Новини IT-бізнес 04.02.2025 о 18:32 comment views icon

У Мінцифри з’явився підрозділ штучного інтелекту. В планах — запуск «національної LLM» і конкурентів DeepSeek та OpenAI

author avatar

Катерина Даньшина

Авторка новин

У Мінцифри з’явився підрозділ штучного інтелекту. В планах — запуск «національної LLM» і конкурентів DeepSeek та OpenAI
Презентація WINWIN AI Center of Excellence / Мінцифри

Мінцифри запустило окремий підрозділ для штучного інтелекту — першочергово спрямований на «комплексну інтеграцію» ШІ-рішень в державу, але з планами створити конкурентів DeepSeek та OpenAI (у майбутньому).

«Звичайно, у 2025 році ми не можемо говорити, що завтра в нас створиться конкурент OpenAI або DeepSeek. Але будемо все робити, щоб це відбулося», — каже голова Мінцифри Михайло Федоров.

Чим займатиметься підрозділ?

Серед пріоритетних напрямків WINWIN AI Center of Excellence (таку назву дістав підрозділ):

  • розробка нацстратегії та програми інвестування у дослідження і розробку ШІ-рішень;
  • створення «найкращого у світі» правового середовища для розвитку штучного інтелекту;
  • зростання ШІ-стартапів на 50% щорічно (мінімум);
  • розвиток статусу держави, де працює найбільша кількість ШІ-спеціалістів у Європі.

Окремо виділені плани безпосередньо на 2025 рік — і тут, з цікавого, створення «національної моделі LLM для державних сервісів», а також інтеграція штучного інтелекту в застосунки «Дія» та «Мрія».

Хто очолив команду та яких фахівців планують наймати?

Керівниками WINWIN AI Center призначені:

  • Данило Цьвок — експерт із понад 10-річним досвідом у сфері інновацій, працював над AI-рішеннями в корпоративному R&D та держорганах.
  •  Дмитро Овчаренко — технічний директор із 17-річним досвідом у розробці IT-продуктів та впровадженні ШІ, експерт з побудови центрів компетенцій та колишній директор практики GenAI у SoftServe.
У Мінцифри з'явився підрозділ штучного інтелекту
Керівники  WINWIN AI Center на презентації. Зліва направо: Дмитро Овчаренко та Данило Цьвок / Мінцифри

Як зазначає видання DOU, ШІ-центр Мінцифри планує розвивати власну R&D-команду і відкриває позиції в напрямах Data Science, MLOps Engineering; найматимуть Python-спеціалістів. В планах — створити окремі відділи для GenAI/NLP/LLM, Computer Vision. Також шукатимуть бізнес-аналітиків, проджект-менеджерів, фахівців для роботи з грантами, міжнародними партнерами тощо.

Перші найми відбудуться в цьому кварталі, а спеціалісти першочергово будуть залучені до створення ШІ-асистентів у проєктах «Дія»» «Мрія» і AI Legal (асистент для цифрової експертизи, валідації документів, створення та аналізу нормативно-правових актів).

Варто зазначити, що ініціатива створена в межах Стратегії цифрового розвитку інновацій України WINWIN 2030 (так, та сама що передбачає запуск виробництва чипів в Україні), а концепція проєкту розроблена за підтримки Міністерства закордонних справ, Співдружності та розвитку Великої Британії (FCDO) і Deloitte UK. Нагадаємо, що основним донором Мінцифри був USAID, який нині перебуває під загрозою закриття. У новому звіті Forbes Україна зазначається, що міністерство у 2023 році отримало від організації принаймні $40,5 млн, тоді як від ЄС — майже вчетверо менше. До речі, попередній проєкт Мінцифри з регулювання ШІ також фінансувався USAID.

Мінцифри має «два сценарії» для запуску виробництва чипів в Україні, а необхідний бюджет — не менше $1 млрд (подробиці від Forbes)


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: