Новини Наука та космос 03.12.2024 о 16:43 comment views icon

Космічні промені допоможуть знайти приховані руйнування від війни в Україні

author avatar

Ігор Панченко

Автор новин

Космічні промені допоможуть знайти приховані руйнування від війни в Україні
Передова технологія сканування виявить небезпечні дефекти в будівлях України
Розділ Технології виходить за підтримки

Космічні промені можуть допомогти оцінити приховані пошкодження від війни в Україні.

Естонська компанія GScan стала однією з небагатьох у світі, що розробляє портативні пристрої мюонної томографії. В Україні цю технологію планують використати для оцінки прихованих пошкоджень будівель і мостів, які можуть призвести до руйнувань у майбутньому. Компанія вже успішно протестувала обладнання на британському атомному об’єкті Селлафілд.

Мюони народжуються від зіткнення високоенергетичних протонів космічних променів з атомними ядрами в атмосфері Землі. Ці частинки існують лише 2 мікросекунди, після чого розпадаються на електрони та антинейтрино. Рухаючись зі швидкістю світла, вони проникають на сотні метрів углиб землі. Щосекунди приблизно 10 000 мюонів падають на кожен квадратний метр земної поверхні.

Художня ілюстрація космічного проміння, що падає на Землю

Науковці ще в 1940-х роках запропонували використовувати детектори мюонів для дослідження великих непроникних структур. У 1970-х відбувся перший експеримент — пошук прихованих камер в єгипетській піраміді. Знадобилося 50 років, щоб технологія досягла належного рівня розвитку.

«Жодна інша технологія наразі не може зазирнути всередину бетонного блоку», – пояснює співзасновник GScan Енді Гектор (Andi Hektor). За його словами, найпотужніші рентгенівські системи проникають лише на 10–20 сантиметрів, тоді як детектори мюонів «бачать» на десятки метрів углиб.

Система працює завдяки спеціальним сенсорам із пластикового волокна, які розташовані шарами. Перший детектор фіксує траєкторію мюонів до входження в конструкцію, а другий – після виходу з неї. Аналізуючи зміни шляху сотень тисяч частинок, система створює детальну карту внутрішньої структури об’єкта.

Українців просканують із космосу: навіщо це естонській компанії?
Співзасновник естонської компанії GScan Енді Гектор переконаний в унікальності мюонної томографії для діагностики бетонних конструкцій

Технологія дає змогу виявити корозію металевих елементів, невидимі тріщини та порожнини з рідиною. На відміну від рентгенівського випромінювання, мюони природно присутні в середовищі, не пошкоджують клітини та ДНК, тому оператори не мають ризику розвитку раку.

Для обстеження потенційно небезпечної споруди, наприклад пошкодженого мосту, детектори сканують кожну ключову точку протягом тижня. Повне дослідження середнього автомобільного мосту триває місяць і коштує приблизно $125 000.

Компанія веде переговори з українською владою щодо тестування технології на київському мосту Патона — 70-річній споруді довжиною 1543 метри, стан якої викликав занепокоєння ще до початку війни.

GScan розробляє технологію з 2016 року. Торік компанія успішно дослідила законсервовані ядерні реактори в навчальному центрі підводних човнів у Палдіскі (Естонія). За допомогою аналізу розсіювання мюонів дослідники шукали скупчення радіоактивних відходів та оцінювали стан реакторів, які з 1990-х років поховані під шарами бетону.

Науковці виявили найпотужніші космічні промені в історії — їхнє загадкове джерело може бути поруч із Землею

Джерело: Space

Розділ Технології виходить за підтримки

Favbet Tech – це ІТ-компанія зі 100% украі‌нською ДНК, що створює досконалі сервіси для iGaming і Betting з використанням передових технологіи‌ та надає доступ до них. Favbet Tech розробляє інноваційне програмне забезпечення через складну багатокомпонентну платформу, яка здатна витримувати величезні навантаження та створювати унікальний досвід для гравців.


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: