
Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.
Кіноіндустрія довгий час була безальтернативним джерелом дофаміну для мільярдів людей. Але вже далеко не перший рік кінотеатральний формат у нашому дозвіллі поступається увагою захопливим серіалам. Серед них окремою когортою можна виділити проєкти, які призвані занурити вибагливого глядача у нову похмуру атмосферу, де розгортаються неймовірні та загадкові події.
Зміст
Критерії відбору
Ще на початку минулого століття Говард Лавкрафт казав, що страх – найдавніше і найсильніше людське почуття, а найдревніший і найсильніший жах – страх невідомого. Однак існує така категорія серіалів, яка призвана не налякати людину, а помістити її в середовище, де кожною клітиною тіла ви відчуватимете гнітюче та непередаване відчуття. Це стан, коли здається, наче ось-ось повинно статися щось жахливе, але не можеш пояснити собі, з якого боку чекати несподіванки.
Не варто плутати таку категорію серіалів з класичними жахастиками, адже це зовсім інший жанр. Комбінація загадкового сюжету та напруги не викликає бажання вимкнути свій гаджет та забути все, що відбувалось на екрані як страшний сон.
Спробуймо озвучити критерії, згідно з якими можна потрапити в ТОП. В першу чергу це загадковий сюжет, що інтригує глядача протягом всього часу, а не одразу розкриває всі свої карти. Елементи містики чи спроба видати події у світлі окультизму також збільшують шанси проєктів зайняти призові місця. Ну і саме головне, події повинні розгортатися не у світі «рожевих єдинорогів», а в темному та похмурому сетінгу, який передає відчуття безнадії. Саме про такі серіали я розповім вам у своїй суб’єктивній підбірці.
5 місце – «Ганнібал» / Hannibal (1 сезон, 2013)
Цей трилер від каналу NBC з нетерпінням чекало не тільки вузьке коло поціновувачів жанру, але й чисельна аудиторія фанатів культових романів Томаса Гарріса. З одного боку важко розпочинати перегляд боячись, що можна отримати розчарування від невиконаних очікувань. Але з іншої сторони фігура Мадса Міккельсена дещо зменшувала ці сумніви, й вже з першої серії можна було зрозуміти, що «Ганнібал» має право зайняти свій п’єдестал.
Хоча пройшло вже понад 10 років, я дотепер згадую перший сезон серіалу, головними героями якого виступають неординарний Ганнібал Лектер та Уіл Грем — колишній викладач в академії ФБР та незвичайний візіонер у виконанні Г’ю Денсі.
Хитросплетіннями долі Ганнібал — серійний вбивця з насиченою історією стає психіатром в того, хто все життя допомагає ловити душогубів. І тут перед нами розкривається неймовірна ментальна шахова партія, в якій чорними фігурами грає вишуканий та елегантний естет, що ховає під цією маскою свою справжню жахливу природу.
Психологічні переживання майстра з аналізу маніяків Вілл Ґрема, його унікальний талант «інтерпретації доказів» та відтворення думок злочинця надає гнітючої, але водночас захопливої атмосфери. Тому раджу всім, хто пропустив цей шедевр, невідкладно переглянути його за нагоди. А перед цим раджу познайомитися ближче з романами Томаса Гарріса: Ганнібал, Сходження Ганнібала, Мовчання ягнят та Червоний дракон.
4 місце – «Твін Пікс» / Twin Peaks (1990-1991)
Навіть тепер, через десятки років після його перегляду моя шкіра може вкритись мурашками від саундтреку, що накриває хвилею вайбів та переносить в ту епоху.
Сьогоднішнє покоління в більшості переповнене достатком сотень різних стрічок та серіалів. Як казали в одному фільмі: «Важко наповнити чашу, яка вже повна», тому «Твін Пікс» швидше за все підійде тільки тим, хто дивився його у свій час на пузатих лампових телевізорах.
Атмосфера маленького таємничого містечка та загадкове вбивство школярки Лори Палмер — начебто доволі банальний коктейль, але не все так просто. Якщо ви хочете абсолютного занурення в атмосферу, то краще за все переглядати серіал восени, саме тоді відбуваються основні події.
Режисеру Девіду Лінчу вдалося дуже деталізовано передати всі загадкові події, тому не раджу дивитися серіал фоном, адже ви ризикуєте пропустити багато важливих і не очевидних моментів. Мало того, через 25 років було випущено третій сезон, що явно натякає на неординарність старого серіалу.
3 місце – «Справжній детектив» / True Detective (1 сезон, 2014)
Як поєднати болота Луїзіани, адептів загадкових культів та детектива-соціофоба? Просто! Ніби в противагу Шерлоку Холмсу та Дартмутських боліт HBO вирішила збудувати свій луна-парк з Растом Коулом у виконанні Метью Макконагі. Антигерой вийшов не менш харизматичний, а в деякому плані навіть перевершує славнозвісного Шерлока: гордий профіль, впевненість, крижаний голос та ерудованість — гримуча суміш для такого персонажа.
Звісно не обійшлось і без доктора Уотсона у вигляді Мартіна. Разом вони вимушені плечем до плеча зустрітися з таємничим сатанинським культом — давніх потомків французьких колоністів. Похмурий сетінг, загадкова символіка та неможливість зібрати в одне ціле всі події — секрет атмосферності, завдяки якій серіал здобув неабияку любов публіки.

При перегляді серіалу мене не покидало відчуття дежавю. Він дуже нагадував своєю атмосферою та стилістикою чудову гру з минулого в жанрі survival horror — Condemned: Criminal Origins. В ній ми також грали за детектива і брали участь у розслідуванні таємничих та містичних вбивств.
Якщо вам подобаються поєднання містичного детективу та неординарного героя-соціофоба, то перший сезон «Справжнього детективу» може стати знахідкою на декілька похмурих вечорів.
2 місце – «Опівнічна меса» / (Midnight Mass) (2021)
Цей мінісеріал став для мене справжнім відкриттям декілька років тому. Все починалось з простенької сюжетної зав’язки про прикру помилку молодого хлопця, який в п’яному стані на смерть збив дівчину, за що багато років провів у в’язниці.
Основні події відбуваються на маленькому рибацькому острові, куди повернувся наш головний персонаж після завершення свого покарання. За цей час змінилось дуже багато і навіть неозброєним оком було видно, що містечко поволі помирає. Можливо, ви пам’ятаєте цикл серіалів з 2000-х — «Втеча з в’язниці», де головним героєм виступав Майкл Скофілд? Так ось, Райлі Флінн з фірмовою тюремною зачіскою дуже нагадує його зовнішністю та поведінкою. Тому мимоволі я ловив вайби з Prisonbreak. Інвестор в минулому, а тепер звичайнісінький «блудний син» повертається та живе вдома у своїх батьків і здавалося б, що могло піти не так?
Я не буду вдаватися у спойлери, але скажу лише, що саме з таким підходом потрібно було екранізовувати роман Salem’s Lot від Стівена Кінга. Протягом всього фільму мене не покидало відчуття, що я дивлюсь нову стрічку за мотивами оповідань від майстра жахів. Однак серіал не намагається тебе налякати, він швидше створює атмосферу загадковості, чудес та невиразної біди, яка насувається на всіх.
Хоча сюжет не відноситься до заплутаних та екстраординарних, однак тут можна почути чудові розмірені діалоги на фундаментальні теми буття: чи вірите ви в потойбічне життя, що таке смерть, чи варто її боятись, на що ти підеш заради коханих, чи готовий проміняти людську подобу на життя? Перед героями стає важка дилема: вмерти людиною, чи жити твариною… Якщо дивитися на серіал глибше, скрізь призму сюжету приправленого візуалом, то можна знайти для себе відповіді на основні філософські та навіть релігійні запитання. Тому приходьте на «Опівнічну месу» й приносьте з собою всіх своїх демонів.
1 місце – «Пітьма» / (Dark) (Три сезони: 2017-2020)
На відміну від декількох попередніх топів тут я рекомендую переглянути всі три сезони, які випускалися з 2017 по 2020 рік. Незвичності серіалу додає те, що це перший оригінальний проєкт від Netflix, що знятий в Німеччині.
А тепер уявіть собі наступний сетінг: нештатна ситуація на атомній електростанції, маленьке тихе містечко під АЕС, часові аномалії, таємниці, зникнення людей… Можливо ви подумали, що це екранізація гри S.T.A.L.K.E.R.: Тіні Чорнобиля? Нічого подібного!
Серіал охоплює загадковий зв’язок між чотирма сім’ями, які нерозривно існують протягом поколінь і, здавалося б, кожна з них знає якусь страшну таємницю, що об’єднує кожного в цьому місті. Буде великою помилкою сказати, що тут заплутаний сюжет, адже це «верховний імператор заплутаності». Щоб помістити в голові всі хитросплетіння вам прийдеться записувати в нотатки всі родові зв’язки не просто в багатьох часах, а ще й в паралельних реальностях.
Все це приправлене гнітючою атмосферою, таємницями та відчуттям безнадії. Ви до самого кінця не розумітимете мотивів вчинків та всієї картини. Адже не так просто скласти пазл, в якому у 26 серіях пов’язані не просто цілі століття, але й багатошарова реальність.
Розкажіть у коментарях, які найпохмуріші та цікаві серіали з незвичайним сюжетом залишили найвиразніший слід у вашій пам’яті?
Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: