
Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.
У світі поширюється невизначеність. Вона стає нормою життя, І в цій реальності стають соціально і медійно значущими такі явища, яких навіть не можна було уявити раніше.
Кількість згадок про мемкоїни в Інтернет зросла у величезну кількість разів.Реклама таких проєктів поступово полонить навіть медіа, які далекі від криптовалютної тематики. Ця ситуація має передумови. Розглянемо їх у даному матеріалі.
Дісклеймер:
Trustee Plus - криптогаманець з вбудованою платіжною карткою. Забудьте про незручні та сірі способи розрахунків криптою. Просто встановіть Trustee Plus. Випустіть єврову віртуальну карту. Закиньте USDT, BTC, ETH на гаманець і витрачайте їх в будь-якому банківському терміналі. Ліміт: 50 000 євро на місяць. Спробуйте встановити застосунок прямо зараз!
Метою матеріалу не є реклама конкретних проєктів і не є заклик вступати до спільнот. Завдання матеріалу — проаналізувати те, що відбувається. Залишаючись ментально рівновіддаленим від усіх стейкхолдерів про яких йде мова в матеріалі.
Розчарування у нових великих технологічних проєктах
Після досить депресивної криптозими, 2024 рік очікувався як рік, в якому вийде в реліз багатенько дуже великих технологічних криптопроектів-юнікорнів (Unicorn – проєкт з ринковою капіталізацією понад $1 млрд) та декакорнів (Decacorn – проєкт з ринковою капіталізацією понад $10 млрд). Очікувалось, що рік принесе багато позитиву, не в останню чергу (окрім запусків Bitcoin ETF та Ethereum ETF) саме внаслідок виходу цих проєктів. Вони розроблялись досить довго, були в ЗМІ на слуху і залучили великі інвестиції у топових венчурних фондів. Очікувалось, що більшість із них після лістингу покажуть суперпоказники з капіталізації та сильно порадують свої ком’юніті нагородами за участь на ранніх стадіях, та венчурних інвесторів – високим прибутком.
Очікувалось, що майже кожен із цих проєктів підніметься по капіталізації так само високо, як у 2023 році Arbitrum, і так само роздасть понад $1 000 000 000 нагород своїм євангелістам (раннім користувачам та тестувальникам) і так само дасть “кілька іксів” (кратне зростання вкладених коштів) для звичайних трейдерів на біржах просто у перші кілька тижнів торгів, як, наприклад, було з Celestia.
Але те, що сталося, можна, грубо кажучи, назвати “гора народила мишу”.
Більшість проєктів вийшли нижче за очікувані оцінки з капіталізації, принесли розчарування і сильно впали по капіталізації відразу після релізів на найбільших біржах.
Eigen Layer, ZkSync, Layer Zero, Starknet, Aleo, Blast, Eth.Fi, Scroll, Aevo, Wormhole, Pyth та інші – розчарували дуже сильно:(
Не можна сказати, що це був повний провал, але це було суттєво нижче за очікування аудиторії.
Це не означає, що всі великі технологічні крипто проєкти 2024 року потрібно ховати й забувати про них. Не виключено, що деякі з них ще приємно здивують нас у 2025 році. Але приз “користувацьких розчарувань” цим проєктам за 2024 рік заробити вдалося 🙁
Зростання після лістингу на біржах показали переважно проєкти-мемкоїни, такі як SPX6900, GigaChad, Mog Coin, PopCat, Retardio, GOAT, WIF і т.д.
Це показало, що саме найбільше зацікавило сильно розчаровану аудиторію.
Зручні сервіси для крипто-інвесторів початківців
За ці 2 роки криптозими отримали дуже сильний розвиток інструменти ончейн аналітики – такі, як Dune та Arkham. Оскільки реалізація архітектури блокчейн-мереж передбачає, що баланси на гаманцях користувачів та перелік їхніх операцій загальнодоступні, це відкриває великі можливості для аналізу операцій з гаманців успішних інвесторів і збиранню в автоматизованому режимі аналітики у вигляді красивих різнокольорових дашбордів за даними різних кластерів гаманців, різних галузей, різних проєктів і т.і.
Це дозволяє робити аналіз метрик проєктів на дуже ранніх стадіях і досить швидко (буквально в ту саму хвилину, коли відбувся вихід проєкту на pump.fun/Dexscreener) виявляти нові проєкти, які потенційно можуть стати майбутніми єдинорогами та декакорнами.
Зокрема, це дозволяє аналізувати операції великих інвесторів-китів та стежити за тими проєктами, які великі інвестори вважають перспективними.
Не те щоб це гарантує всім користувачам сервісів високі прибутки, але точно суттєво скорочує час, що треба витрачати на аналіз вхідної інформації та прийняття інвестиційних рішень. Це суттєво знижує технічний поріг входу для початківців.
Дефіцит наративів, або Mass Adoption, на який ми заслужили…
Крім того, що великі технологічні проєкти типу ZkSync/EigenLayer/Aleo/ і т.і. не щедро нагородили свої ком’юніті, сталося ще одне істотне негативне явище. Ці та інші великі, авторитетні проєкти не змогли дати нових наративів, які змогли б захопити та утримати нових людей у криптогалузі.
Не вийшло так, як було колись з напрямками DeFi, NFT, напрямом нод, тестнетів тощо. По суті після виходу цих проєктів організувався вакуум по наративах. Ну, і індустрія заповнила цей простір наративами тапалок та мекомоїнів. Але, можливо, це і на краще. Це дозволяє створити природне “розшарування” аудиторій.
Аудиторія, якій цікаво бути причетною до вирішення складних, інтелектомістких задач, все одно прагнутиме взаємодії з якісними технологічними проєктами. Ці проєкти продовжать існувати та розв’язувати технічні задачі, рухати криптоіндустрію до ще більш зручних рішень та інновацій.
І, Відповідно, все це божевілля з мемкоїнами, графіками зростання ціни токена на 50% за день, спільнота технарів сприйматиме як метушню і не буде звертати на неї уваги та робити свою справу. Справді, у чатах, що обговорюють нюанси налаштування Linux серверів та оновлення коду складного ПЗ — питання школярів та десятки мерехтливих гіфок та мемів дійсно відволікають.
Водночас у чатах проектів-мемів, де люди по фану спілкуються, пересилають один одному меми — зовсім чужорідними здаються занудні дядьки, які обговорюють свої простирадла коду на Rust, нові бібліотеки Linux, специфіку установки Docker, порівнюють хешрейт-майнерів і міряються продуктивністю відеокарт що працюють для консенсусу PoW.
Що логічно — тих, хто шукає фан явно більше. І мемкоїн-проєкти переважно націлені саме на них.
Не можна сказати, що в мемкоїн-проєктах взагалі немає складних технологічних завдань – вони є, і багато успішних мемкоїн-проєктів дійсно містять “під капотом” достатньо цікаву та складну технічну складову, і агентів Штучного Інтелекту, і ще багато складних штук для обслуговування яких потрібні технічні фахівці як у команді, так і в ком’юніті. Але суворих інтелектуальних технарів та інших кваліфікованих фахівців потрібно в цей напрямок значно менше, ніж для технологічних проєктів.
Загалом все це виглядає фаново, але реально жахає. Ми прийшли до того етапу, коли фановість мемкоїн-проєктів та тапалки про хом’яків спрацьовують для Mass Adoption криптовалют більш ефективно, ніж законодавчий дозвіл Bitcoin ETF, Ethereum ETF, оновлення історичного максимуму ціни Solana та вихід більш ніж 20 технологічних унікорнів…
Це Mass Adoption, який ми заслужили… 🙁
Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: