Дописи Дописи 03.09.2023 о 12:40 comment views icon

CEX і DEX: розрізняємо види криптобірж

author avatar

Павло ОсадчукСтажер

Репутація Наднизька

CEX і DEX: розрізняємо види криптобірж

Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.

Головне про централізовані та децентралізовані криптовалютні біржі

Існують два типи криптанів: ті, що не можуть визначитися з типом біржі, і ті, що користуються одразу двома.

Так само існує й два типи криптобірж: централізовані (CEX) і децентралізовані (DEX).

Якщо ви належите до тих, що вагаються та не можуть обрати єдиний вид біржі, або ж не розумієте різниці між ними взагалі, то ця стаття точно вам допоможе. У ній – все, що варто знати про централізовані та децентралізовані криптобіржі, їх переваги та недоліки.

База. Ґрунт. Фундамент.

CEX (Centralised Exchange) – це централізована біржа для торгування криптовалютами. До них належать такі мастодонти індустрії, як Binance, OKX, Kraken і ще багато інших.

Натомість DEX (Decentralized Exchange) – це децентралізована криптобіржа, що функціонує на основі технології розподіленого реєстру. Приклади таких сервісів: dYdX, Curve, Uniswap і ще левова частка swap’ів.

Але як вони працюють?

Змалюємо ситуацію: ви плануєте придбати біткоін через централізовану біржу (CEX). Поповнивши баланс акаунту, ви проводите таку операцію та в результаті стаєте повноцінним власником криптовалюти. Чи не так?

Насправді, не зовсім, адже фактично крипта залишається на біржі, нехай і від вашим унікальним нікнеймом. Звичайно, якщо цю крипту не буде виведено з CEX на ваш криптогаманець.

Простими словами, централізована біржа (CEX) діє як єдине сховище токенів, розподілених по акаунтах інших користувачів.

Це означає, що кожна операція з монетою або токеном відбувається саме в базі даних CEX, а отже, централізована біржа виступає посередником в цій угоді.

На противагу CEX, децентралізовані біржі функціонують на основі P2P (peer-to-peer) обмінів – технології, що полягає в обміні криптою без посередника. Він здійснюється на базі смарт-контрактів.

Смарт-контракти – те ж саме, що й класична угода між людьми, однак за двома важливими винятками: угода здійснюється не на папері, на блокчейні, і при цьому повністю автоматично та без посередників. 

Простими словами, кожна фінансова операція на DEX відбувається в окремій, унікальній мережі блокчейн між двома сторонами. Саме тому DEX гарантують користувачам більше фінансової свободи

Як працює узгодження ордерів на CEX і DEX

CEX схожі на класичну фінансову біржу: користувачі розміщують пропозиції у єдиній книзі ордерів, яка потім узгоджує заявки на купівлю та продаж і збирає плату за транзакцію.

Своєю чергою, децентралізовані біржі не використовують книги ордерів, натомість функціонують на основі автоматичних маркет-мейкерів (АММ).

AMM – це протокол децентралізованої біржі, що використовує математичну формулу для розрахунку ціни активів.

 

Що таке ліквідність, і наскільки ліквідні CEX і DEX

Терміном “ліквідність” позначається можливість швидкої конвертації криптовалюти в інший токен або фіатні кошти. Простими словами, чим більш ліквідна криптобіржа, тим швидше на ній проводяться обмінні та торговельні операції, а також більше й доступних криптоактивів.

Варто зауважити, що централізовані біржі вирізняються високою ліквідністю у порівнянні з децентралізованими біржами.

Головна причина низької ліквідності DEX – повільна інтеграція банків і хедж-фондів з технологіями DeFi (Decentralized Finance) через низку регуляційних обмежень.

Таким чином, централізовані біржі більш комфортні та гнучкі у використанні порівняно з децентралізованими. Це залишається чи не головною причиною разючої популярності CEX стосовно їх децентралізованих конкурентів.

Безпека

На перший погляд, може здатися, що DEX є безпечнішою опцією, і це, безсумнівно, правда. Однак така думка враховує лише факт присутності криптовалюти на централізованих біржах та потенційній недовірі до них.

Насправді ж, CEX мають залізобетонний захист як від зломів, так і махінацій, тому можна сміло вважати їх рівень безпеки дуже високим.

Наприклад, такі біржі, як Kraken, і Gemini (вважаються одними з найбільш безпечних) утримують майже 100% активів клієнтів на холодних криптогаманцях – фізичних носіях без доступу в інтернет, які зберігаються у захищених сховищах під міцною охороною (точно таких, як і в традиційних банках). Та абсолютним лідером в цьому плані є Coinbase, який утримує абсолютно всю (100%) криптовалюту користувачів на холодних гаманцях. Більш того, такі біржі беруть активну участь у протидії корупційним і кримінальним операціях і підтримують ключові AML (anti money-laundering) стандарти.

Єдине, що в теорії може робити CEX не такими безпечними, як DEX – довіра власних криптоактивів третім особам. Фактично, децентралізовані біржі гарантують не стільки безпеку, скільки повну відповідальність за власні кошти на юзері.

Стейкінг – унікальний атрибут DEX

На децентралізованих біржах дуже популярним є стейкінг. Але що це таке?

Стейкінг – це процес, який дозволяє заробляти додаткову криптовалюту за утримання її на гаманці та підтримці мережі. Розглянемо на прикладі.

Уявімо, що ви маєте певну кількість криптовалюти. Її можна помістити в стейкінг, і тим самим підтримувати працездатність блокчейну та монети або токену. За це ви отримуєте винагороду – додаткову крипту.

Фактично, стейкінг є взаємовигідним процесом як для мережі, так і для юзера – ви покращуєте роботу мережі, і за це отримуєте криптовалюту. Саме через це стейкінг наразі є дуже популярною опцією й однією з головних причин на користь використання децентралізованих бірж.

 

Фінансування проєктів

Фінансування криптопроєктів є невідʼємною частиною життєдіяльності індустрії. Та блокчейн-компанії не вдаються до традиційних методів залучення коштів. Замість них, вони ініціюють ICO (Initial Coin Offering, дослівно – первинна пропозиція монет) – це процес для залучення інвестицій в обмін на пропозицію монет або токенів за фіксованою ціною.

Децентралізовані проєкти і DEX використовують дещо інший підхід – IDO (Initial DEX Offering), який відбувається за допомогою смарт-контрактів на децентралізованих біржах.

Первинна пропозиція на DEX (IDO) – це краудфандинговий підхід, який залучає інвестиційний капітал від звичайних інвесторів. Це відбувається на децентралізованій біржі ліквідності (DEX) за допомогою пулів ліквідності та смарт-контрактів.

Фактично, ICO і IDO поєднують у собі не тільки технічні аспекти, але й грамотне просування. З точки зору організації, це є складним процесом, тому проєкти часто використовують launchpad – стартові майданчики, які підтримують первинні пропозиції монет за рахунок просування. Таким чином, наразі цей процес суттєво полегшений.

Та переваги від ICO/IDO мають не тільки розробники. Для юзерів, вони є можливістю придбати токени за більш низькою сталою ціною задля майбутнього його зростання, а лаунчпади служать своєрідною перевіркою проєкту на доброчесність.

Не дивлячись на це, що левова частка проєктів є централізованими, лідерство за кількістю лаунчпадів залишається у DEX. Серед них, зокрема: Polkastarter, DAO Maker, Bull Starter тощо. З усім тим, CEX теж можуть функціонувати, як лаунчпади.

 

Переваги та недоліки користування CEX

Плюси:

  • Висока ліквідність
  • Комфортність і легкість у використанні
  • Інтеграція з більшою кількістю сервісів
  • Гнучкість – широкий список можливих для проведення фінансових операцій
  • Більша кількість проєктів

Мінуси:

  • Вищий рівень небезпеки для активів і вразливість до хакерських атак
  • Відсутність повного доступу користувачів до активів і криптогаманців

Переваги та недоліки користування DEX

Плюси:

  • Безпечне зберігання активів
  • Повний контроль над власною криптовалютою
  • Загальнодоступність
  • Нижчі комісії
  • Велика кількість лаунчпадів

Мінуси:

  • Можливі складнощі у користуванні новачками
  • Низька ліквідність
  • Левова частка бірж не проводить операцій з фіатними коштами

 

CEX чи DEX: який тип біржі обрати?

При виборі типу криптобіржі варто дотримуватися двох критеріїв: зручності та простоті в користуванні і приватності та контролю над активами.

Якщо ви новачок у криптоторгівлі, маєте за мету легко ввійти у сферу та не переймаєтеся недостатнім контролем над токенами, централізована біржа буде найліпшою опцією. Те ж саме стосується й людей, що проводять більш широкий спектр фінансових операцій.

Натомість якщо контроль над цифровими коштами, конфіденційність і низькі комісії за проведення фінансових операцій же для вас неабияк важливими, найкращим варіантом буде децентралізована біржа.

 

Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: