Новини Наука та космос 01.05.2023 о 14:46 comment views icon

Ілон Маск: цьогоріч SpaceX спрямує $2 млрд на розробку Starship і буде готова до повторного запуску за «6-8 тижнів»

author avatar
https://itc.ua/wp-content/uploads/2022/09/Katya-96x96.jpg *** https://itc.ua/wp-content/uploads/2022/09/Katya-96x96.jpg *** https://itc.ua/wp-content/uploads/2022/09/Katya-96x96.jpg

Катерина Даньшина

Авторка новин

Ілон Маск: цьогоріч SpaceX спрямує $2 млрд на розробку Starship і буде готова до повторного запуску за «6-8 тижнів»

Ілон Маск каже, що SpaceX знадобиться близько $2 мільярдів доларів на розробку Starship, щоб здійснити повторну спробу запуску ракети на орбіту цього року.

«Очікую від наступного польоту досягнення орбіти», — сказав Маск у суботу.

Він додав, що компанія не планує залучати додаткове фінансування для подальшої підтримки програми Starship та інших проєктів SpaceX цього року. Маск також зазначив, що запуск ракети у квітні «навіть трохи перевершив його очікування».

  • Starship та Super Heavy — перспективні багаторазові надважка ракета та корабель, що розробляються SpaceX щонайменше з 2016 року для заміни поточного сімейства ракет Falcon та кораблів Dragon та призначені для доставлення вантажів та людей на навколоземну орбіту, Місяць та Марс. 20 квітня Starship здійснила спробу досягти орбіти — ракета успішно піднялась в повітря зі стартового майданчика, і попри те, що кілька двигунів із 33 один за одним відмовили, пройшла момент максимального аеродинамічного опору Max-Q та майже дісталася до етапу роз’єднання ступенів. Однак на третій хвилині почала неконтрольовано кружляти у верхніх шарах атмосфери та зрештою була підірвана командою з центра керування.

Нині у SpaceX залишилось кілька прототипів системи Starship, які перебувають на ранніх стадіях збирання, а наступну спробу запустити найпотужнішу ракету в історії на орбіту у компанії планують здійснити протягом наступних кількох місяців.

«Мета цих місій — лише інформація. У нас немає жодного корисного навантаження чи чогось іншого — це просто для того, щоб зібрати якомога більше даних», — сказав Маск.

Він додав, що ймовірність того, що цього року Starship потрапить до космосу складає 80%, але зазначив, що є «100% шанс вийти на орбіту протягом 12 місяців».

Онлайн-курс "Business English for Marketers" від Laba.
Опануйте професійну англійську для маркетингу.Розширте карʼєрні можливості для роботи з іноземними колегами: від розробки нових продуктів до презентації стратегії бренду.
Детальніше про курс

Щодо проблем під час попередньої спроби, то Маск уточнив, що у компанії «вирішили не запускати» ті три двигуни, оскільки вони були «недостатньо здоровими», щоб працювати на повну тягу. Starship «повело» в сторону під час зльоту, через збій одного з двигунів, ще через 27 секунд був втрачений зв’язок з іншим — через «енергетичну подію», яка порушила тепловий екран навколо кількох інших двигунів. Приблизно через 85 секунд після запуску SpaceX втратила здатність керувати ракетою.

Крім того, Маск повідомив, що для запуску AFTS (автономної системи завершення польоту, яка знищує ракету, якщо вона відхиляється від курсу) знадобилося близько 40 секунд, і це теж потрібно виправити перед наступною спробою запуску.

Загалом мільярдер задоволений результатом, і особливо відзначає те, що Starship вдалося подолати момент максимального атмосферного тиску на неї (Max Q).

«Це краще, ніж ми очікували — ракета фактично зробила сальто, але все ще залишалася цілою», — сказав Маск.

Онлайн-курс "Business English for Marketers" від Laba.
Опануйте професійну англійську для маркетингу.Розширте карʼєрні можливості для роботи з іноземними колегами: від розробки нових продуктів до презентації стратегії бренду.
Детальніше про курс

Він додав, що SpaceX «внесла кілька покращень» у майбутні прототипи й має переконатися, що «не втратить керування» під час наступного запуску.

Маск також розказав, що під час запуску ракета-носій утворила «кам’яне торнадо», але, здається, воно серйозно не пошкодило двигунів чи теплозахисних екранів, хоча до руйнування бетонного покриття майданчика у компанії не були готові.

Кратер, який утворився на стартовому майданчику після зльоту Starship. Фото: LabPadre/YouTube
Кратер, який утворився на стартовому майданчику після зльоту Starship. Фото: LabPadre/YouTube

За словами гендиректора, пошкодження майданчика «насправді досить незначне» і його можна «швидко відремонтувати» — це означає, що SpaceX «ймовірно, буде готова до запуску через 6-8 тижнів». Компанія надалі планує розмістити сталеві пластини під стартовою вежею, які будуть охолоджуватися водяною системою.

Хмара пилу, яка утворилась під час запуску Starship зі стартового майданчика у Техасі
Хмара пилу, яка утворилась під час запуску Starship зі стартового майданчика у Техасі

Під час наступного запуску команда спробує запустити усі 33 двигуни Raptor і якомога швидше стартувати. SpaceX знадобилося близько п’яти секунд, щоб запустити двигуни та ракету — і за словами Маска «це дуже довго», і загрожує цілісності стартового майданчика. Компанія прагне скоротити цей час вдвічі у наступній спробі.

Musk: For the next flight, “we’re going to start the engines faster and get off the pad faster.” From engine start to moving Starship “was around 5 seconds, which is a really long time to be blasting the pad.” Going to try to cut that time in half.

— Michael Sheetz (@thesheetztweetz) April 29, 2023

У звіті Служби охорони рибних ресурсів і дикої природи США, на який посилається CNBC, сказано, що хмара з часточок металу та бетону розповсюдилась на 10 кілометрів від місця запуску Starship. Маск каже, що ці викиди «не шкідливі», однак зазначив, що компанія «не хоче, щоб це сталося знову».

«Наскільки нам відомо, жодної значної шкоди навколишньому середовищу не було завдано», — сказав Маск.


Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: