
Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.
Мемкоїни змогли досягти багатомільярдних капіталізацій та стали лідерами за кількістю транзакцій та торгових операцій. При цьому вони нічим не забезпечені і не мають великого практичного сенсу. З яких причин це працює та які ризики несе – читайте далі.
Дисклеймер
Метою даного матеріалу не є реклама конкретних проєктів та залучення нових користувачів у якісь проєкти. Також автор не має на меті зробити моральну оцінку тому, що відбувається.
Автор не несе фінансової відповідальності за висновки читачів із цього матеріалу.
Метою автора є донести інформацію у максимально правдивому вигляді, бувши рівновіддаленим від усіх сторін процесу.
З чого все почалося?
Першим мемкоіном став Dogecoin. Це було далекого 2013 року. Він набув величезної популярності завдяки тому, що був зрозумілий багатьом людям, далеким від крипто-індустрії, оскільки був заснований на милому інтернет-мемі про собаку. Його активно просували інфлюєнсери, і це дозволило йому набрати величезне ком’юніті фанатів.
Ідея запуску токена без особливого практичного сенсу, але при цьому з візуально-подібною прив’язкою вигідно виділяло цей кінець серед десятків інших «нудних» коїнів з їхнім фундаментальним фінансовим змістом та ідеєю «змінити цей світ на краще».
Це дало старт новому напрямку криптоіндустрії, після чого почали з’являтися проєкти-послідовники. Деякі були досить успішними, але при цьому перевершити оригінал (Dogecoin) по капіталізації їм так і не вдалося.
Цей напрямок існував би й надалі в «напівандеграундному» режимі, якби не суттєве падіння крипторинків у 2022 році. Цей рік приніс нам крипто зиму та помітне знецінення більшості криптовалют. До кінця 2022 року знецінилися також і всі мекомоїни. Почало здаватися, що вони – це той тип проєктів, який, швидше за все, припинить своє існування у найближчі кілька років. У більшості мемкоін-проектів на той момент не було великого практичного сенсу, і вони створювалися переважно не дуже професійно і, зазвичай, не викликали великого інтересу в інвесторів та великих гравців крипторинку.
Що нового?
У 2023 році на ринку фундаментальних проєктів відбувалося мало цікавого, окрім буквально кількох ключових подій – таких, як вихід проєктів Arbitrum, Jito, Celestia. Про роль цих проєктів читайте у моїх наступних матеріалах.
Значною подією для мемкоін-проєктів у 2023 році став вихід проєкту Pepe, який показав зростання капіталізації до $1 млрд за перші 20 днів свого існування. Такий масштаб успіху викликав інтерес до проєкту з боку найбільших криптобірж – Binance, OKX та інших. По суті, цю подію можна назвати перезапуском індустрії мемкоїнів. І з цього моменту мемкоїни стали виходити частіше з досить високими оцінками капіталізації та викликали ажіотаж в інвесторів. Особливо у трейдерів-початківців, які хотіли заробити багато і швидко.
А найсвіжішою суттєво значущою віхою став запуск Pump.fun на початку 2024 року. Дана платформа дає можливість запускати мемкоін-токени будь-якій людині, з бюджетом від 2 доларів і без знання програмування. Це сильно збільшило ціну на монету Solana. Разом із загальною ейфорією на ринку значно збільшила кількість транзакцій усередині самого блокчейну Solana та багатьох інших блокчейнів, які підтримали масовий випуск мемкоїнов. Відбувся найбільший сплеск інтересу до мемкоїнів за всю історію криптоіндустрії, і ситуація зберігається до цього дня.
Більшість мемкоінов, як і раніше, не мають великого сенсу, і інтерес до них підтримується переважно хайпом, роботою маркет-мейкерів на біржах та розповідями людей про те, як вони на цьому заробили. Враховуючи те, що кількість вдалих кейсів обчислюється тисячами, створюється оманливе враження, що всі тільки й роблять, що легко заробляють на мемкоїнах. Проте більшість трейдерів зазнають невдач з мемкоїнами частіше, ніж із більш консервативними криптоактивами.
Як це працює?
Проаналізуймо, як і чому це працює у певних випадках, у чому ілюзії і рахунок чого можна отримати вдалий кейс.
Вище я вже писав, що мемкоїни взагалі нічим не забезпечені, більшість із них не мають практичного сенсу, і розробників ніяк не збираються це міняти. Гіпотетично це в деяких випадках дає можливість як зростання на сотні відсотків, так і раптових різких падінь ціни, після яких ціна активу більше не відновлюється. Можливість різкого зростання та різкого падіння – велика волатильність – це можливість для бірж та пулів ліквідності заробляти на комісіях при рухах ціни в обидві сторони, цим мемкоїни цікаві для них.
На жаль, більшість новачків є недостатньо професійними учасниками фінансових ринків, не мають достатніх знань і частину операцій роблять на емоціях і з прагнення до легких і швидких грошей. У таких випадках сценарій суттєвого зростання трапляється рідко. Багато проєктів, що вийшли на поточний момент, і більшість власників залишаються з фантиками, які потім не зможуть продати. Тобто, фактично — більшість трейдерів на мемкоїнах втрачала і буде в майбутньому втрачати свої кошти.
Проте ми бачимо тисячі кейсів, коли учасникам ринків вдалося примножити вкладені гроші. Як і чому в них вийшло?
Важливо розуміти, щоб якби процеси не відбувалися в якійсь організованій структурі, в продуманому воркфлоу – який спланований, налаштований, технічно і маркетингово підтриманий — такого результату б не було.
Для запуску більш-менш успішних мемкоїнов, які живуть довше місяця, потрібна робота програмістів, фахівців з токеноміки, дизайнерів, DevOps, маркетологів, копірайтерів. І більшість проєктів-одноденок не могли б з’являтися, якби не було якісніших флагманських мемкоїн-проектів, їхніх професійних команд та відповідної інфраструктури під це.
Оскільки більшість мемкоїнів виходять на найбільших блокчейнах, для яких можливо робити ончейн-аналіз, це приваблює і більш професійних трейдерів, фахівців з аналітики даних на системах типу Dune та Arkham, розробників трейдерських стратегій, розробників торгових роботів тощо. Ну, і відповідно, там де є багато ліквідності та багато учасників – з’являються можливості для заробітку професійніших учасників крипто ринку. Коїни перерозподіляються від менш досвідчених учасників до досвідченіших. Більш досвідчені учасники поступово збільшують у своєму портфелі кількість ліквідних токенів, а доля інших портфелів – залежить від випадковості і удачі.
Виходить, що навіть якщо автор монети не вкладав особливого сенсу у свій мемкоїн – вихід і успіх проєкту потенційно може бути цікавим для досить великої кількості різних фахівців, ентузіастів та інших стейкхолдерів. Це створює та підтримує хайп.
Виходить такий “організм, що сам себе підтримує”, який генерує нові токени, нові мем-історії. У поточному стані він може існувати майже за будь-якої ситуації на крипторинку — і при зростаннях і навіть при дуже сильних падіннях. При цьому така ситуація підтримує індустрію мемкоінов силами реальних технічних фахівців та грошима реальних трейдерів та інвесторів та великих китів-інвесторів.
Чи може ринок мемкоїнів у такому вигляді існувати довго? Очевидно, що ні, є передумови зміни цього тренду, і аналогічний період в історії іншого типу проєктів у криптоіндустрії вже був. Поки що, дійсно, є тренд на зростання та індустрія мемкоїнів має потенціал кратного збільшення у найближчі місяці. Але очевидно, що такий бурхливий етап розвитку, як зараз, не буде нескінченним. І падіння буде ще більш стрімким, ніж зростання. Скоріше за все, менше ніж за 2 роки цей тренд згасне. Про сценарії “схлопування” цього напряму ми ще поговоримо в наступних матеріалах.
Що зрештою?
Ідея 1
Індустрія мемкоінов – з психологічної точки зору – паразитування на прагненні новачків швидко заробити гроші. Більшість із цих новачків намагаються заробити на трейдингу.Те, що більшість учасників втратить гроші на цьому і про це всіх попередили – це не той фактор, що може зупинити індустрію.
Ідея 2
Існування цієї індустрії не було б настільки довгим, якби вона не підтримувалася реальними великими грошима інвесторів та маркетмейкерів, а також реальними витратами праці більш висококваліфікованих технічних фахівців.
Об’єднуємо ідеї:
Не виключено, що для того, щоб ваша віртуальна, зроблена “на колінці за 2 долари”, мем-мавпочка досягла високої капіталізації (наприклад, вище $100 000 000 млн. ), вам потрібен у команді фахівець з математики не нижче за рівень PhD.
Без підживлення підвищеного інтересу новачків — не вдалося б створювати та підігрівати хайп. Без реального вкладу грошей та експертизи екосистема та проєкти в ній не змогли б існувати довго. Поки є баланс – це працює і зростає.
Але, у разі падіння, це відбудеться так же швидко, як і з мемкоїнами-невдахами — падіння на 99% за лічені години чи, навіть, хвилини.
Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: