Новини Наука та космос 10.07.2023 о 10:21 comment views icon

Телескоп Джеймса Вебба знайшов «‎найстарішу» надмасивну чорну діру — вона з’явилась лише за 570 млн років після Великого вибуху

author avatar

Катерина Даньшина

Авторка новин

Телескоп Джеймса Вебба, найпотужніша обсерваторія у космосі, зазирнув у галактику CEERS 1019, яка з’явилася через пів мільярда років після утворення Всесвіту, і помітив у центрі надмасивну чорну діру.

Активна надмасивна чорна діра в центрі галактики цікава ще й тим, що важить лише 9 млн сонячних мас. Як правило, більшість таких об’єктів у ранньому всесвіті важчі за Сонце в 1 мільярд разів, що робить їх яскравішими та легшими для виявлення.

«Дослідники давно знали, що в ранньому Всесвіті повинні бути чорні діри меншої маси. Вебб — перша обсерваторія, яка може їх так чітко зафіксувати», — сказав астроном Дейл Коцевскі, який керував одним із трьох нових досліджень, пов’язаних з даними телескопа Джеймса Вебба.

Зображення, зафіксовані інструментами ближнього та середнього інфрачервоного діапазону телескопа Джеймса Вебба, не лише допомогли відшукати чорну діру, а й визначили її вік – об’єкт з’явився через 570 млн років після Великого вибуху, тобто моменту утворення нашого Всесвіту.

Крім того, дані, надані телескопом, дозволили вченим виявити, що чорна діра поглинає багато газу та активно «‎продукує» нові зірки, ймовірно унаслідок злиття двох галактик.

На зображенні нижче можна побачити чорну діру у вигляді трьох яскравих згустків:

Телескоп Джеймса Вебба знайшов «‎найстарішу» надмасивну чорну діру – вона з'явилась лише за 570 млн років після Великого вибуху

CEERS 1019 схожа на надмасивну чорну діру Стрілець A*, що знаходиться в центрі нашої галактики (її маса приблизно в 4,6 мільйона разів перевищує масу Сонця).

Окрім надмасивної, вчені виявили ще дві «‎легші» стародавні чорні діри: CEERS 746 з’явилась через 1 мільярд років після Великого вибуху, тоді як CEERS 2782 – через 1,1 мільярда років. Якщо для перегляду використати інші інструменти, то ці чорні діри, виглядатимуть як стандартні галактики. Нині вчені продовжують дослідження даних обсерваторії та, ймовірно, CEERS 1019, скоро втратить звання «‎найстарішої».

Загалом Вебб ідентифікував 11 галактик, які існували, коли Всесвіту було від 470 до 675 мільйонів років.

Джерело: NASA


Що думаєте про цю статтю?
Голосів:
Файно є
Файно є
Йой, най буде!
Йой, най буде!
Трясця!
Трясця!
Ну такої...
Ну такої...
Бісить, аж тіпає!
Бісить, аж тіпає!
Loading comments...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: