ДописиКрипто Дописи 15.01.2025 о 09:19 comment views icon

30 професій у крипто галузі: викладання, коучинг, ресерч, створення гайдів

author avatar

Костянтин КвінтСтажер

Репутація Наднизька | Успішність статті 87

30 професій у крипто галузі: викладання,  коучинг, ресерч, створення гайдів

Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.

iPhone 15 для переможця криптоконкурсу від?

Криптовалюти та можливість заробітку у цій галузі – одна з найбільш обговорюваних тем у 2025 році. Багатьом цей напрямок цікавий, але через велику кількість реклами курсів трейдингу складається враження, що в цій галузі люди займаються виключно трейдингом та спекуляціями. При цьому в самій індустрії насправді дуже великий дефіцит кваліфікованих кадрів.

Це друга частина з циклу статей, яка розповість про інші професії в галузі, що не пов’язані з трейдингом. Хочеться вірити, що матеріал допоможе комусь із читачів розкрити свої таланти та знайти для себе нову, більш цікаву та високооплачувану професію у криптоіндустрії.

Інтро

Перша частина матеріалу була присвячена професіям із відносно низьким та легким технічним порогом входу. Ця, друга частина, розповість про професії, які потребують більшого досвіду, але при цьому надають суттєво більше можливостей для інтелектуальної, творчої та фінансової реалізації.

Нагадаю, що поняття “професія” у криптоіндустрії досить умовне, оскільки більшість “криптанів” зазвичай мають кілька криптопрофесій та успішно поєднують їх. Так їм зручніше отримувати результат та більше заробляти. Це можна порівняти з тим, що, наприклад, у селі більшість водіїв сільгосптехніки за сумісництвом є також механіками та спеціалістами з дрібного ремонту цієї техніки – такі вимоги обставин, у яких доводиться працювати.

Але, попри це, я оперуватиму терміном “професія” як більш звичним для читачів.

Trustee Plus - криптогаманець з вбудованою платіжною карткою. Забудьте про незручні та сірі способи розрахунків криптою. Просто встановіть Trustee Plus. Випустіть єврову віртуальну карту. Закиньте USDT, BTC, ETH на гаманець і витрачайте їх в будь-якому банківському терміналі. Ліміт: 50 000 євро на місяць. Спробуйте встановити застосунок прямо зараз!

У криптогалузі від фахівця потрібно багато креативності, дисципліни та прийняття відповідальності за свої рішення, оскільки галузь не потурає новачкам та жорстоко карає за помилки. Це дає більше ризиків витратити час і кошти даремно і, одночасно, дає практично безмежні можливості самореалізації, розкриття своїх талантів і заробітку.

Зараз ми поговоримо про такі професії, як ресерчер, створювач гайдів, викладач,  автор навчального курсу,  помічник викладача,  коуч.

Ресерчер (від англ. дослідник) (4)

Попри розвиток пошукових систем, платформ та агентів штучного інтелекту професія ресерчера залишається актуальною.

Ресерчер, що логічно, знаходить інформацію в Інтернеті. Причому нерідко у відкритих джерелах. Але часто це така інформація, яка “не гуглиться”, вимагає аналітичного мислення, специфічних інструментів дослідження, нестандартних підходів для пошуку інформації. Часто буває, що для знаходження інформації потрібно спілкуватися в telegram/Discord/X з ком’юніті чи представниками команди криптопроєктів.

Ця інформація потрібна для того, щоб приймати інвестиційні рішення або для розробки звітів з аналітики, для пошуку перспективних проєктів для дропхантингу або навіть для пошуку проєктів, в яких є вакансії.

Приклади запитів, з якими звертаються до ресерчерів:

“Знайти та зібрати в таблицю агентів штучного інтелекту, які випущені у листопаді 2024 року та зробили реліз хоча б на одній із топ-10 крипто-валютних бірж”;

“Скласти список проєктів, які проводять тестнет, і вимагають встановлення ноди на Windows і при цьому вимагають менше 16 Гб оперативної пам’яті”;

“Знайти та зібрати в таблицю всіх чинних конкурентів проєкту Х у напрямку Y, з капіталізацією менше $50 млн”;

“Знайти та зібрати в таблицю великі блокчейн-проєкти, з капіталізацією понад $2 млрд, які надають гранти командам розробників”;

“Знайти та зібрати в таблицю проєкти сектору GameFi та DeSci, які мають twitter score понад 200” тощо.

Є велика кількість криптоспільнот, що мають вакансії для людей, яким цікаво шукати та систематизувати інформацію.

Ця професія зазвичай не вимагає вкладень. Головна вимога до ресерчера -щоб він був “в темі” як мінімум базових нюансів криптоіндустрії. Важливо мати достатній технічний бекграунд.

Припустимо, є завдання проаналізувати якість прокачування облікового запису твіттер проєкту та його популярність. Припустимо також, що ресерчер  не знає про існування таких аналітичних інструментів, як https://twitterscore.io/ та https://cryptopanic.com/. Він виконуватиме це завдання тиждень замість того, щоб за допомогою цих чи інших сервісів виконати його за пару годин. Відповідно, буде сплачено лише за результат, а не за кількість витрачених на цю роботу годин. Тому такий фахівець зацікавлений прокачувати досвід використання специфічних аналітичних сервісів та інструментів та накопичувати знання нюансів криптогалузі.

З іншого боку, саме ця професія дозволяє бути одним із перших, хто знаходить інформацію “діамантової” цінності! Наприклад:

  • знаходити раніше, ніж ЗМІ, факт залучення інвестицій проєктами (наприклад, якщо серед інвесторів у проекті були tier-3 фонди, а ресерчер раніше офіційної інформації виявив, що проєкт отримав інвестиції від фонду з tier 1 і ця інформація дозволила раннім користувачам проєкту більше заробити);
  • виявляти у відкритих джерелах нетривіальну інсайдерську інформацію, яка впливатиме на вартість токена проєкту; (наприклад, дізнатися, що токен AI16Z з’явиться у лістингу на Bybit на 2 тижні раніше релізу);
  • знаходити інформацію, яка віщує крах проєкту чи цілого сегмента індустрії (наприклад, після провалу однієї з маркетингових кампаній проєкту STEPN кількома роками раніше стало зрозуміло, що весь сегмент Move2Earn був приречений на найближчий від тієї події час);
  • виявляти інформацію, яка допомагатиме у розкритті кіберзлочинів;
  • виявляти раніше ЗМІ колаборації проєктів, які не афішуються;
  • виявляти в неофіційних джерелах інформацію про критичні вразливості проекту та героїчно допомагати команді боротися з цією вразливістю – таке часто заохочується з боку команд проектів і т.і.

Професія не з простих, але результат, який можна отримати того вартий. Поріг входу за наявності релевантного досвіду в інших галузях – швидше за все від 3, а краще від 6 місяців.

Для фахівців цієї професії реально знайти роботу зі стабільним окладом чи разові завдання у фріланс-режимі. Часто моделлю взаємодії є можливість безплатного доступу в платні закриті інвестиційні ком’юніті в обмін на деяку кількість ресерчів за місяць. Така модель не дає зарплати в явному виді, але може давати цінність, що на порядок перевищує розмір потенційної зарплати. Наприклад, за 4 ресерчі фахівець Отримує безплатний доступ в ком’юніті з ціною доступу $400 на місяць, і отримує доступ до трейдинговіх сетапів та можливостей входу в IDO/KOL investment round на декілька тисяч доларів.

На відміну від звичайного пошуку в інтернеті є можливість заробляти більш суттєві гроші, оскільки цінність інформації найчастіше набагато  перевищує  мислимі і навіть немислимі величини.

Спеціаліст, що пише гайди (5)

Крипто-роєкти найчастіше вимагають занурення користувачів у досить велику кількість технічних деталей, ігрових механік, нюансів взаємодії у Discord з ком’юніті проєкту тощо. Для прискорення інтеграції нових учасників зазвичай сильно допомагають гайди (з англ. – інструкції з описом, що треба робити). Але зазвичай гайди, які пишуть програмісти, корисні переважно ЛИШЕ програмістам, а щоб перекласти простирадла складних технічних незрозумілих термінів і взаємозв’язків між сутностями крипто проєкту необхідні окремі фахівці. Бо складні терміни і складний технічний воркфлоу проєкту треба перетворити на інструкцію типу  “роби крок 1 – натисни сюди, роби крок 2 – натисни ось сюди ”. Тобто треба  подати матеріал у вигляді,  що є зрозумілим та зручним хоч  школярам молодшого віку, ​​хоч людям дуже похилого віку. Причому важливо це робити з урахуванням того, що різним людям зручніше за специфікою сприйняття різне – комусь комфортніше формат довгих документів-лонгрідів зі скриншотами та описом кроків, комусь більше заходить формат коротких відеоінструкцій або взагалі Reels/Tik-tok.

Коротше, дуже потрібні фахівці, які вміють перекладати з програмістської мови на людську…

Професія не потребує вкладень.

По технічному порогу входу вона доступна і для зовсім новачків, які хоча б мінімально розуміються на предметі, для якого необхідно створювати гайд. Грубо кажучи, гайд для гри може писати навіть школяр, який у цю гру пограв кілька днів. Гайд із встановлення ноди блокчейн-проєкту може творчо переробити з офіційної документації проєкту і подати у людському вигляді навіть програміст, який не зовсім розуміє, як цей блокчейн-проєкт працює, але він вміє користуватися Github, знає команди Linux і розуміє, як зменшити біль і страждання тих, хто цього не знає, але хоче швидко навчитися (хоча б у межах, необхідних для встановлення ноди блокчейн-проєкту).

У пошуках роботи для цієї професії можна пропонувати себе в чинні проєкти та у крипто-спільноти. Це може бути та вакансія за зарплату, але найчастіше це буде “проєктна” робота. Тільки не намагайтеся стукати в проєкти без портфоліо з 5-10 гайдів, за якими ви отримали позитивний зворотний зв’язок від інших людей.

Нестандартний підхід: За наявності досвіду та портфоліо ви можете підключатися до проєктів, пропонувати для спільнот проєктів свої гайди. Такі зусилля часто заохочуються та винагороджуються командами проєктів.

Також створення і розповсюдження безкоштовних гайдів дозволяє підключати туди реферальні посилання та заробляти на реферальній програмі проєктів та ігор.

Можливий варіант взаємодії зі спільнотами в форматі, що я описав вище – писати гайди в обмін на доступ у платні спільноти з інформацією.

  Викладач / автор навчального курсу / помічник викладача / коуч (6)

 

Криптоалузь – це напрям на стику ІТ, фінансів, криптографії, філософії та багатьох інших дисциплін. Оскільки в галузі багато термінів, абстракцій та віртуальних сутностей, цей напрямок, в інтелектуальному аспекті, не найпростіший в освоєнні. Тому занурення в нього для новачків зазвичай відбувається протягом досить тривалого часу, після багаторазового аналізу однієї і тієї ж інформації під різними кутами зору. Інформації настільки багато, що вона відкладаєтсья  у свідомості поступово,  шарами… Вкрай малоймовірно, що людина зможе повністю зрозуміти ключові терміни та взаємозв’язки у цьому напрямі за тиждень чи навіть за місяць.

Сильно прискорює процес навчання взаємодія з людьми, що допомагатимуть засвоїти весь цей складний матеріал, подаючи інформацію в спосіб, найближчий до системи сприйняття людини. Хтось мислить образами, хтось мислить схемами, хтось мислить ще якимось дивовижним способом, і під кожен із цих способів бажано підбирати метод подачі матеріалу, максимально близький слухачеві.

Грубо кажучи, якщо  людина – суворий технар, йому більше підійде подача з описом деталей взаємозв’язків, протоколів, хеш-функцій у режимі тотальної конкретики, у вигляді  фактів, схем і формул. Якщо людина не технічного складу мислення, творча і мислить образами, бажано підібрати інший, більш візуалізований спосіб подачі інформації.

Ось цей метод підбору подачі матеріалу під слухача – по суті, в цьому і полягає робота хорошого викладача. У криптогалузі великий дефіцит кваліфікованих викладачів, які розуміють, як доносити матеріал. Подання матеріалу, що не враховує специфіку сприйняття слухачів, відштовхує багатьох від усієї криптогалузі, і вони потім шукають себе в інших професіях.

Це величезний простір можливостей для людей, що вміють талановито викладати (і вже реалізувалися в якійсь іншій галузі), чи створювати якісні авторські курси, або для людей, які хочуть набратися досвіду та підробити помічниками викладача, модераторами та кураторами авторських курсів.

Для деяких людей можуть бути корисні ментори або коучі, які індивідуально допоможуть людині швидше отримати прогрес в освоєнні знань та навичок у криптогалузі, контролювати дисципліну в навчанні та мотивувати для отримання подальших результатів.

При такому описі, як надано вище, може скластися хибне  враження, що це може заохочувати велику кількість інфо-циган. Але це не так. Тому що у криптогалузі, на відміну від інших галузей, ВСІ баланси та списки операцій на ВСІХ небіржових криптогаманцях – прозорі та доступні для аналізу будь-кому. Тому є технічна можливість перевірити будь-якого спеціаліста по списку транзакцій, балансів та ончейн-активностей на його гаманцях. І ця можливість доступна будь-якій людині у будь-який момент часу. Це одна з основних рис блокчейн-проєктів.  Це дозволить швидко помітити будь-якого “теоретика”, який фактично не має досвіду, лише розповідає історії про “успішний успіх” і не є реальним фахівцем з досвідом у криптогалузі.

Вкладення потрібні мінімальні. Грубо кажучи, потрібно мати $50-100 на оплату комісій у різних блокчейнах.

У процесі освоєння азів крипто-напряму бажано практикуватися та робити багато свопів (англ. обмінів) та переказів коштів з одного блокчейну в інший через біржі та мости, це вимагатиме оплати комісії за кожну транзакцію. Але поки людина своїми руками не зробить кілька десятків транзакцій – вона так і залишатиметься теоретиком.

Робота на ставці можлива, але рідкість, частіше тут спрацьовує нестандартний підхід

Нестандартний підхід: За наявності досвіду можна розробляти свої авторські курси, подаватися на гранти на створення навчальних програм для конкретних блокчейнів або проєктів екосистем для цих блокчейнів.

Наприклад, податись на грант на розробку методичного матеріалу з навчання новачків основам роботи в екосистемі Blast.

Можна пропонувати свої авторські рішення для прискорення залучення новачків у криптоспільноту. Чи будувати свій особистий бренд у якості коуча в криптогалузі.

Далі буде …

iPhone 15 для переможця криптоконкурсу від?

Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: