ДописиКомплектуючі Дописи 04.11.2024 о 10:00 comment views icon

Кулери для Intel Core Ultra 200: повітряна башта чи водянка?

author avatar

Юрій ПятківськийМідл

Репутація Ультра | Успішність статті 423

Кулери для Intel Core Ultra 200: повітряна башта чи водянка?

Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.

Новітні процесори Intel Arrow Lake хоч і стали суттєво холоднішими за Raptor Lake Refresh, але все одно гарячіші, ніж AMD Ryzen. Тим паче спочатку вийшли лише моделі з індексом K, тобто з вищою частотою авторозгону Turbo Boost і можливістю ручного оверклокінгу.

Молодшим є Core Ultra 5 245KF з тепловиділенням від 125 до 160 Вт, а старшим — Core Ultra 9 285K до 250 Вт. Відповідно для першого потрібна повітряна башта щонайменше на п’ять трубок, для другого вже точно трисекційна СРО.

ID-Cooling SE-225-XT Black V2

ID-Cooling SE-225-XT Black V2 — однобаштовий кулер з п’ятьма теплотрубками та двома вентиляторами. Трубки контактують з процесором напряму, місце контакту з чистої міді. Тоді як решта поверхні кулера вкрита однотонною чорною фарбою для уніфікації стилю та захисту від корозії. Прямий контакт трубок ефективніший для процесорів з суцільним кристалом або тісним розташуванням чиплетів, як у нових Intel Core Ultra 200. Тоді як для широко рознесених чиплетів, як в AMD Ryzen, краще підходить кулер з теплорозподільчою пластиною.

Втім, різниця між двома видами контакту (прямий або через пластину) складає всього кілька градусів, що можна компенсувати якісною термопастою. Два комплектні вентилятори мають діаметр 12 сантиметрів, гідравлічний підшипник (не плутати з більш преміальним гідродинамічним) і швидкість 700-1800 обертів за хвилину. Вентилятори автоматично регулюють швидкість за технологією PWM залежно від температури процесора. І підключаються до материнської плати через Y-подібний розгалужувач. Важить радіатор разом з вентиляторами 960 грамів.

SilverStone Hydrogon D120 ARGB V2

SilverStone Hydrogon D120 ARGB V2 — відносно недорогий кулер з двома вежами, через які проходять шість теплотрубок. Настільки велика кількість вже обов’язково контактує з процесором через посередницьку пластину. Інакше крайні трубки могли б взагалі не перетинатися з кристалом. Пластина виготовлена з міді, вкрита нікелем і відполірована до дзеркального блиску. Порівняно з іншими двохбаштовими кулерами, SilverStone доволі вузький і легкий, усього 890 грамів. Тож не варто турбуватися про перегин текстоліту материнської плати.

Радіатор зміщений у сторону підсистеми живлення VRM, щоб передній вентилятор не конфліктував з оперативною пам’яттю. Як результат, можна використовувати навіть високі модулі DIMM. Для пари вентиляторів діаметром 12 см заявлений ресурс напрацювання 35 тисяч годин і швидкість обертання від 0 до 1850 RPM. Тобто підтримується технологія Stop Fan, коли при низькому навантаженні на проц вентилятори повністю зупиняються. Це зводить шум до нуля і продовжує термін служби. Через напівпрозорі лопаті пробивається підсвічування ARGB.

DeepCool Assassin 4S White

DeepCool Assassin 4S White — білосніжний кулер, візуально наче взагалі без вентиляторів. Насправді один пропелер збільшеного діаметра 14 см ховається між двома баштами та прикритий декоративними решітками зверху та з боків. Стартова швидкість вентилятора 500 обертів за хвилину, що вкупі з гідродинамічним підшипником взагалі не чутно вухом. Максимальні ж оберти дорівнюють 1450 RPM, при цьому повітряний потік такий самий сильний 61 CFM (кубічні фути за хвилину), як у швидших і шумніших 12-сантиметрових пропелерів.

Теплових трубок аж сім штук, теж пофарбовані білою фарбою, з вкрапленнями керамічних часточок для покращення тепловідведення. Радіатор доволі широкий, але відсутність переднього вентилятора повністю розв’язує проблему сумісності з модулями ОЗП. Скоб для кріплення другого вентилятора у комплекті немає. Другий пропелер перетворив би Assassin 4S у дорожчий Assassin IV. Зате є тюбик термопасти, лопатка для рівномірного нанесення та довга Г-подібна викрутка. Без неї було б проблематично закрутити гвинти у глибині між двома баштами кулера.

Xilence LiQuRizer 240 PRO

Xilence LiQuRizer 240 PRO (код моделі XC982) — двосекційна система водяного чи, точніше, рідинного охолодження, адже всередині циркулює не вода, а спеціальна рідина-холодоагент. До речі, Xilence є дочірнім брендом більш відомого німецького виробника кулерів Be Quiet. Типорозмір 240 мм найбільш універсальний, бо вміщується майже у всі корпуси ПК, якщо не на верхню панель, то на передню точно. Контактує з процесором через мідну пластину з великою кількістю тонких мікроканалів всередині для миттєвого відведення тепла.

Помпа з керамічним підшипником прокачує рідину на швидкості 2100 об/хв. Вона з’єднується з радіатором двома гнучкими шлангами з нейлоновим плетінням для захисту від перелому. Головне, розмістити шланги так, щоб радіатор був вище помпи, інакше з часом з’являться повітряні бульбашки. Належить до класу так званих All-in-One водянок, тобто заправлених холодоагентом з заводу, але без можливості дозаправлення в майбутньому. Вентилятори без підсвічування мають FDB-підшипники та швидкість 500-1500 об/хв. Прикрашена ARGB лише кришка помпи.

AZZA Pyramid 360

AZZA Pyramid 360 — трисекційна система рідинного охолодження від американського бренду. Відомий він, перш за все, своїми корпусами для ПК чудернацької форми, наприклад пірамідальним. Таку саму форму пірамідки отримала кришка помпи водянки, а вентилятори імітують бездонний водяний вир. Аналогічні вентилятори продаються окремо під назвою AZZA Pro Fan. І кришка помпи, і пропелери прикрашені ARGB-підсвічуванням з 5-вольтовим конектором, який синхронізується з материнською платою.

Підтримуються всі популярні додатки для керування підсвічуванням: ASUS Aura, MSI Mystic, Gigabyte Fusion, ASRock Polychrome і Biostar Vivid. Швидкість вентиляторів варіює в межах 500-2000 об/хв, тоді як у помпи постійна швидкість 4000 об/хв. Все це разом шумить не більше ніж на 34 децибели. Всередині помпи суцільна алюмінієва серцевина для зниження вібрації, порівняно з розбірними серцевинами, та цирконієвий підшипник, максимально стійкий до корозії. Радіатор водянки має тонші, але при цьому густіші ребра для більш ефективного розсіювання тепла трьома вентиляторами.

Інші мої статті та відео:

Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: