ДописиКрипто Дописи 08.01.2025 о 21:40 comment views icon

Екологічний аспект криптовалют – зворотна сторона біткоїн-монети

author avatar

khmelkoffСтажер

Репутація Наднизька | Успішність статті 92

Екологічний аспект криптовалют – зворотна сторона біткоїн-монети

Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.

iPhone 15 для переможця криптоконкурсу від?

За 15 років існування біткоїна, ведеться все більше дискусій щодо впливу криптовалют на навколишнє середовище. І хоч сьогодні для України це питання є найменш актуальним, суспільство не повинне забувати про довгострокові наслідки своєї діяльності і вплив на екологію. А у випадку криптовалют, цей вплив, на жаль, є доволі значним і недооціненим.

Сатоші, в нас проблема

Питання значного енергоспоживання криптовалютою лежить в її основі. Proof-of-Work підхід, на якому базується майнінг, вимагає значних об’ємів електроенергії, і ці об’єми зростають паралельно зі зростанням цін на цифрові гроші. За даними Polytechnique Insights, споживання електроенергії біткоїном у 2024 дорівнює об’єму споживання всієї Польщі, тобто приблизно 172 терават/годин. Просто уявіть, що одна криптовалюта потребує стільки ж електроенергії, скільки 37-мільйонна країна, з усіма заводами, підприємствами та інфраструктурою.

Світове споживання електроенергії біткоїном з 2017 по 2024 роки. Різке зниження споживання наприкінці 2022 було викликано падінням ціни на монету внаслідок краху FTX-платформи. джерело

Trustee Plus - криптогаманець з вбудованою платіжною карткою. Забудьте про незручні та сірі способи розрахунків криптою. Просто встановіть Trustee Plus. Випустіть єврову віртуальну карту. Закиньте USDT, BTC, ETH на гаманець і витрачайте їх в будь-якому банківському терміналі. Ліміт: 50 000 євро на місяць. Спробуйте встановити застосунок прямо зараз!

Проблему ускладнює той факт, що у світовому масштабі виробництво електроенергії це все ще складний і часто застарілий процес. Найбільшу долю майнінгу біткоїна на світовій арені займають США (37%), Китай (20%) та Казахстан (13%). При цьому, як США, так і Китай генерують понад 60% своєї електроенергії спалюючи вугілля, в той час, як для Казахстану цей показник складає більше 80%. Іншими словами, топ-3 країни-майнери, які генерують дешеву електроенергію з горючого палива, відповідають за 70% світового біткоін-майнінга. Тому немає нічого дивного в тому, що електрогенерація для біткойн-мережі призводить до викидів в атмосферу приблизно 77-96 мільйонів тонн вуглекислого газу щорічно (у два рази більше за річні викиди СО2 всієї Норвегії). Вугілля забезпечує планету доступною електрикою, але такі показники забруднення змушують засумніватися в досконалості всієї криптовалютної екосистеми як чергового винаходу людства.

Води слонам!

Вплив майнінгу на навколишнє середовище не обмежується викидами СО2. Екологи б’ють тривогу щодо зростаючого впливу криптовалют на водні ресурси планети. Лише у 2021 році, більше 1,5 мільярдів літрів прісної води було використано для систем охолодження майнінг-серверів. А за даними Cell Press, одна біткоїн-транзакція потребує стільки ж води, скільки потрібно для приватного басейну середнього розміру. Вочевидь, охолодження майнінг-ферм це не найкращий шлях витрачати воду в часи зростаючої засухи та дефіциту прісних джерел.

Bitdeer (на передньому плані) та Riot (на задньому плані) – одні з найбільших у світі біткойн-ферм розташовані у місті Рокдейл, штат Техас. Ферми розташовані поблизу заливу, вода з якого забезпечує охолодження серверів. джерело

І тут знову треба згадати про Казахстан. Одна з топових країн-майнерів вже стикається з серйозною водною кризою. За оцінками, у 2021 році водний слід біткоїн-майнінга Казахстану склав майже 1000 гігалітрів, в той час, як столиця Астана може зіткнутися з дефіцитом прісної води вже через 5 років. Місцева влада намагається покрити цю нестачу будівництвом нових резервуарів, проте такі методи не націлені на вирішення самої проблеми, а лише на ліквідацію її наслідків.

Насмітив – прибери

Крім всього вищезазначеного, не можна не згадати про значні об’єми електронних відходів як результат видобутку криптовалют. Річ у тому, що обладнання для майнінгу застаріває надто швидко і потребує постійного оновлення. Так званні асіки (ASIC, інтегральна схема спеціального застосування), найпопулярніші майнінг-машини, служать в середньому 5 років, після чого їх замінюють на оновлені моделі. Таким чином, щороку біткоїн-система виробляє понад 40 кілотонн електронного сміття. Враховуючи, що лише 17% електронних відходів підлягають переробленню в глобальному масштабі, цілком ймовірно, що це обладнання відправляється на звалище після втрати рентабельності. І на жаль, світ поки не бачить доказів відповідального поводження майнерів з електронними відходами.

Одна біткоїн-транзакція виробляє майже вдвічі більше електронного сміття, ніж iPhone 12, і в декілька разів більше ніж 10 тисяч транзакцій VISA. джерело

Що робити?

Про необхідність регуляції та посилення контролю над криптовалютою казали ще десять років тому. Проте тоді мало хто звертав увагу на екологічний аспект, акцентуючи на проблемах шахрайства чи відмивання грошей. Ситуація змінюється, і як часто буває з екологією, не на нашу користь. Криптовалюта і її майнінг потребують все більших об’ємів електроенергії та водних ресурсів.

Дослідники вважають, що одним з найефективніших шляхів розв’язання проблеми є перехід на технологію Proof-of-Stake замість Proof-of-Work. Досвід криптовалюти Ethereum показав, що таке рішення здатне скоротити енергоспоживання як мінімум в 100 разів. Крім того, впровадження PoS потенційно може призвести до значного зниження електронного сміття, оскільки зникне необхідність в постійному оновленні обладнання. Звичайно, впровадження PoS має багато нюансів, але в контексті підвищення енергоефективності це є одним з найкращих рішень.

Проблема використання прісної води – це теж задача з зірочкою. Експерти пропонують масово заміняти воду на більш технологічний охолоджувач – діелектричну рідину, основою якої є синтетичне мастило. Додатковим або альтернативним рішенням може стати використання повітряного або адіабатичного охолодження. В певних регіонах США інженери вже успішно використовують солону воду для систем охолодження замість прісної. І хоча всі ці рішення мають свої недоліки, не варто недооцінювати їх потенціал.

Для всього цього потрібна чітка регуляція з боку держави. Країни-майнери мають усі можливості для впровадження продуманого законодавства і встановлення вимог щодо майнінгу. Забезпечення ферм зеленою енергією, обмежене використання водних ресурсів, ефективна і безпечна утилізація обладнання повинні стати законодавчою нормою. Проте постає логічне питання. Якщо протистояння будь-якому контролю з боку держави лежить в основі криптовалюти, то наскільки ефективним можуть бути дії уряду по її регулюванню?

iPhone 15 для переможця криптоконкурсу від?

Цей матеріал – не редакційнийЦе – особиста думка його автора. Редакція може не розділяти цю думку.


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: