, “paper hands” трейдерів, терпіння скінчилося і випарувалися надії, і вони продовжують продавати у збиток. На поточний момент величезна кількість покупців-початківців у значній мірі втратила інтерес до активу, тому по графіку видно що коливання ціни доволі невеликі.  Але обсяг торгів – величенький, бо монета цікава професійним трейдерам та їхнім ботам.

Далі, за законами ринку, після того, як процес акумуляції активу у нових власників завершиться, ціна, ймовірно, продовжить зростати. Каталізатором цього зростання може бути, наприклад, новина про реальний запуск ETF на цю монету (вже кілька інвестиційних компаній подали заявки до SEC, наприклад  – Tuttle Capital) або збільшений попит на нову NFT-колекцію, яку запустили в підтримку цієї монети. Або, оскільки це монета-мемкоін, великі різкі рухи вгору можуть викликати майже будь-які позитивні новини, пов’язані з Президентом Трампом та його рішеннями у фінансовій сфері. Але слід пам’ятати, що хайпові новини створюють досить недовговічні імпульси руху ціни вгору, а потім вона так само швидко відкочуватиметься назад, а іноді та падати суттєво нижче.

Які висновки можна зробити?

 

  1. Непрофільні ЗМІ найчастіше згущують фарби та роблять “із мухи слона”. Хайп по монеті Trump був великий, але не так щоб це кардинально і надовго зломало роботу галузі. Менш ніж за тиждень монети Melania і Trump майже зникли з новин. І майже зникли з гаманців трейдерів-початківців, на користь гаманців досвідченіших трейдерів. І, коли ви наступного разу побачите в новинах згадку про ці монети, більш досвідчені трейдери зароблять гроші.
  2. Робіть факт-чекінг. Перевіряйте інформацію про криптопроєкти у профільних виданнях та блогах експертів галузі.
  3. Для прийняття власних рішень Do Your Own Research (робіть власне дослідження проєктів) перед інвестиціями.
  4. Перш ніж ви починаєте взаємодіяти з фінансовими ринками, вивчіть хоча б базові правила, за якими вони працюють. Будь-яка помилка на фінансових ринках оплачується з кишені того, хто помилився. І компенсацій – не передбачено. Більшість новачків втрачають тут гроші!

Про цей проєкт, як і про інші проєкти у криптоіндустрії, не має жодних гарантій ані про те, що ціна продовжить зростати, ані про те, що ціна цього токену впаде найближчим часом. Тому – дійте згідно з вашою інвестиційною стратегією.

Автор не дає інвестиційних порад і не несе відповідальності за  інвестиційні рішення читачів.

 

Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: